2015-12-10 06:00

2015-12-10 06:00

Filipstad flyttas upp

FOTBOLL: Föreningen tog chansen utan att tveka

Uppåt. Filipstad slutade på tredje plats i division 6 östra under den gångna säsongen och nådde därmed inte kvalet till division 5.
Men nu står det klart att det kommer att spelas division 5-fotboll på Kalhyttan till våren.
– Det känns bra tycker jag, säger Filipstads tränare Ingvar Ludvigsson.

När den gångna säsongen tog slut blickade spelarna och ledarna i Filipstad fram emot våren och ett nytt år i division 6.

Men nu kan de se fram emot en säsong i division 5 östra i stället.

I förra veckan blev det klart att Filipstads FF flyttats upp en division, efter att ha tackat ja till Värmlands fotbollförbunds förfrågan.

För Filipstads tränare Ingvar Ludvigsson var det ett glädjebesked.

– Vi har hela tiden haft en ambition om att klättra i seriesystemet. Vi blev trea i serien och skulle egentligen inte ha fått frågan, men när flera andra lag tackade nej fick vi frågan eftersom vi blev den bästa trean bland division 6-serierna, säger han.

Att ta steget upp nu innebär att Filipstad kommer att ställas inför en tuffare utmaning, laget behöver ta ytterligare ett kliv framåt i sin utveckling över vintern för att kunna mäta sig med motståndarlagen i den östra femman.

– Kanske kom avancemanget ett år tidigare än vad vi hade räknat med. Men man ska inte tacka nej när en möjlighet som den här dyker upp – då är det bara att köra, säger Ingvar Ludvigsson.

Filipstad har en ung och utvecklingsbar trupp. Lagledningen med Ingvar Ludvigsson, Johan Andersson, Michael Netterhall och nya materialförvaltaren Bengt Eriksson har onekligen en trupp med potential. Samtidigt tycker Ingvar Ludvigsson att det är viktigt att klubbens äldre spelare satsar vidare, eftersom deras erfarenhet och hårdhet kommer att behövas på division 5-nivån.

– Det skulle betyda mycket om spelare som till exempel Barry (Ogolla), Totti (Alexander Netterhall) och Rikard (Ludvigsson) kör vidare, säger Ingvar Ludvigsson med tanke på att deras erfarenhet av spel på högre nivå än division 6 kan bli betydelsefull.

Klubben har redan nu börjat förbereda sig för nästa år, bland annat genom att delta i Hallvärmländskan med ett sjumannalag. I söndags åkte laget till Kristinehamn där det besegrade Villastaden med 2–1 och förlorade med 0–1 mot Kil.

– Vi gjorde en bra match mot Villastaden, sen förlorade vi tyvärr mot Kil, men det var inte riktigt rättvist – å andra sidan handlar spelet om att göra mål, säger Ingvar Ludvigsson.

Härnäst i Hallvärmländskan väntar tre matcher den 20 december, mot Grums, IFK Kristinehamn respektive Sunne.

– Till våren ska vi också försöka att lägga in några träningar i Stora Halla i Degerfors i januari och februari, så att spelarna ska få känna på att spela på konstgräs och stor plan. Den första träningsmatchen kommer vi att spela den 5 mars mot Kil, säger Ingvar Ludvigsson.

När den gångna säsongen tog slut blickade spelarna och ledarna i Filipstad fram emot våren och ett nytt år i division 6.

Men nu kan de se fram emot en säsong i division 5 östra i stället.

I förra veckan blev det klart att Filipstads FF flyttats upp en division, efter att ha tackat ja till Värmlands fotbollförbunds förfrågan.

För Filipstads tränare Ingvar Ludvigsson var det ett glädjebesked.

– Vi har hela tiden haft en ambition om att klättra i seriesystemet. Vi blev trea i serien och skulle egentligen inte ha fått frågan, men när flera andra lag tackade nej fick vi frågan eftersom vi blev den bästa trean bland division 6-serierna, säger han.

Att ta steget upp nu innebär att Filipstad kommer att ställas inför en tuffare utmaning, laget behöver ta ytterligare ett kliv framåt i sin utveckling över vintern för att kunna mäta sig med motståndarlagen i den östra femman.

– Kanske kom avancemanget ett år tidigare än vad vi hade räknat med. Men man ska inte tacka nej när en möjlighet som den här dyker upp – då är det bara att köra, säger Ingvar Ludvigsson.

Filipstad har en ung och utvecklingsbar trupp. Lagledningen med Ingvar Ludvigsson, Johan Andersson, Michael Netterhall och nya materialförvaltaren Bengt Eriksson har onekligen en trupp med potential. Samtidigt tycker Ingvar Ludvigsson att det är viktigt att klubbens äldre spelare satsar vidare, eftersom deras erfarenhet och hårdhet kommer att behövas på division 5-nivån.

– Det skulle betyda mycket om spelare som till exempel Barry (Ogolla), Totti (Alexander Netterhall) och Rikard (Ludvigsson) kör vidare, säger Ingvar Ludvigsson med tanke på att deras erfarenhet av spel på högre nivå än division 6 kan bli betydelsefull.

Klubben har redan nu börjat förbereda sig för nästa år, bland annat genom att delta i Hallvärmländskan med ett sjumannalag. I söndags åkte laget till Kristinehamn där det besegrade Villastaden med 2–1 och förlorade med 0–1 mot Kil.

– Vi gjorde en bra match mot Villastaden, sen förlorade vi tyvärr mot Kil, men det var inte riktigt rättvist – å andra sidan handlar spelet om att göra mål, säger Ingvar Ludvigsson.

Härnäst i Hallvärmländskan väntar tre matcher den 20 december, mot Grums, IFK Kristinehamn respektive Sunne.

– Till våren ska vi också försöka att lägga in några träningar i Stora Halla i Degerfors i januari och februari, så att spelarna ska få känna på att spela på konstgräs och stor plan. Den första träningsmatchen kommer vi att spela den 5 mars mot Kil, säger Ingvar Ludvigsson.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.