2015-12-10 14:57

2015-12-10 14:57

FIF har formen i zenit

ISHOCKEY: Grums–Filipstad 2–4

Filipstad rivstartade onsdagskvällen mot serieledaren Grums med att trycka in tre mål i den första perioden.
Det bäddade för 4–2 (3–0, 0–1, 1–1)-segern.
– Det här var en av våra bättre matcher den här säsongen, säger forwarden Anton Magnusson.

Fem segrar på de sex senaste matcherna.

Det är Filipstads fina facit med en uppgift kvar innan uppehållet för julfirandet.

Den senaste fullpoängaren togs i onsdags kväll mot Grums.

Skridskostarke forwarden Anton Magnusson inledde målskyttet i matchen när han satte 1–0 i powerplay efter knappt två minuters spel.

Målet satte tonen för matchen där Filipstad åkte ifrån Grums i den första perioden för att sedan kontrollera händelserna på isen.

– Vi gjorde en mycket bra förstaperiod, men orkade inte riktigt att fullfölja det i den andra och tredje perioden, säger Anton Magnusson.

Att Filipstad har visat så bra form mot slutet förvånar honom inte.

– Det är många av våra spelare som nu har fått spela i division 2 en tid och med det också fått rutin – det har i sin tur gjort att vi nästan har blivit ett helt nytt lag, säger han.

Ödmjukheten viktig

För bara någon månad sedan var läget betydligt tyngre för Filipstad, laget kämpade då i botten av serien och varvade höga toppar med djupa dalar. Nu har FIF lyckats att hitta en jämn och hög nivå i sitt spel, vilket har gjort att laget har klättrat rakt upp till tätstriden i serien.

Anton Magnusson tycker dock att det är viktigt att visa ödmjukhet och hålla fötterna på jorden.

– Det är en väldigt tajt serie. Vi har fem poäng upp till förstaplatsen, men samtidigt är det bara tre poäng ner till sistaplatsen. Det enda vi kan göra är att fortsätta att jobba hårt, för det kan gå fort åt båda hållen i den här serien, säger han.

Det enda han fokuserar på är nästa uppgift.

– Vi har tre poäng kvar att spela om innan juluppehållet, sen får vi ta nya tag efter jul, säger han.

Och nästa uppgift i det här fallet är Arvika på hemmaplan på lördag. Laget från västra Värmland är det enda som Filipstad ännu inte har tagit någon poäng av. Säsongens första möte i Wasahallen slutade med en förlust för FIF med 3–5, därefter tog Arvika även tre poäng i sin hemmaborg genom en 5–4-seger.

– Båda de matcherna var riktigt dåliga från vår sida. Men om vi bara håller oss till vårt spel, som vi har gjort under de tre-fyra senaste matcherna, ska det inte bli något problem för oss att ta tre poäng den här gången, säger Anton Magnusson.

Hur tycker du att det ska bli att avsluta hösten med att spela på hemmaplan, med stödet på läktaren som det innebär?

– Vi har haft ett otroligt stöd hela den här säsongen. Förhoppningsvis fortsätter det mot Arvika då det är en lördagsmatch. Det har varit väldigt kul att spela när det är så mycket folk som kommer och kollar. Det känns som att det är många som vill se matcherna och som tycker att det är roligt att vara på plats.

Någon annan som också ser fram emot matchen mot Arvika är FIF-tränaren Stefan Asplund.

– För oss är det en superviktig match. Vi hoppas på en riktig publiktillströmning, för vi behöver allt stöd vi kan få från det som brukar kallas för den sjätte utespelaren.

Emil på isen

De som kommer för att uppleva matchen får sannolikt också chansen att se klubbens sportchef Emil Jacobsson göra sin första hemmamatch för säsongen. Mot Grums spelade han sin första match med laget för hösten, där han placerades i Filipstads förstaformation med Anton Magnusson och Filip Gran på kanterna.

– Emil har flyttat hem nu och har hunnit att träna lite grand med laget. Mot Grums fick han ersätta sin bror Johan Jacobsson som var förkyld. Det känns väldigt bra att få in en spelare som Emil, speciellt med tanke på hur jämn den här serien är och att det då krävs att man har en bra bredd i truppen om det skulle uppstå skador, säger Stefan Asplund.

