2016-04-23 06:00

2016-04-23 06:00

Fystränare från Filipstad i KHL

ISHOCKEY: Lars-Göran är fystränare i ryska Lokomotiv Yaroslavl

Profil. Många fina ishockeyspelare har kommit fram från Filipstad de senaste åren. En kanske lite mer okänd ishockeyprofil för Filipstassarna, med rötterna i Filipstad är Lars-Göran Ahlqvist - fystränare i ryska KHL-laget Lokomotiv Yaroslavl.

Lars-Göran Ahlqvist föddes i Filipstad, och bodde här sitt första år i livet innan hans familj flyttade till Göteborg. Kvar i Filipstad bodde hans morföräldrar Uno och Astrid Lövgren.

– Filipstad är en stor del av mig, jag var här varje sommar fram till tonåren och försöker alltid komma hit på besök minst en gång per år, bland annat för att besöka min mormor och morfars gravplats.

Började med juniorer

Sedan säsongen 2012-13 så har Ahlqvist jobbat som fystränare i KHL, men det var i Göteborg allting tog fart. Lars-Göran är i grunden en styrkelyftare på elitnivå och var ofta i Frölunda och tränade, där han också träffade och umgicks med spelare från Västra Frölunda.

– Efter ett tag började spelarna där på gymmet fråga mig om lite olika saker, berättar Ahlqvist.

Detta ledde så småningom till en chans som fystränare i klubbens u-16 lag och senare också ett ansvar för i stort sett alla juniorer i klubben upp till j-19-nivå, något som slog väl ut.

– Under sommaren fick jag hjälpa NHL-spelare som Per-Johan Axelsson, Joel Lundqvist och Loui Eriksson.

Efter tiden i Frölunda gick sedan karriären vidare till Oskarshamn, Leksand, Atlant Mytishchi och nuvarande klubben Lokomotiv Yaroslavl.

– Janne Karlsson som jag lärde känna under min tid i Frölunda var assisterande coach i Atlant, han ringde och frågade om jag var intresserad av att komma över till dem, förklarar Lars-Göran sitt steg från svensk ishockey till ryska KHL.

I Ryssland fick Ahlqvist ett större ansvar än tidigare, han beskiver fysiken i Ryssland som en mycket viktig del av träningen.

Och att ansvaret som fystränare i KHL är stort bekräftar bara klubbens nya träningsanläggning som nu byggs.

Fått bestämma

– Det är en 700 kvadratmeter stor yta som jag fått inreda tillsammans med vår sportdoktor. Vi har spenderat fem miljoner kronor på anläggningen - den har allt, berättar Ahlqvist förtjust.

– Jag känner mig mycket mer delaktig än jag gjorde i Sverige. Fysiken blir bara viktigare och viktigare, spelarna på den här nivån är redan så skickliga och tekniska, det är den fysiska statusen man kan förbättra mest.

Till den kommande säsongen i KHL så har Lars-Göran för första gången fått igenom ett indiviudellt grundprogram för fysiken där varje spelare ska få träna lite extra på sina svagheter.

Hur ser en typisk arbetsdag ut för dig?

– En vanlig dag mitt i säsongen börjar med lätt fys kvart över tio, det vill säga cykel ungefär en kvart - sedan tränar vi exempelvis överkropp i 20 minuter innan de går på is vid elva. Efter ispasset får spelarna cykla ner sig och stretcha lite.

Tuff fys

Försäsongen för hans spelare i KHL beskriver han som riktigt hård. Laget kommer i början på juli tillsammans resa till finska Veromäki, där det väntar 18 dagars stenhård träning från klockan åtta på morgonen till fem på eftermiddagen.

– Där kommer de får ta en löptur på morgonen, köra hopprep, springa i lite trappor och sådana saker innan lunchen. Därefter delas laget upp i två grupper där halva gruppen kör en och en halvtimme fys med mig medan andra gruppen tränar på is, innan grupperna byter med varandra. Vi avslutar sedan träningsdagarna med cykel i en halvtimme och lite rörlighetsträning på det, berättar Ahlqvist.

På frågan om vem som är den fysiskt bäste, svenske ishockeyspelaren som Lars-Göran tränat svarar han snabbt Loui Eriksson på.

– Han är bra på allt.

Yaroslavl är en riktig ”Hockey-town” som Lars-Göran beskiver det. Arenan som tar in 9 150 åskådare är fullsatt varje match i staden med 700 000 invånare.

– Folket är helt galna, det är riktigt kul på det sättet, förklarar Ahlqvist lyriskt.

På fyra år har klubben kommit tillbaka starkt på ishockeykartan sedan den tragiska flygolyckan 2011, där bland annat svenske Stefan Liv miste livet.

