2016-01-21 06:00

2016-01-21 06:00

Hällefors har börjat bra

ISHOCKEY: Målsättningen är att ta sig genom fortsättningsserien obesegrat

Bara segrar. Under de senaste säsongerna har Hällefors tillhört toppen av division 3 Örebro län/Västmanland.
Under den pågående säsongen lyckades dock laget inte att ta sig till Alltrean, utan har fått spela vidare i fortsättningsserien av division 3.
Och i den har laget börjat på bästa sätt med två segrar. Om lagkaptenen Markus Gustafsson får som han vill kommer laget att stå som obesegrat efter seriens fem matcher.

Markus Gustafsson och hans lagkamrater i Hällefors lyckades inte att nå Alltrean den här säsongen.

Men han skulle aldrig kalla det för en besvikelse. Han ger i stället ett tydligt intryck av att vara stolt över sina medspelare.

– Jämfört med förra årets trupp har vi tappat jättemånga spelare. Jag tror att vi förlorade tio spelare till HC Flyers från Karlskoga. Under den här säsongen har vi i stället släppt fram många yngre spelare. Och det känns kul eftersom de har varit bra. Visst har det inneburit en liten omstart för klubben, men alla de yngre killarna har gjort det jättebra, säger han.

I den nya generationen Hälleforsspelare som har tagit flera steg framåt i utvecklingen finns exempelvis backen Dennis Hultgren, forwarden Elias Ekström och målvakten Carl Molander.

– Dennis har tagit en plats i vårt andra backpar och Elias har klivit in i hetluften i vår förstakedja där han får spela med Marcus Herou och Rickard Karlsson. Dessutom har Carl Molander fått hoppa in och gjort det riktigt bra i målet, säger han.

Med andra ord ser du en framtid för Hälleforshockeyn?

– Absolut! Får vi bara behålla spelarna kommer det att bli bra.

Kugge är tillbaka

I fortsättningsserien av division 3, som Hällefors har inlett med två segrar, 5–1 mot Nora och 4–2 mot Fellingsbro/Frövi, har laget även fått tillgång till viktige centern Rob Ekström.

– Det är i stort sett från och med jul som vi har haft tillgång till Rob efter hans skada – det gör en stor skillnad för oss. Han är stark både offensivt och defensivt, han är en kugge som vi har saknat, säger Markus Gustafsson.

I fortsättningsserien gäller det att nå en av de första fyra placeringarna för att få förlänga säsongen ytterligare.

– Lag ett kommer att få möta lag fyra i ett dubbelmöte medan lag två får möta trean, vinnaren från de mötena kommer därefter att ställas mot varandra. Sedan vet jag ärligt talat inte vad som händer med vinnaren i det mötet, säger Markus och ler.

I morgon fredag ska Hällefors ta emot Hallsberg, därefter väntar tuffare möten med Kungsör och Sala.

– Hallsberg ska vi bara slå, men sen gäller det att gnugga på för att vi ska kunna slå Kungsör och Sala. Jag tycker att Kungsör är ett av de bättre lagen vi har mött. Det gäller att vi kommer upp med vårt styrspel och sätta stopp för dem tidigt, så att de inte får spela med fart och slå passningar genom hela vårt lag, säger Markus Gustafsson.

Markus Gustafsson och hans lagkamrater i Hällefors lyckades inte att nå Alltrean den här säsongen.

Men han skulle aldrig kalla det för en besvikelse. Han ger i stället ett tydligt intryck av att vara stolt över sina medspelare.

– Jämfört med förra årets trupp har vi tappat jättemånga spelare. Jag tror att vi förlorade tio spelare till HC Flyers från Karlskoga. Under den här säsongen har vi i stället släppt fram många yngre spelare. Och det känns kul eftersom de har varit bra. Visst har det inneburit en liten omstart för klubben, men alla de yngre killarna har gjort det jättebra, säger han.

I den nya generationen Hälleforsspelare som har tagit flera steg framåt i utvecklingen finns exempelvis backen Dennis Hultgren, forwarden Elias Ekström och målvakten Carl Molander.

– Dennis har tagit en plats i vårt andra backpar och Elias har klivit in i hetluften i vår förstakedja där han får spela med Marcus Herou och Rickard Karlsson. Dessutom har Carl Molander fått hoppa in och gjort det riktigt bra i målet, säger han.

Med andra ord ser du en framtid för Hälleforshockeyn?

– Absolut! Får vi bara behålla spelarna kommer det att bli bra.

Kugge är tillbaka

I fortsättningsserien av division 3, som Hällefors har inlett med två segrar, 5–1 mot Nora och 4–2 mot Fellingsbro/Frövi, har laget även fått tillgång till viktige centern Rob Ekström.

– Det är i stort sett från och med jul som vi har haft tillgång till Rob efter hans skada – det gör en stor skillnad för oss. Han är stark både offensivt och defensivt, han är en kugge som vi har saknat, säger Markus Gustafsson.

I fortsättningsserien gäller det att nå en av de första fyra placeringarna för att få förlänga säsongen ytterligare.

– Lag ett kommer att få möta lag fyra i ett dubbelmöte medan lag två får möta trean, vinnaren från de mötena kommer därefter att ställas mot varandra. Sedan vet jag ärligt talat inte vad som händer med vinnaren i det mötet, säger Markus och ler.

I morgon fredag ska Hällefors ta emot Hallsberg, därefter väntar tuffare möten med Kungsör och Sala.

– Hallsberg ska vi bara slå, men sen gäller det att gnugga på för att vi ska kunna slå Kungsör och Sala. Jag tycker att Kungsör är ett av de bättre lagen vi har mött. Det gäller att vi kommer upp med vårt styrspel och sätta stopp för dem tidigt, så att de inte får spela med fart och slå passningar genom hela vårt lag, säger Markus Gustafsson.

Matcherna

I fortsättningsserien av division 3 möts alla lag bara en gång. Hällefors har vunnit mot Nora och Fellingsbro/Frövi och har tre matcher kvar på sitt spelschema. Och de är:

Fredagen den 22 januari, Hällefors–Hallsberg.

Tisdagen den 26 januari, Hällefors–Kungsör.

Fredagen den 29 januari, Sala–Hällefors.