2016-09-09 06:00

2016-09-09 06:00

Höstmarknad i Hällefors

HÄLLEFORS: Byter namn till Hällefors marknad - men bara i år

Till helgen är det dags för den traditionella höstmarknaden i Hällefors. Omkring 90 knallar finns på plats under lördag och söndag. I år byter marknaden namn till Hällefors marknad för att göra det tydligt var marknaden finns.

Marknaden är en årlig tradition och arrangeras alltid den andra helgen i september. Det kommer omkring 80-90 knallar som säljer det mesta som ska finnas på en marknad. Dessutom finns ett stort tivoli.

– Det ska vara både kvalitet och variation i utbudet. Det finns det vanliga som godis, kläder och även udda hantverk som man inte hittar i vanliga affärer. Nytt för i år är att vi kommer att ha samiskt hantverk på marknaden, berättar Örjan Jansson som är marknadsgeneral.

Marknaden har förbättrats och utvecklats på många sätt under de senaste åren.

– Vi har bland annat större platser för knallarna, ett nytt bokningssystem och mer strategiskt utspridda toaletter för besökarna.

Byter namn

Och så var det detta med namnbytet. Tidigare har marknaden gått under namnet ”Bergslagsmarken”, men lokalt har den alltid kallats för ”Hälleforsmarken”, men i år kommer den alltså att heta Hällefors marknad. Allt för att tydliggöra var marknaden arrangeras. Men enligt Örjan så gäller detta bara i år.

– Framöver kommer den att heta Hälleforsmarken.

Konkurrensen är stenhård om knallarna och besökarna nästa helg. Bland annat är det marknad även i Torsby och i Ludvika.

– Det arrangeras 24 marknader på lördag, runt om i landet.

Lions Club Hällefors är arrangör av marknaden och kommer att ha ett katastroftält som fungerar som marknadskontor vid Pekås.

– Lions firar 100-års jubileum i år och här i Hällefors är det 23 medlemmar, berättar Örjan som givetvis hoppas att fler ska upptäcka föreningen och gå med i den.

Marknaden är klubbens viktigaste arrangemang under året.

– Det är vår största aktivitet som ger mest med pengar, vi delar sedan ut pengar till olika behövande. Cirka 50 procent av pengarna vi får in delas ut lokalt, bland annat till idrottsföreningar.

Medlemmarna i Lions Club Hällefors arbetar helt ideellt och pengarna som man får in går, efter avdrag för administrativa kostnader, till välgörande ändamål.

Marknaden är en årlig tradition och arrangeras alltid den andra helgen i september. Det kommer omkring 80-90 knallar som säljer det mesta som ska finnas på en marknad. Dessutom finns ett stort tivoli.

– Det ska vara både kvalitet och variation i utbudet. Det finns det vanliga som godis, kläder och även udda hantverk som man inte hittar i vanliga affärer. Nytt för i år är att vi kommer att ha samiskt hantverk på marknaden, berättar Örjan Jansson som är marknadsgeneral.

Marknaden har förbättrats och utvecklats på många sätt under de senaste åren.

– Vi har bland annat större platser för knallarna, ett nytt bokningssystem och mer strategiskt utspridda toaletter för besökarna.

Byter namn

Och så var det detta med namnbytet. Tidigare har marknaden gått under namnet ”Bergslagsmarken”, men lokalt har den alltid kallats för ”Hälleforsmarken”, men i år kommer den alltså att heta Hällefors marknad. Allt för att tydliggöra var marknaden arrangeras. Men enligt Örjan så gäller detta bara i år.

– Framöver kommer den att heta Hälleforsmarken.

Konkurrensen är stenhård om knallarna och besökarna nästa helg. Bland annat är det marknad även i Torsby och i Ludvika.

– Det arrangeras 24 marknader på lördag, runt om i landet.

Lions Club Hällefors är arrangör av marknaden och kommer att ha ett katastroftält som fungerar som marknadskontor vid Pekås.

– Lions firar 100-års jubileum i år och här i Hällefors är det 23 medlemmar, berättar Örjan som givetvis hoppas att fler ska upptäcka föreningen och gå med i den.

Marknaden är klubbens viktigaste arrangemang under året.

– Det är vår största aktivitet som ger mest med pengar, vi delar sedan ut pengar till olika behövande. Cirka 50 procent av pengarna vi får in delas ut lokalt, bland annat till idrottsföreningar.

Medlemmarna i Lions Club Hällefors arbetar helt ideellt och pengarna som man får in går, efter avdrag för administrativa kostnader, till välgörande ändamål.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.