Senaste säsongen var klubbens bästa, och målet för Lars-Göran är solklart.

– Jag är ute efter en mästerskapsring, jag är här för att vinna något, förklarar han.

Lars-Göran Ahlqvist föddes i Filipstad, och bodde här sitt första år i livet innan hans familj flyttade till Göteborg. Kvar i Filipstad bodde hans morföräldrar Uno och Astrid Lövgren.

– Filipstad är en stor del av mig, jag var här varje sommar fram till tonåren och försöker alltid komma hit på besök minst en gång per år, bland annat för att besöka min mormor och morfars gravplats.

Började med juniorer

Sedan säsongen 2012-13 så har Ahlqvist jobbat som fystränare i KHL, men det var i Göteborg allting tog fart. Lars-Göran är i grunden en styrkelyftare på elitnivå och var ofta i Frölunda och tränade, där han också träffade och umgicks med spelare från Västra Frölunda.

– Efter ett tag började spelarna där på gymmet fråga mig om lite olika saker, berättar Ahlqvist.

Detta ledde så småningom till en chans som fystränare i klubbens u-16 lag och senare också ett ansvar för i stort sett alla juniorer i klubben upp till j-19-nivå, något som slog väl ut.

– Under sommaren fick jag hjälpa NHL-spelare som Per-Johan Axelsson, Joel Lundqvist och Loui Eriksson.

Efter tiden i Frölunda gick sedan karriären vidare till Oskarshamn, Leksand, Atlant Mytishchi och nuvarande klubben Lokomotiv Yaroslavl.

– Janne Karlsson som jag lärde känna under min tid i Frölunda var assisterande coach i Atlant, han ringde och frågade om jag var intresserad av att komma över till dem, förklarar Lars-Göran sitt steg från svensk ishockey till ryska KHL.

I Ryssland fick Ahlqvist ett större ansvar än tidigare, han beskiver fysiken i Ryssland som en mycket viktig del av träningen.

Och att ansvaret som fystränare i KHL är stort bekräftar bara klubbens nya träningsanläggning som nu byggs.

Fått bestämma

– Det är en 700 kvadratmeter stor yta som jag fått inreda tillsammans med vår sportdoktor. Vi har spenderat fem miljoner kronor på anläggningen - den har allt, berättar Ahlqvist förtjust.

– Jag känner mig mycket mer delaktig än jag gjorde i Sverige. Fysiken blir bara viktigare och viktigare, spelarna på den här nivån är redan så skickliga och tekniska, det är den fysiska statusen man kan förbättra mest.

Till den kommande säsongen i KHL så har Lars-Göran för första gången fått igenom ett indiviudellt grundprogram för fysiken där varje spelare ska få träna lite extra på sina svagheter.

Hur ser en typisk arbetsdag ut för dig?

– En vanlig dag mitt i säsongen börjar med lätt fys kvart över tio, det vill säga cykel ungefär en kvart - sedan tränar vi exempelvis överkropp i 20 minuter innan de går på is vid elva. Efter ispasset får spelarna cykla ner sig och stretcha lite.

Tuff fys

Försäsongen för hans spelare i KHL beskriver han som riktigt hård. Laget kommer i början på juli tillsammans resa till finska Veromäki, där det väntar 18 dagars stenhård träning från klockan åtta på morgonen till fem på eftermiddagen.

– Där kommer de får ta en löptur på morgonen, köra hopprep, springa i lite trappor och sådana saker innan lunchen. Därefter delas laget upp i två grupper där halva gruppen kör en och en halvtimme fys med mig medan andra gruppen tränar på is, innan grupperna byter med varandra. Vi avslutar sedan träningsdagarna med cykel i en halvtimme och lite rörlighetsträning på det, berättar Ahlqvist.

På frågan om vem som är den fysiskt bäste, svenske ishockeyspelaren som Lars-Göran tränat svarar han snabbt Loui Eriksson på.

– Han är bra på allt.

Yaroslavl är en riktig ”Hockey-town” som Lars-Göran beskiver det. Arenan som tar in 9 150 åskådare är fullsatt varje match i staden med 700 000 invånare.

– Folket är helt galna, det är riktigt kul på det sättet, förklarar Ahlqvist lyriskt.

På fyra år har klubben kommit tillbaka starkt på ishockeykartan sedan den tragiska flygolyckan 2011, där bland annat svenske Stefan Liv miste livet.

Senaste säsongen var klubbens bästa, och målet för Lars-Göran är solklart.

– Jag är ute efter en mästerskapsring, jag är här för att vinna något, förklarar han.

  • Mattias Karlsson

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.