2016-10-14 06:00

2016-10-14 06:00

Säsongsstart med nytt format för veteranerna

BOWLING: Monitor ställer upp med tre olika lag i Värmlandsserien

Monitor har tre olika lag i Värmlandsserien den här säsongen, varav två vann sina första matcher för säsongen i det nya seriesystemet.
Det blev en knapp förlust för klubbens lag i division 1, medan lagen i division 2 respektive division 4 vann.

För pensionärerna i Monitor har sommaruppehållet varit långt, men nu har allvaret startat i och med att Värmlandsserien har dragit igång.

Nytt för i år är att man spelar med 4-mannalag europeisk banpoäng, innebärande att alla fyra spelarna i laget möter alla fyra motståndarspelarna och att varje singlematch genererar en banpoäng till vinnaren. Dessutom tilldelas det lag som har den högsta kägelpoängen i varje omgång en banpoäng.

Totalt spelar man alltså om 20 banpoäng i varje match. Anledningen till förändringen från sexmannalag är att det blir fler lag och fler divisioner, nu fyra divisioner mot tidigare tre och därmed mer intressant med upp- och nedflyttning mellan serierna. Ingen särskild division för damlag. Monitor ställer i år upp med tre lag, ett lag i vardera division 1, 2 och 4.

I den första omgången för säsongen i division 1 ställdes Monitor lag 1 mot Rullan 2 på bortaplan i Hagfors. Banprofilen där skiljde sig markant från den Monitorspelarna är vana vid och spelet blev därefter. Ingen av spelarna lyckades nå normal poängnivå och matchen förlorades med 9–10 (en av single-matcherna slutade oavgjort varvid ingen banpoäng räknades). Kägelpoängen 2 609–2 653. Erik Alm lyckades bäst i Filipstadslaget med sina 700 poäng, Stefan Axelsson hade 654, Johnny Svärd 628 och Bo Klang 627.

Även klubbens andralag startade med en bortamatch, mot KPB 2 i Karlstad i division 2. Normalt brukar det vara svårt att spela i Idrottshuset, men denna dag lyckades Monitorlirarna med Per Hellberg i spetsen över förväntan och vann komfortabelt sin match med banpoängen 14–5. Kägelpoäng 2 745–2 420. Per Hellberg toppade med 722 poäng, Sten-Erik Stange hade 691, Dorge Jageberg 683 och Daniel Storbraaten 649.

För Monitor 3 i division 4 stod hemmamatch i Spångbergshallen mot Rullan 2 dam på programmet.

På grund av strul med en bana i hallen blev matchen aningen okoncentrerad, men Monitorlaget höll ihop spelet bäst och stod till slut som segrare med klara siffrorna 15–5. Kägelpoängen 2 237–2 070. Majli Gunnarsson spelade hem 609 poäng, Ingela Axelsson hade 597, Britt-Marie Jansson 567, Peter Kunert 258 och Christina Håkansson 206.

För pensionärerna i Monitor har sommaruppehållet varit långt, men nu har allvaret startat i och med att Värmlandsserien har dragit igång.

Nytt för i år är att man spelar med 4-mannalag europeisk banpoäng, innebärande att alla fyra spelarna i laget möter alla fyra motståndarspelarna och att varje singlematch genererar en banpoäng till vinnaren. Dessutom tilldelas det lag som har den högsta kägelpoängen i varje omgång en banpoäng.

Totalt spelar man alltså om 20 banpoäng i varje match. Anledningen till förändringen från sexmannalag är att det blir fler lag och fler divisioner, nu fyra divisioner mot tidigare tre och därmed mer intressant med upp- och nedflyttning mellan serierna. Ingen särskild division för damlag. Monitor ställer i år upp med tre lag, ett lag i vardera division 1, 2 och 4.

I den första omgången för säsongen i division 1 ställdes Monitor lag 1 mot Rullan 2 på bortaplan i Hagfors. Banprofilen där skiljde sig markant från den Monitorspelarna är vana vid och spelet blev därefter. Ingen av spelarna lyckades nå normal poängnivå och matchen förlorades med 9–10 (en av single-matcherna slutade oavgjort varvid ingen banpoäng räknades). Kägelpoängen 2 609–2 653. Erik Alm lyckades bäst i Filipstadslaget med sina 700 poäng, Stefan Axelsson hade 654, Johnny Svärd 628 och Bo Klang 627.

Även klubbens andralag startade med en bortamatch, mot KPB 2 i Karlstad i division 2. Normalt brukar det vara svårt att spela i Idrottshuset, men denna dag lyckades Monitorlirarna med Per Hellberg i spetsen över förväntan och vann komfortabelt sin match med banpoängen 14–5. Kägelpoäng 2 745–2 420. Per Hellberg toppade med 722 poäng, Sten-Erik Stange hade 691, Dorge Jageberg 683 och Daniel Storbraaten 649.

För Monitor 3 i division 4 stod hemmamatch i Spångbergshallen mot Rullan 2 dam på programmet.

På grund av strul med en bana i hallen blev matchen aningen okoncentrerad, men Monitorlaget höll ihop spelet bäst och stod till slut som segrare med klara siffrorna 15–5. Kägelpoängen 2 237–2 070. Majli Gunnarsson spelade hem 609 poäng, Ingela Axelsson hade 597, Britt-Marie Jansson 567, Peter Kunert 258 och Christina Håkansson 206.