2016-01-19 18:12

2016-01-19 18:15

Har varit ett folkets hus i 100 år

HAMMARÖ: Skoghalls Folkets hus är fortfarande en kulturbärare att räkna med

I förgrunden modern touchskärm för information. I bakgrunden kristallkronor från 1927 som hittades på vinden.
Verksamheten går bra men huset är dyrt. Nu satsar de aktivt på att skaffa andelsägare.

För minst 100 kronor kan man få en andel i ett 100-årigt Folkets hus. Det är huset i Skoghall som under sitt hundrade år kommer att jobba aktivt med att få nya andelsägare.

Det är ett aktivt hus med många egna arrangemang, storsäljande biograf och populär lunchrestaurang. Det är också ett stort och kostsamt hus, tillbyggt i omgångar från 1927 till 1995, men undermålig ventilation, isolering och fasad.

– Jag fick en offert på kostnaden för byte av ventilation och fasadmålning på över 10 miljoner. Då river jag hellre den här delen, där restaurangen och matsalen med scen finns, och bygger nytt. Men det ska fortfarande vara ett Folkets hus och inget Hammarö CCC för då slutar jag direkt, säger föreståndaren Magnus Moberg.

Upp och ner

Under föreningens 100 år har verksamheten gått upp och ner. Från att blomstra och byggas ut 1957 och 1977, så låg verksamheten i princip nere under 1980-talet.

– Med hjälp av sparade pengar och kommunalt stöd kom det i gång igen på 1990-talet och nu har vi full fart i huset. 2015 blev ett rekordår i biografen med 9 266 besökare på de 136 visningarna. En ökning med 1 800 personer från året innan. Även konserter och föreställningar med Sven Wollter, Christer Sjögren, Rigmor Gustafsson, Carl-Einar Häckner med flera har gått bra.

– Och ingen publik är så tacksam som operapubliken när vi visar föreställningar från Metropolitan. Det är så bra kvalitet att det känns som man sitter där, något som vår publik kanske aldrig skulle ha möjlighet att göra på plats, säger Magnus Moberg.

Söker andelsägare

För att knappt gå runt hoppas Magnus Moberg nu på fler andelsägare.

– Det är ett folkets hus. Även om det var ett rött hus från början så är det inte ett partifärgs hus längre. Och jag tycker att det fyller en viktig funktion. Och om man tycker det själv så kan man bli andelsägare. En andel kostar 100 kronor och det är ett engångsbelopp.

Den 22 februari, den dag då protokollet skrevs för föreningens bildande, blir det ett hundraårsfirande i Skoghalls Folkets hus. Då släpps Jan-Olof Hesselstedt bok om huset och parkens historia.

– Och i september ska vi ha en bankett med mat och underhållning för alla som anmäler sig. Och jag är väl kvar ett tag till. Jag har tänkt att det räcker med fem år på samma ställe. Nu har det gått åtta för jag har ett väldigt roligt jobb, säger Magnus Moberg.

För minst 100 kronor kan man få en andel i ett 100-årigt Folkets hus. Det är huset i Skoghall som under sitt hundrade år kommer att jobba aktivt med att få nya andelsägare.

Det är ett aktivt hus med många egna arrangemang, storsäljande biograf och populär lunchrestaurang. Det är också ett stort och kostsamt hus, tillbyggt i omgångar från 1927 till 1995, men undermålig ventilation, isolering och fasad.

– Jag fick en offert på kostnaden för byte av ventilation och fasadmålning på över 10 miljoner. Då river jag hellre den här delen, där restaurangen och matsalen med scen finns, och bygger nytt. Men det ska fortfarande vara ett Folkets hus och inget Hammarö CCC för då slutar jag direkt, säger föreståndaren Magnus Moberg.

Upp och ner

Under föreningens 100 år har verksamheten gått upp och ner. Från att blomstra och byggas ut 1957 och 1977, så låg verksamheten i princip nere under 1980-talet.

– Med hjälp av sparade pengar och kommunalt stöd kom det i gång igen på 1990-talet och nu har vi full fart i huset. 2015 blev ett rekordår i biografen med 9 266 besökare på de 136 visningarna. En ökning med 1 800 personer från året innan. Även konserter och föreställningar med Sven Wollter, Christer Sjögren, Rigmor Gustafsson, Carl-Einar Häckner med flera har gått bra.

– Och ingen publik är så tacksam som operapubliken när vi visar föreställningar från Metropolitan. Det är så bra kvalitet att det känns som man sitter där, något som vår publik kanske aldrig skulle ha möjlighet att göra på plats, säger Magnus Moberg.

Söker andelsägare

För att knappt gå runt hoppas Magnus Moberg nu på fler andelsägare.

– Det är ett folkets hus. Även om det var ett rött hus från början så är det inte ett partifärgs hus längre. Och jag tycker att det fyller en viktig funktion. Och om man tycker det själv så kan man bli andelsägare. En andel kostar 100 kronor och det är ett engångsbelopp.

Den 22 februari, den dag då protokollet skrevs för föreningens bildande, blir det ett hundraårsfirande i Skoghalls Folkets hus. Då släpps Jan-Olof Hesselstedt bok om huset och parkens historia.

– Och i september ska vi ha en bankett med mat och underhållning för alla som anmäler sig. Och jag är väl kvar ett tag till. Jag har tänkt att det räcker med fem år på samma ställe. Nu har det gått åtta för jag har ett väldigt roligt jobb, säger Magnus Moberg.