2015-01-22 21:39

2015-01-22 21:40

Extrakrona för stöd åt bönder

MJÖLK: C uppmanar till höjt mjölkpris

Svenska mjölkbönder är utsatta för hård internationell konkurrens. Priset till Arlabönderna har sänkts med en krona kilot på mindre än ett år och nu uppmanar Centerpartiet alla handlare att ingå i det man kallar Mjölklöftet; att ta ut en krona mer per liter som oavkortat ska gå till mjölkbönderna.

– Det har vi här redan, säger Maria Sundström vid ICA Sunne BBB som började med extrakronan i slutet av 2012, samtidigt som ICA Toria i Torsby.

Medan ICA Toria slutade sin drive efter ett halvår har ICA i Sunne fortsatt.. En gång i kvartalet samlar man in extrakronorna för enlitersförpackningarna i en pott som sedan delas ut till mjölkbönderna i Sunne kommun.

Det är alltså ingen ny idé som C lanserar. Men det är ett nytt läge för bönderna efter framför allt det ryska importstoppet på mjölk och mejeriprodukter från EU. Det innebär att det är överproduktion i Europa vilket påverkar de svenska mjölkbönderna.

– Vi har gått från en historiskt hög nivå i februari-mars förra året på 3:66 kilot till 2:65, säger Arlas presschef Claes Henriksson.

– Det här är ett engagemang vi är glada för men det blir inte en krona till bonden för varje liter mjölk som säljs då mjölk står för 23 procent av produkterna i butik, säger Henriksson.

När ICA Toria tog ut en krona mer per liter såld mjölk gav det 8-9 öre mer, utslaget på hela produktionen, till den lokale mjölkbonden.

– En riktigt bra utdelning, sa Bo Sjökvist på Stensgård till NWT.

– Vi är öppna för ett resonemang med jordbrukskooperationen så att vi kan hitta ett sätt för våra medlemmar att bidra till de värmländska mjölkbönderna, säger Konsum Värmlands informationschef Klas Olsson.

Konsum Värmland har tidigare haft ett resonemang med Arla om extrakronan. Men frågan är komplex, bland annat genom att Arlas medlemmar är spridda över ett stort område.

– Vi vill veta att det går till Värmlands mjölkbönder, säger Klas Olsson.

Med 60 butiker i länet blir extrakronan även en omfattande administration för Konsum.

– Det har vi här redan, säger Maria Sundström vid ICA Sunne BBB som började med extrakronan i slutet av 2012, samtidigt som ICA Toria i Torsby.

Medan ICA Toria slutade sin drive efter ett halvår har ICA i Sunne fortsatt.. En gång i kvartalet samlar man in extrakronorna för enlitersförpackningarna i en pott som sedan delas ut till mjölkbönderna i Sunne kommun.

Det är alltså ingen ny idé som C lanserar. Men det är ett nytt läge för bönderna efter framför allt det ryska importstoppet på mjölk och mejeriprodukter från EU. Det innebär att det är överproduktion i Europa vilket påverkar de svenska mjölkbönderna.

– Vi har gått från en historiskt hög nivå i februari-mars förra året på 3:66 kilot till 2:65, säger Arlas presschef Claes Henriksson.

– Det här är ett engagemang vi är glada för men det blir inte en krona till bonden för varje liter mjölk som säljs då mjölk står för 23 procent av produkterna i butik, säger Henriksson.

När ICA Toria tog ut en krona mer per liter såld mjölk gav det 8-9 öre mer, utslaget på hela produktionen, till den lokale mjölkbonden.

– En riktigt bra utdelning, sa Bo Sjökvist på Stensgård till NWT.

– Vi är öppna för ett resonemang med jordbrukskooperationen så att vi kan hitta ett sätt för våra medlemmar att bidra till de värmländska mjölkbönderna, säger Konsum Värmlands informationschef Klas Olsson.

Konsum Värmland har tidigare haft ett resonemang med Arla om extrakronan. Men frågan är komplex, bland annat genom att Arlas medlemmar är spridda över ett stort område.

– Vi vill veta att det går till Värmlands mjölkbönder, säger Klas Olsson.

Med 60 butiker i länet blir extrakronan även en omfattande administration för Konsum.

Mjölkpriset

Arlabönderna får 2:65 kronor per kilo vilket bedöms ligga runt en krona under en acceptabel lönsamhetsnivå.

En liter standardmjölk kostar strax under 10 kronor. En extrakrona ger 8-9 öre mer till bonden.