2016-05-05 15:51

2016-05-05 15:51

Tredje raka förlusten för Grythyttan

FOTBOLL: Lillån – Grythyttan 3-2

Segerjublet fortsätter att utebli – i onsdagens bortamöte mot Lillån åkte Grythyttan på sin tredje näsbränna.
Få spelare och brist på självförtroende kan vara några av de bakomliggande orsakerna.

Grythyttans tränare Jan Karlström berättar att verkar finnas spöken som styr lagets bortamöten mot Lillån.

– Historiskt sett har vi väldigt svårt att vinna de matcherna.

Dock kunde det ha slutat annorlunda i onsdags. Trots att det enligt Karlström inte var rättvist, var Grythyttan det lag som kopplade greppet om ledningen genom att i första halvlek göra 0-1.

– Vi hade inte haft så mycket bud på avslut innan. Men med 1-0 tänker man att nu kan vi i alla fall gå ihop och kriga för det här målet, nu kanske vi vaknar till och går in i närkamper, tar markeringar och gör det jobb vi ska göra. Så blev de inte riktigt, de gör två mål ganska snabbt efter, säger han.

Grythyttans fortsatta spel är inget som Karlström lovordnar, snarare tvärt om:

– Vi gör otroligt svaga insatser, de får liksom göra mål på egen utspark. Det är jäkligt bedrövligt. Allt man gått igenom, allt man ska tänka på – det fanns inte där. Trygghet, bra känsla och självförtroende är det man spelar på. När det försvinner blir man sämre och inte delaktig.

Karlström berättar att det varit svårt att få ihop spelare, onsdagen match mot Lillån var inget undantag.

– Vi hade en hel del känningar på de spelare som fick starta så vi valde att backa hem lite med ett annat spelsystem som 4-4-2. Vi gjorde det med hopp om att ta bort ytorna på egen planhalva och inte utsätta oss för för mycket tryck så att våra spelare håller. Det var planen, men så fort vi går ut såg det inte ut som att – den här matchen vill vi inte spela.

Grythyttan tar nya tag på tisdag – då har det blivit dags för säsongens första hemmamatch. För motståndet svarar Real Örebro.

Grythyttans tränare Jan Karlström berättar att verkar finnas spöken som styr lagets bortamöten mot Lillån.

– Historiskt sett har vi väldigt svårt att vinna de matcherna.

Dock kunde det ha slutat annorlunda i onsdags. Trots att det enligt Karlström inte var rättvist, var Grythyttan det lag som kopplade greppet om ledningen genom att i första halvlek göra 0-1.

– Vi hade inte haft så mycket bud på avslut innan. Men med 1-0 tänker man att nu kan vi i alla fall gå ihop och kriga för det här målet, nu kanske vi vaknar till och går in i närkamper, tar markeringar och gör det jobb vi ska göra. Så blev de inte riktigt, de gör två mål ganska snabbt efter, säger han.

Grythyttans fortsatta spel är inget som Karlström lovordnar, snarare tvärt om:

– Vi gör otroligt svaga insatser, de får liksom göra mål på egen utspark. Det är jäkligt bedrövligt. Allt man gått igenom, allt man ska tänka på – det fanns inte där. Trygghet, bra känsla och självförtroende är det man spelar på. När det försvinner blir man sämre och inte delaktig.

Karlström berättar att det varit svårt att få ihop spelare, onsdagen match mot Lillån var inget undantag.

– Vi hade en hel del känningar på de spelare som fick starta så vi valde att backa hem lite med ett annat spelsystem som 4-4-2. Vi gjorde det med hopp om att ta bort ytorna på egen planhalva och inte utsätta oss för för mycket tryck så att våra spelare håller. Det var planen, men så fort vi går ut såg det inte ut som att – den här matchen vill vi inte spela.

Grythyttan tar nya tag på tisdag – då har det blivit dags för säsongens första hemmamatch. För motståndet svarar Real Örebro.