2016-07-02 06:00

2016-07-02 06:00

Dragspelsgala till minnet av Calle Jularbos hustru Alma

GUSTAVSFORS: Unikt tillfälle på Gustavsfors hembygdsgård

På onsdag blir det stor dragspelsgala på Gustavsfors hembygdsgård. Initiativtagare är Lena Jularbo-Brauner som är barnbarn till Calle Jularbo. Intäkterna går till en minnesplatta vid Gustavabördiga Alma Jularbos grav.

När Alma Jularbo, född Olbers dog 1946 testamenterade hon all sin kvarlåtenskap till hembygden. Detta är orsaken till att Gustavsfors hembygdsgård bildades.

– Hennes kvarlåtenskap har vi i Almastugan, säger Per-Erik Hollsten, föreningens kassör.

Det var på en dans i Persberg där Calle Jularbo spelade som dragspelskungen och Alma blev blixtförälskade i varandra. De gifte sig och flyttade till Stockholm. Äktenskapet blev barnlöst. I mitten av 40-talet fick Alma obotlig cancer. När Alma gått bort fick kommunalnämnden i Gustava ett brev från Calle Jularbo där han skrev att hustrun testamenterat all sin kvarlåtenskap till sin hembygd.

– Calle Jularbo kom visst hit en gång i en amerikanare för att se resultatet, berättar Per-Erik Hollsten.

Förra sommaren kom Calle Jularbos barnbarn Lena Jularbo-Brauner, dotter till Ebbe Jularbo och besökte hembygdsgården och Almas grav. Det var då hon kom på idén att uppföra en minnesplatta där Alma vilar i Olbers familjegrav på Gustav Adolfs kyrkogård.

Musikupplevelse

Dragspelsgalan börjar klockan 13 på onsdag. Förutom Lena Jularbo-Brauner medverkar musikerna Nils Fläcke, Jan Olsson, Peter Forsell och Tord Sölvesson, samt Håkan Hjerdt, Lars-Henrik Larsson och Lars-Erik Larsson.

– Det här blir en musikupplevelse som aldrig kommer igen, säger Astrid Larsson, ordförande i föreningen.

Minnesplattan uppförs i en musikalisk ceremoni klockan 10 samma dag vid Gustav Adolfs kyrka.

När Alma Jularbo, född Olbers dog 1946 testamenterade hon all sin kvarlåtenskap till hembygden. Detta är orsaken till att Gustavsfors hembygdsgård bildades.

– Hennes kvarlåtenskap har vi i Almastugan, säger Per-Erik Hollsten, föreningens kassör.

Det var på en dans i Persberg där Calle Jularbo spelade som dragspelskungen och Alma blev blixtförälskade i varandra. De gifte sig och flyttade till Stockholm. Äktenskapet blev barnlöst. I mitten av 40-talet fick Alma obotlig cancer. När Alma gått bort fick kommunalnämnden i Gustava ett brev från Calle Jularbo där han skrev att hustrun testamenterat all sin kvarlåtenskap till sin hembygd.

– Calle Jularbo kom visst hit en gång i en amerikanare för att se resultatet, berättar Per-Erik Hollsten.

Förra sommaren kom Calle Jularbos barnbarn Lena Jularbo-Brauner, dotter till Ebbe Jularbo och besökte hembygdsgården och Almas grav. Det var då hon kom på idén att uppföra en minnesplatta där Alma vilar i Olbers familjegrav på Gustav Adolfs kyrkogård.

Musikupplevelse

Dragspelsgalan börjar klockan 13 på onsdag. Förutom Lena Jularbo-Brauner medverkar musikerna Nils Fläcke, Jan Olsson, Peter Forsell och Tord Sölvesson, samt Håkan Hjerdt, Lars-Henrik Larsson och Lars-Erik Larsson.

– Det här blir en musikupplevelse som aldrig kommer igen, säger Astrid Larsson, ordförande i föreningen.

Minnesplattan uppförs i en musikalisk ceremoni klockan 10 samma dag vid Gustav Adolfs kyrka.