2016-01-21 06:00

2016-01-21 06:00

Emma blickar framåt

SKIDOR: DM-guld efter 2,5 kilometer i spåren

Åmotforsloppet som avgjordes i lördags var lika med värmländskt distriktsmästerskap för åldersklasserna från 11 år och uppåt.
Åkarna från Filipstad visade att de blir att räkna med i vinter.
– Vi har bra möjligheter att åka skidor i Filipstad. Och så har vi fått rullskidbanan – vi har en så fin anläggning, säger Emma Eriksson, DM-guldmedaljör i flickor 14-klassen, om vad som ligger bakom framgången.

För Filipstad blev Åmotforsloppet succéartat.

I DM-klasserna blev det guld till Emma Eriksson (damer 14) och Edvard Nilsson (herrar 15) medan Paulina Frid (damer 12) och Fabian Hermansson (herrar 14) tog brons. Dessutom höll sig Filipstads yngsta åkare i nioåringarnas klasser, vilka inte ingick i DM, långt framme. Philippa Eriksson var först i mål bland flickorna medan Albin Larsson och Emil Larsson blev etta respektive tvåa bland pojkarna.

Emma Eriksson tror på en ljus framtid för Filipstad.

– Det ska bli kul att se hur det kommer att se ut om några år. Vi har bland annat många duktiga ungdomar i 9-10-årsklasserna, säger hon.

Hon tillhör själv klubbens framtidsnamn och hon satsar helhjärtat på sin skidåkning. Emma är förstås glad över sin DM-titel, men hon säger samtidigt:

– DM-guldet betyder ganska mycket för mig, det är alltid kul att vinna. Men jag värderar andra tävlingar högre än DM i Värmland.

Vilka är då dina stora mål den här säsongen?

– Det är att vara med i Ica cup i Ulricehamn och USM-stafetten i Boden. Jag är ett år för ung för att få tävla i de individuella loppen under USM, men jag får köra stafett. Filipstad kommer att få ett bra lag med Maja (Eriksson, Emmas storasyster, reds amn), Alicia (Jansson) och mig.

Ica cup, som är en distriktslagscup, kommer att avgöras den 19-21 februari medan USM går den 11-13 mars.

– Det är sista gången som jag får vara med på Ica cup, det är som ett litet SM för åkarna som är i min ålder, säger Emma.

Hennes insats i lördags, när hon tog värmländskt DM-guld över 2,5 kilometer i fristil, var bra för hennes självförtroende inför resten av säsongen. I den tuffa kylan behövde hon 9,15 på sig för att åka från start till mål.

Hon tycker väldigt mycket om att tävla i fristilslopp som i lördags, men har under senare tid känt att hon har fått ur mer av sin kapacitet när det har handlat om klassisk stil.

– Ja, det har gått lite sämre i fristilen medan den klassiska stilen har fungerat bättre, men det har att göra med att jag har börjat känna av mjölksyran i fristilsåkningen, säger Emma.

Vad beror det på?

– Att jag börjar att bli lite äldre och inte längre kan syresätta alla muskler som tidigare.

I kväll torsdag får hon en ny chans att känna mjölksyra när Filipstads skidförening ska hålla en serietävling i fristil på Kalhyttans friluftsområde, förutsatt att tävlingen inte kommer att ställas in på grund av kylan.

För Filipstad blev Åmotforsloppet succéartat.

I DM-klasserna blev det guld till Emma Eriksson (damer 14) och Edvard Nilsson (herrar 15) medan Paulina Frid (damer 12) och Fabian Hermansson (herrar 14) tog brons. Dessutom höll sig Filipstads yngsta åkare i nioåringarnas klasser, vilka inte ingick i DM, långt framme. Philippa Eriksson var först i mål bland flickorna medan Albin Larsson och Emil Larsson blev etta respektive tvåa bland pojkarna.

Emma Eriksson tror på en ljus framtid för Filipstad.

– Det ska bli kul att se hur det kommer att se ut om några år. Vi har bland annat många duktiga ungdomar i 9-10-årsklasserna, säger hon.

Hon tillhör själv klubbens framtidsnamn och hon satsar helhjärtat på sin skidåkning. Emma är förstås glad över sin DM-titel, men hon säger samtidigt:

– DM-guldet betyder ganska mycket för mig, det är alltid kul att vinna. Men jag värderar andra tävlingar högre än DM i Värmland.

Vilka är då dina stora mål den här säsongen?

– Det är att vara med i Ica cup i Ulricehamn och USM-stafetten i Boden. Jag är ett år för ung för att få tävla i de individuella loppen under USM, men jag får köra stafett. Filipstad kommer att få ett bra lag med Maja (Eriksson, Emmas storasyster, reds amn), Alicia (Jansson) och mig.

Ica cup, som är en distriktslagscup, kommer att avgöras den 19-21 februari medan USM går den 11-13 mars.

– Det är sista gången som jag får vara med på Ica cup, det är som ett litet SM för åkarna som är i min ålder, säger Emma.

Hennes insats i lördags, när hon tog värmländskt DM-guld över 2,5 kilometer i fristil, var bra för hennes självförtroende inför resten av säsongen. I den tuffa kylan behövde hon 9,15 på sig för att åka från start till mål.

Hon tycker väldigt mycket om att tävla i fristilslopp som i lördags, men har under senare tid känt att hon har fått ur mer av sin kapacitet när det har handlat om klassisk stil.

– Ja, det har gått lite sämre i fristilen medan den klassiska stilen har fungerat bättre, men det har att göra med att jag har börjat känna av mjölksyran i fristilsåkningen, säger Emma.

Vad beror det på?

– Att jag börjar att bli lite äldre och inte längre kan syresätta alla muskler som tidigare.

I kväll torsdag får hon en ny chans att känna mjölksyra när Filipstads skidförening ska hålla en serietävling i fristil på Kalhyttans friluftsområde, förutsatt att tävlingen inte kommer att ställas in på grund av kylan.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.