Mål, Grums: Oskar Södergren, Philip Gustafsson. Filipstad: Anton Magnusson, Filip Gran, Ludvig Magnusson, Kasper Takalo.

Fem segrar på de sex senaste matcherna.

Det är Filipstads fina facit med en uppgift kvar innan uppehållet för julfirandet.

Den senaste fullpoängaren togs i onsdags kväll mot Grums.

Skridskostarke forwarden Anton Magnusson inledde målskyttet i matchen när han satte 1–0 i powerplay efter knappt två minuters spel.

Målet satte tonen för matchen där Filipstad åkte ifrån Grums i den första perioden för att sedan kontrollera händelserna på isen.

– Vi gjorde en mycket bra förstaperiod, men orkade inte riktigt att fullfölja det i den andra och tredje perioden, säger Anton Magnusson.

Att Filipstad har visat så bra form mot slutet förvånar honom inte.

– Det är många av våra spelare som nu har fått spela i division 2 en tid och med det också fått rutin – det har i sin tur gjort att vi nästan har blivit ett helt nytt lag, säger han.

Ödmjukheten viktig

För bara någon månad sedan var läget betydligt tyngre för Filipstad, laget kämpade då i botten av serien och varvade höga toppar med djupa dalar. Nu har FIF lyckats att hitta en jämn och hög nivå i sitt spel, vilket har gjort att laget har klättrat rakt upp till tätstriden i serien.

Anton Magnusson tycker dock att det är viktigt att visa ödmjukhet och hålla fötterna på jorden.

– Det är en väldigt tajt serie. Vi har fem poäng upp till förstaplatsen, men samtidigt är det bara tre poäng ner till sistaplatsen. Det enda vi kan göra är att fortsätta att jobba hårt, för det kan gå fort åt båda hållen i den här serien, säger han.

Det enda han fokuserar på är nästa uppgift.

– Vi har tre poäng kvar att spela om innan juluppehållet, sen får vi ta nya tag efter jul, säger han.

Och nästa uppgift i det här fallet är Arvika på hemmaplan på lördag. Laget från västra Värmland är det enda som Filipstad ännu inte har tagit någon poäng av. Säsongens första möte i Wasahallen slutade med en förlust för FIF med 3–5, därefter tog Arvika även tre poäng i sin hemmaborg genom en 5–4-seger.

– Båda de matcherna var riktigt dåliga från vår sida. Men om vi bara håller oss till vårt spel, som vi har gjort under de tre-fyra senaste matcherna, ska det inte bli något problem för oss att ta tre poäng den här gången, säger Anton Magnusson.

Hur tycker du att det ska bli att avsluta hösten med att spela på hemmaplan, med stödet på läktaren som det innebär?

– Vi har haft ett otroligt stöd hela den här säsongen. Förhoppningsvis fortsätter det mot Arvika då det är en lördagsmatch. Det har varit väldigt kul att spela när det är så mycket folk som kommer och kollar. Det känns som att det är många som vill se matcherna och som tycker att det är roligt att vara på plats.

Någon annan som också ser fram emot matchen mot Arvika är FIF-tränaren Stefan Asplund.

– För oss är det en superviktig match. Vi hoppas på en riktig publiktillströmning, för vi behöver allt stöd vi kan få från det som brukar kallas för den sjätte utespelaren.

Emil på isen

De som kommer för att uppleva matchen får sannolikt också chansen att se klubbens sportchef Emil Jacobsson göra sin första hemmamatch för säsongen. Mot Grums spelade han sin första match med laget för hösten, där han placerades i Filipstads förstaformation med Anton Magnusson och Filip Gran på kanterna.

– Emil har flyttat hem nu och har hunnit att träna lite grand med laget. Mot Grums fick han ersätta sin bror Johan Jacobsson som var förkyld. Det känns väldigt bra att få in en spelare som Emil, speciellt med tanke på hur jämn den här serien är och att det då krävs att man har en bra bredd i truppen om det skulle uppstå skador, säger Stefan Asplund.

Mål, Grums: Oskar Södergren, Philip Gustafsson. Filipstad: Anton Magnusson, Filip Gran, Ludvig Magnusson, Kasper Takalo.