2016-10-04 06:00

2016-10-04 06:00

Stark säsongsavslutning för Filipstad

MOTOCROSS: Fem Filipstadsförare nådde A-finalen

Filipstad stod för värd för säsongens sista serietävling i division 3 under den gångna helgen.
Hemmalaget presterade bra och fick med fem av sina åtta förare till A-finalen.
– Vi fick ihop 318 poäng. Tidigare har vi knappt varit över 200 poäng, så det var riktigt bra, säger Filipstads lagleare Stefan Kullberg.

Hagfors kom till Flottuvan i Filipstad och tog hem säsongens sista serietävling i division 3. Lidköping blev tvåa medan Kristinehamn knep tredjeplatsen. Hemmalaget Filipstad blev fyra och fick Nora och Säffle bakom sig på femte respektive sjätte plats.

Det resultatet är Filipstads lagledare Stefan Kullberg mycket nöjd med. Han är stolt över sina förare.

– Vi har vårt långsiktiga mål och det är att vi ska ha kul och att vi hela tiden ska utvecklas. Förhoppningsvis kommer vi att nå högre upp längre fram, bara vi fortsätter att utvecklas som vi har gjort hittills, säger han.

Fem av lagets förare nådde A-finalen, Viktor Broström, Sebastian Hammarbäck, Tim Folkesson, Max Stjärnborg och Robin Koitti. I B-finalen försvarades klubbens färger av Niklas Kullberg, Fredrik Kullberg och August Nordh.

– Samtliga förare gjorde bra ifrån sig, säger Stefan Kullberg.

Något som han också tyckte var kul var att klubben fick ta emot beröm för evenemanget från de andra deltagande lagen.

– Vi la ner mycket jobb på att harva banan för att få den lös och fin. En del förare tyckte att den var jättebra, medan andra förare upplevde den som lite jobbig, eftersom den var så mjuk. Förarna märkte att vi hade jobbat hårt med banan och de tyckte att de fick en riktig crossbana att åka på som var både lös och spårig, säger Stefan Kullberg.

Filipstad ser redan nu fram emot nästa säsong i division 3. Stefan Kullberg skulle inte bli förvånad om någon av klubbens förare kommer att satsa på den kommande motocrossäongen inomhus, men hela laget kommer att fortsätta att träna så länge det är möjligt.

– Ja, vi kommer att fortsätta att träna och bygga på vår sammanhållning, säger han.

Inom andra lagidrotter som till exempel ishockey, innebandy och fotboll är det vanligt med uppbyggnadsträning under försäsongen. Hur ser det ut för er som tävlar i motocross?

– Det gäller även för oss att försäsongsträna – det är viktigt. Vi kör styrkegympa med fokus på de muskelgrupperna som vi behöver ha för att kunna köra motocross. Vi brukar köra i gång med vår försäsongsträning efter årsskiftet någon gång.

I går kväll hade resultaten för Filipstads division 3-serie ännu inte sammanställts, men det troliga är att Hagfors och Lidköping kommer att flyttas upp till division 2.

Hagfors kom till Flottuvan i Filipstad och tog hem säsongens sista serietävling i division 3. Lidköping blev tvåa medan Kristinehamn knep tredjeplatsen. Hemmalaget Filipstad blev fyra och fick Nora och Säffle bakom sig på femte respektive sjätte plats.

Det resultatet är Filipstads lagledare Stefan Kullberg mycket nöjd med. Han är stolt över sina förare.

– Vi har vårt långsiktiga mål och det är att vi ska ha kul och att vi hela tiden ska utvecklas. Förhoppningsvis kommer vi att nå högre upp längre fram, bara vi fortsätter att utvecklas som vi har gjort hittills, säger han.

Fem av lagets förare nådde A-finalen, Viktor Broström, Sebastian Hammarbäck, Tim Folkesson, Max Stjärnborg och Robin Koitti. I B-finalen försvarades klubbens färger av Niklas Kullberg, Fredrik Kullberg och August Nordh.

– Samtliga förare gjorde bra ifrån sig, säger Stefan Kullberg.

Något som han också tyckte var kul var att klubben fick ta emot beröm för evenemanget från de andra deltagande lagen.

– Vi la ner mycket jobb på att harva banan för att få den lös och fin. En del förare tyckte att den var jättebra, medan andra förare upplevde den som lite jobbig, eftersom den var så mjuk. Förarna märkte att vi hade jobbat hårt med banan och de tyckte att de fick en riktig crossbana att åka på som var både lös och spårig, säger Stefan Kullberg.

Filipstad ser redan nu fram emot nästa säsong i division 3. Stefan Kullberg skulle inte bli förvånad om någon av klubbens förare kommer att satsa på den kommande motocrossäongen inomhus, men hela laget kommer att fortsätta att träna så länge det är möjligt.

– Ja, vi kommer att fortsätta att träna och bygga på vår sammanhållning, säger han.

Inom andra lagidrotter som till exempel ishockey, innebandy och fotboll är det vanligt med uppbyggnadsträning under försäsongen. Hur ser det ut för er som tävlar i motocross?

– Det gäller även för oss att försäsongsträna – det är viktigt. Vi kör styrkegympa med fokus på de muskelgrupperna som vi behöver ha för att kunna köra motocross. Vi brukar köra i gång med vår försäsongsträning efter årsskiftet någon gång.

I går kväll hade resultaten för Filipstads division 3-serie ännu inte sammanställts, men det troliga är att Hagfors och Lidköping kommer att flyttas upp till division 2.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.