2016-03-03 06:00

2016-03-03 06:00

Ridklubben samlade in pengar

RIDSPORT: Många ekipage deltog i pay and jump-hoppningen på Stensta

Intresset för att vara med i Filipstads ridklubbs pay and jump-evenemang var större än vanligt i söndags.
En bidragande orsak till det var att intäkterna som klubben fick in under dagen skulle skänkas till Cancerfonden.
Sammanlagt har klubben hittills samlat in 14 831 kronor.

Konceptet pay and jump respektive pay and ride brukar Filipstads ridklubb använda sig av emellanåt för att få in träningsritter med tävlingsnerv i hoppning respektive dressyr i verksamheten.

I söndags gjorde ridklubben någonting extra av sitt pay and jump-evenemang då den skänkte alla intäkter från dagen till Cancerfonden.

Att intresset blev så stort innebar att klubben fick in en stor summa pengar, hittills 14 831 kronor, till forskningen kring cancer.

Över 90 deltagare, från nybörjare till erfarna ryttare, hade anmält sig till evenemanget och publiken fick därför se och uppleva hoppning på höjderna från 20 centimeter till 1,10 meter.

En av dem som tog chansen att visa hur duktig hon är som ryttare var tioåriga Emilia Hermansson. Tillsammans med ridskolehästen Harry Potter flög hon fram över de 40 centimeter höga hindren.

– Jag är väl nöjd, säger Emilia om vad hon tyckte om sin ritt.

Hon upplevde banan som ganska lätt, vilket också var tydligt för publiken då hon klarade av den med glans. Hon hade god kontroll på Harry Potter från start till mål och kunde genomföra hela ritten i galopp. Det var imponerande att se att en så ung ryttare hade så god kontroll över banan och hästen. Hon höll blicken uppe hela tiden och kunde därför hitta den kortaste vägen fram till varje hinder. Hennes samspel med Harry Potter såg smidigt och naturligt ut.

Emilia, vad ska man tänka på när man ger sig ut på banan?

– Att man inte ska rida för fort, men inte heller för sakta.

Vad säger du då om Harry Potter, tycker du att han skötte sig?

– Ja, han var väldigt bra – och så var han på ett bra humör.

Under vinterhalvåret brukar Emilia Hermansson vanligtvis synas i skidspåret på Kalhyttans friluftsområde. Men hon håller även ridsporten högt. Och som hon ser det finns det likheter mellan idrotterna – att hon åker skidor har hon nytta av på hästryggen och tvärtom.

– Det gäller att ha bra balans i båda sporterna, säger hon.

Publiken som kom till Stensta fick se klubbens ryttare stå för fina insatser. Många av ridskolehästarna visades upp i fin författning, liksom många av de privatägda ponnyerna och hästarna.

Söndagens pay and jump-evenemang kan dock ha varit sista gången som det gick att se ridskoleponnyn Exet i Filipstads ridklubbs regi, eftersom det 15-åriga gotlandsrusset – en av de mer populära individerna i stallet – ligger ute till försäljning.

Konceptet pay and jump respektive pay and ride brukar Filipstads ridklubb använda sig av emellanåt för att få in träningsritter med tävlingsnerv i hoppning respektive dressyr i verksamheten.

I söndags gjorde ridklubben någonting extra av sitt pay and jump-evenemang då den skänkte alla intäkter från dagen till Cancerfonden.

Att intresset blev så stort innebar att klubben fick in en stor summa pengar, hittills 14 831 kronor, till forskningen kring cancer.

Över 90 deltagare, från nybörjare till erfarna ryttare, hade anmält sig till evenemanget och publiken fick därför se och uppleva hoppning på höjderna från 20 centimeter till 1,10 meter.

En av dem som tog chansen att visa hur duktig hon är som ryttare var tioåriga Emilia Hermansson. Tillsammans med ridskolehästen Harry Potter flög hon fram över de 40 centimeter höga hindren.

– Jag är väl nöjd, säger Emilia om vad hon tyckte om sin ritt.

Hon upplevde banan som ganska lätt, vilket också var tydligt för publiken då hon klarade av den med glans. Hon hade god kontroll på Harry Potter från start till mål och kunde genomföra hela ritten i galopp. Det var imponerande att se att en så ung ryttare hade så god kontroll över banan och hästen. Hon höll blicken uppe hela tiden och kunde därför hitta den kortaste vägen fram till varje hinder. Hennes samspel med Harry Potter såg smidigt och naturligt ut.

Emilia, vad ska man tänka på när man ger sig ut på banan?

– Att man inte ska rida för fort, men inte heller för sakta.

Vad säger du då om Harry Potter, tycker du att han skötte sig?

– Ja, han var väldigt bra – och så var han på ett bra humör.

Under vinterhalvåret brukar Emilia Hermansson vanligtvis synas i skidspåret på Kalhyttans friluftsområde. Men hon håller även ridsporten högt. Och som hon ser det finns det likheter mellan idrotterna – att hon åker skidor har hon nytta av på hästryggen och tvärtom.

– Det gäller att ha bra balans i båda sporterna, säger hon.

Publiken som kom till Stensta fick se klubbens ryttare stå för fina insatser. Många av ridskolehästarna visades upp i fin författning, liksom många av de privatägda ponnyerna och hästarna.

Söndagens pay and jump-evenemang kan dock ha varit sista gången som det gick att se ridskoleponnyn Exet i Filipstads ridklubbs regi, eftersom det 15-åriga gotlandsrusset – en av de mer populära individerna i stallet – ligger ute till försäljning.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.