2016-08-12 06:00

2016-08-12 06:00

De kastar för nordiska medaljer

HÄLLEFORS: Yxkastarklubben redo för Nordiska mästerskapen

Tävlingsaktiva. 1999 grundades Hällefors yxkastarklubb av Tage Skogh.

Sedan dess har medlemmar i klubben rest runt i Sverige och delar av Europa för att tävla. Näst på tur är Nordiska mästerskapen som hålls i Finland.

Varje tisdag under hela året, med undantag för några veckors uppehåll under hösten, träffas medlemmarna i Hällefors yxkastarklubb för att slipa på formen.

När FT anländer till klubbens sommartillhåll på en gård vid Gäddsjön, i utkanten av Hällefors, möter vi en buss med ett 30-tal ungdomar från Frankrike.

– Vi brukar ha sex, sju grupper med franska ungdomar varje sommar som kommer hit och kastar, berättar Annika Larsson, som själv kastat yxa sedan 2005 för klubben.

– Vi har haft ungefär 130 ungdomar här hittills i år.

Klubben i Hällefors är en av sex som fortfarande är aktiva i landet. Under SM-tävlingarna i yxkastning och loggning-sport för två veckor sedan kammade klubben hem ett flertal SM-medaljer.

Bland annat blev det silver till Titti Steen i damklassen, ytterligare ett silver i herrarnas klass genom Erik Larsson samt ett silver i lagtävlingen för Hällefors damlag som bestod av Titti Steen, Lena Gustavsson och Annika Larsson.

Flest medaljer tog dock Anders ”Blixten” Saxholm för klubben som inkasserade tre guld och två silver i loggningsporten. Detta efter segrar i grenarna hot saw, huggning och standard motorsåg.

Efter framgångarna i SM ser de nu fram emot de Nordiska mästerskapen som kommer hållas i Pellinge, Finland under lördag och söndag.

De från Hällefors yxkastarklubb som åker för att tävla om medaljerna då är Erik Larsson, Annika Larsson, Jan Johansson och regerande mästaren på damsidan Titti Steen på yxa, samt Anders och Peder Saxholm som båda kommer ställa upp i loggning sport samt yxkastning.

– Alla har chansen till medalj, det gäller att ha en bra dag. Anders och Peder tar medalj, det tror jag. Men man behöver ha fart och flyt i kastningen, analyserar Annika Larsson.

Erik Larsson, som tog över ordförandeklubban i klubben efter grundaren Tage Skogh 2015, berättar att antalet klubbar har minskat drastiskt i Sverige de senaste åren. Han hoppas därför att nya förmågor ska hitta till sporten, och kikar bland annat mot hur Yxkastarna VGK Malung har lyckats.

– Vi skulle vilja att nyanlända kom hit och provade, det är ett bra sätt för dem att komma in socialt i samhället och lära sig språket. I Malung har de integrerat många genom sporten, säger han.

Ett av huvudproblemen för sporten är att det varit svårt att fylla på med yngre förmågor. I Hällefors kastar i alla fall en yngling, 14-årige Isak Skogh, som på SM blev fyra i den individuella tävlingen efter särkastning om tredjeplatsen.

– Men det var mer spännande ifjol, då blev jag tvåa med en poäng upp till guldet, berättar han.

Varje tisdag under hela året, med undantag för några veckors uppehåll under hösten, träffas medlemmarna i Hällefors yxkastarklubb för att slipa på formen.

När FT anländer till klubbens sommartillhåll på en gård vid Gäddsjön, i utkanten av Hällefors, möter vi en buss med ett 30-tal ungdomar från Frankrike.

– Vi brukar ha sex, sju grupper med franska ungdomar varje sommar som kommer hit och kastar, berättar Annika Larsson, som själv kastat yxa sedan 2005 för klubben.

– Vi har haft ungefär 130 ungdomar här hittills i år.

Klubben i Hällefors är en av sex som fortfarande är aktiva i landet. Under SM-tävlingarna i yxkastning och loggning-sport för två veckor sedan kammade klubben hem ett flertal SM-medaljer.

Bland annat blev det silver till Titti Steen i damklassen, ytterligare ett silver i herrarnas klass genom Erik Larsson samt ett silver i lagtävlingen för Hällefors damlag som bestod av Titti Steen, Lena Gustavsson och Annika Larsson.

Flest medaljer tog dock Anders ”Blixten” Saxholm för klubben som inkasserade tre guld och två silver i loggningsporten. Detta efter segrar i grenarna hot saw, huggning och standard motorsåg.

Efter framgångarna i SM ser de nu fram emot de Nordiska mästerskapen som kommer hållas i Pellinge, Finland under lördag och söndag.

De från Hällefors yxkastarklubb som åker för att tävla om medaljerna då är Erik Larsson, Annika Larsson, Jan Johansson och regerande mästaren på damsidan Titti Steen på yxa, samt Anders och Peder Saxholm som båda kommer ställa upp i loggning sport samt yxkastning.

– Alla har chansen till medalj, det gäller att ha en bra dag. Anders och Peder tar medalj, det tror jag. Men man behöver ha fart och flyt i kastningen, analyserar Annika Larsson.

Erik Larsson, som tog över ordförandeklubban i klubben efter grundaren Tage Skogh 2015, berättar att antalet klubbar har minskat drastiskt i Sverige de senaste åren. Han hoppas därför att nya förmågor ska hitta till sporten, och kikar bland annat mot hur Yxkastarna VGK Malung har lyckats.

– Vi skulle vilja att nyanlända kom hit och provade, det är ett bra sätt för dem att komma in socialt i samhället och lära sig språket. I Malung har de integrerat många genom sporten, säger han.

Ett av huvudproblemen för sporten är att det varit svårt att fylla på med yngre förmågor. I Hällefors kastar i alla fall en yngling, 14-årige Isak Skogh, som på SM blev fyra i den individuella tävlingen efter särkastning om tredjeplatsen.

– Men det var mer spännande ifjol, då blev jag tvåa med en poäng upp till guldet, berättar han.

  • Mattias Karlsson

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.