2013-07-31 13:23

2015-07-31 06:48

Med pipor som passion

SUNNEMO: Unga män startade egen klubb

Att röka pipa är inte lika vanligt i dagens samhälle som det var förr och det är framför allt äldre män man brukar se bolma på träsniderier. Men ett gäng unga män i Sunnemo ser det som en fin tradition att röka pipa och startade därför sin egen klubb - Sunnemo Pipklubb.

Syftet med Sunnemos Pipklubb är att öka kunskapen och upprätthålla de traditioner som finns med piprökning. De ser sig själv mer som en kvalitetsklubb än som en märkesklubb när de väljer pipor och tobak. Att de startade klubben började med prat under en blöt kväll.

– Vi var ett gäng på tre, fyra stycken som gillade pipor och som började prata om det. Det finns Svenska Pipklubben men den kände vi var lite för stor för oss. Vi ville vara fristående och göra vår egen grej, berättar klubbens ordförande Daniel Bergström.

Luktar gott

På mötena diskuteras det olika sorters tobak och så visas det upp ifall någon har en ny pipa.

– Vi har en mötestobak som alla får ta del av. Det kan vara en spännande blandning eller något som någon har köpt utomlands.

Sedan handlar det om att dela pipstopp, röka gott och må gott helt. De var alla piprökare i någon mån innan klubben och orsakerna till varför de började är lite olika.

– Jag började mest för charmen. Sen är det en annan arom än med cigaretter. De kan lukta väldigt äckligt för någon som inte röker, pipa luktar gott, säger Stefan A Ekelund som är vice ordförande.

De har dessutom olika specialintressen när det kommer till pipor. Någon i klubben samlar på pipor, någon gillar att restaurera dem och någon gillar att testa och blanda egen tobak.

– Jag skulle göra min egen tobaksblandning men jag har inte hunnit än. Just nu odlar jag min egen tobaksplanta, så vi får se vad det blir av den. Men det tar ju lite tid. Men den är helt närproducerad, säger Stefan och skrattar.

Hedersmedlem

Klubben är nystartad och har bara funnits i lite mer än ett år. I dagsläget består den av 10 medlemmar men har flera ansökningar som inväntar svar. Det är många som blir nyfikna när de berättar om klubben. Men att bli medlem, det blir man inte hur som helst, även om alla får ansöka.

– Det är svårt att bli medlem. Man måste ha rekommendationer från två medlemmar och så måste man skriva ett personligt brev om varför man vill bli medlem. Sedan tas diskussionen i ledningsgruppen, säger Daniel.

Klubben har även möjligheter att välja in hedersmedlemmar. Nyligen blev Steffo Törnquist tillfrågad och efter att han accepterat den hedrande förfrågan sitter nu hans signerade bild inne i klubblokalen.

Syftet med Sunnemos Pipklubb är att öka kunskapen och upprätthålla de traditioner som finns med piprökning. De ser sig själv mer som en kvalitetsklubb än som en märkesklubb när de väljer pipor och tobak. Att de startade klubben började med prat under en blöt kväll.

– Vi var ett gäng på tre, fyra stycken som gillade pipor och som började prata om det. Det finns Svenska Pipklubben men den kände vi var lite för stor för oss. Vi ville vara fristående och göra vår egen grej, berättar klubbens ordförande Daniel Bergström.

Luktar gott

På mötena diskuteras det olika sorters tobak och så visas det upp ifall någon har en ny pipa.

– Vi har en mötestobak som alla får ta del av. Det kan vara en spännande blandning eller något som någon har köpt utomlands.

Sedan handlar det om att dela pipstopp, röka gott och må gott helt. De var alla piprökare i någon mån innan klubben och orsakerna till varför de började är lite olika.

– Jag började mest för charmen. Sen är det en annan arom än med cigaretter. De kan lukta väldigt äckligt för någon som inte röker, pipa luktar gott, säger Stefan A Ekelund som är vice ordförande.

De har dessutom olika specialintressen när det kommer till pipor. Någon i klubben samlar på pipor, någon gillar att restaurera dem och någon gillar att testa och blanda egen tobak.

– Jag skulle göra min egen tobaksblandning men jag har inte hunnit än. Just nu odlar jag min egen tobaksplanta, så vi får se vad det blir av den. Men det tar ju lite tid. Men den är helt närproducerad, säger Stefan och skrattar.

Hedersmedlem

Klubben är nystartad och har bara funnits i lite mer än ett år. I dagsläget består den av 10 medlemmar men har flera ansökningar som inväntar svar. Det är många som blir nyfikna när de berättar om klubben. Men att bli medlem, det blir man inte hur som helst, även om alla får ansöka.

– Det är svårt att bli medlem. Man måste ha rekommendationer från två medlemmar och så måste man skriva ett personligt brev om varför man vill bli medlem. Sedan tas diskussionen i ledningsgruppen, säger Daniel.

Klubben har även möjligheter att välja in hedersmedlemmar. Nyligen blev Steffo Törnquist tillfrågad och efter att han accepterat den hedrande förfrågan sitter nu hans signerade bild inne i klubblokalen.

  • Anna Nordström

null
null
null