2016-02-22 22:21

2016-02-22 22:22

Filipstad fick rätt – det blir omspel

ISHOCKEY

Filipstad kommer att få spela om den avgörande play-off matchen mot Gävlelaget Oppala. Den protest som lämnades in till Svenska ishockeyförbundet gick igenom under måndagskvällen.

Oppala hade till matchen i söndags lånat in den talangfulle målvakten John Morelius från Brynäs J20-lag. Morelius var enligt reglerna bara berättigad att spela i Hockeyallsvenskan eller division 1 eftersom han tillhör en SHL-klubb.

– Vi lämnade in protesten under måndagseftermiddagen och jag fick reda på att den hade gått igenom för en kvart sedan ungefär, berättar tränaren Stefan Asplund när nwt.se når honom vid 22-tiden på måndagskvällen.

På onsdag kommer alltså Filipstad åter att få en chans att nå play off-två i kampen om att i slutändan nå en plats i division 1 nästa säsong.

– Det är aldrig roligt att behöva spela om en match, men rätt ska ju vara rätt. I det här fallet är det ju förbundet som har gjort bort sig i och med att de felaktigt informerade Oppala att de kunde använda sig av den här aktuella spelaren, säger Asplund.

Den redan infekterade play off-serien har nu fått nytt känslomässigt bränsle.

– Jag hoppas verkligen att förbundet sätter en bra domare på onsdag. I bortamatchen i fredags fick en av våra spelare åka med ambulans till sjukhus efter en tackling, så det var heta känslor redan inför matchen i söndags.

Vinner Filipstad omspelet mot Oppala väntar Grums i play off-två. Filipstad inleder i så fall med bortamatch på fredag.

Oppala hade till matchen i söndags lånat in den talangfulle målvakten John Morelius från Brynäs J20-lag. Morelius var enligt reglerna bara berättigad att spela i Hockeyallsvenskan eller division 1 eftersom han tillhör en SHL-klubb.

– Vi lämnade in protesten under måndagseftermiddagen och jag fick reda på att den hade gått igenom för en kvart sedan ungefär, berättar tränaren Stefan Asplund när nwt.se når honom vid 22-tiden på måndagskvällen.

På onsdag kommer alltså Filipstad åter att få en chans att nå play off-två i kampen om att i slutändan nå en plats i division 1 nästa säsong.

– Det är aldrig roligt att behöva spela om en match, men rätt ska ju vara rätt. I det här fallet är det ju förbundet som har gjort bort sig i och med att de felaktigt informerade Oppala att de kunde använda sig av den här aktuella spelaren, säger Asplund.

Den redan infekterade play off-serien har nu fått nytt känslomässigt bränsle.

– Jag hoppas verkligen att förbundet sätter en bra domare på onsdag. I bortamatchen i fredags fick en av våra spelare åka med ambulans till sjukhus efter en tackling, så det var heta känslor redan inför matchen i söndags.

Vinner Filipstad omspelet mot Oppala väntar Grums i play off-två. Filipstad inleder i så fall med bortamatch på fredag.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.