2016-02-08 06:00

2016-02-08 06:00

Ortsbor vill bevara huset

NORRA RÅDA: Församlingen avvaktar med rivningen

Efter några turer i olika instanser fick församlingen rivningslov för den gamla tingshusvaktmästarbostaden i höstas. Men huset står kvar då några ortsbor har fått ett par månader på sig för att se om man kan göra något av huset.

Det såg länge ut som att församlingens önskemål om att få riva huset grusades. Kommunens miljö- och byggnämnd sa nej till ansökan med hänvisning till den kulturhistoriska inventering som Värmlands museum gjorde i mitten av 1970-talet. Bedömningen var att tingshusanläggningen med tillhörande bostadshus hade ett påtagligt kulturhistoriskt värde.

Församlingen överklagade men fick avslag från länsstyrelsen. Ärendet gick till Mark- och miljödomstolen som efter syn upphävde kommunens beslut och uppmanade miljö- och byggnämnden att meddela rivningslov, med förbehåll att takryttaren och tingsklockan bevaras på något sätt.

Dyrt att bevara

Domstolen delade inte uppfattningen att bostadsbyggnaden i sig starkt bidrog till upplevelsen av en visuellt sammanhållen anläggning. Rätten ansåg också att det allmänna intresset av att bevara byggnaden bör vika för församlingens intresse att få riva då kostnaden för ett bevarande, med ordentlig upprustning av det eftersatta huset, var beräknat till 2,5 miljoner kronor.

Rivningslov i fem år

I december vände sig några ortsbor till församlingen med en undran om de kunde få lite tid på sig att försöka hitta en lösning som kunde rädda huset.

– De har några månader på sig, fram till april - maj, säger Jan Bohlin, kyrkorådets ordförande i det nya pastoratet som Hagfors-Gustav Adolf och Norra Råda-Sunnemo bildade vid årsskiftet.

Det såg länge ut som att församlingens önskemål om att få riva huset grusades. Kommunens miljö- och byggnämnd sa nej till ansökan med hänvisning till den kulturhistoriska inventering som Värmlands museum gjorde i mitten av 1970-talet. Bedömningen var att tingshusanläggningen med tillhörande bostadshus hade ett påtagligt kulturhistoriskt värde.

Församlingen överklagade men fick avslag från länsstyrelsen. Ärendet gick till Mark- och miljödomstolen som efter syn upphävde kommunens beslut och uppmanade miljö- och byggnämnden att meddela rivningslov, med förbehåll att takryttaren och tingsklockan bevaras på något sätt.

Dyrt att bevara

Domstolen delade inte uppfattningen att bostadsbyggnaden i sig starkt bidrog till upplevelsen av en visuellt sammanhållen anläggning. Rätten ansåg också att det allmänna intresset av att bevara byggnaden bör vika för församlingens intresse att få riva då kostnaden för ett bevarande, med ordentlig upprustning av det eftersatta huset, var beräknat till 2,5 miljoner kronor.

Rivningslov i fem år

I december vände sig några ortsbor till församlingen med en undran om de kunde få lite tid på sig att försöka hitta en lösning som kunde rädda huset.

– De har några månader på sig, fram till april - maj, säger Jan Bohlin, kyrkorådets ordförande i det nya pastoratet som Hagfors-Gustav Adolf och Norra Råda-Sunnemo bildade vid årsskiftet.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.