2015-12-01 19:01

2015-12-01 19:01

IBF Lesjöfors söker stöd

INNEBANDY: Ansträngd ekonomi efter den förra säsongen

Ingen kris. IBF Lesjöfors gick under måndagen ut på sociala medier som Twitter och Facebook med en vädjan till allmänheten om ekonomiskt stöd.
Detta då klubbens ekonomi har hamnat i ett ansträngt läge.
– Jag tycker att responsen har varit god, säger klubbens starke man Anders Andersson.

Under måndagen lade IBF Lesjöfors styrelse ut ett inlägg på både Facebook och Twitter angående föreningens ekonomi.

I det konstaterades det att klubben gick 40 000 kronor back under säsongen 2014/2015, men att samtliga betalningar kunde klaras efter att klubbens medlemmar hade lånat ut pengar.

– Förra året kostade för mycket. Vi hade då fem lag i seriespel och flera långa resor till västra Värmland. När det inte fanns några pengar kvar var det några medlemmar som gick in och lånade ut pengar, säger Anders Andersson.

När sponsorintäkterna nu dessutom har minskat jämfört med tidigare säsonger är det inte konstigt att klubbens ekonomi har blivit ansträngd.

– Vi är en ung klubb som ännu inte riktigt har hunnit att bygga upp våra resurser, säger Anders Andersson.

Han tycker dock inte att det går att prata om en ekonomisk kris i föreningen. Uppropet på Facebook och Twitter skapades med syftet att undvika en sådan.

– Vi har cirka 4 000–5 000 kronor i likvida medel, men vi har en del skulder också, säger han.

Anders Andersson räknar med att klubben kommer att hålla sin budget den här säsongen. Hans förhoppning är dock att föreningen ska kunna göra sig skuldfri på sikt.

– Men det kommer också hela tiden nya räkningar som måste betalas, säger han.

Och det är kostnadskrävande att driva en förening. I IBF Lesjöfors fall slukar poster som domararvoden, anmälningskostnader till seriespel, materialkostnader och resekostnader en stor del av resurserna.

Anders Andersson vågar dock se positivt på framtiden för IBF Lesjöfors. Och han är tacksam över den fina responsen som föreningen har fått på sin vädjan. På bara ett dygn har föreningen fått in över 3 500 kronor.

– På Swish har vi kunnat se direkt hur mycket pengar som har kommit in, men bankgirot kommer vi att kunna se först om några dagar. Vi är tacksamma för alla bidrag, hittills har folk skänkt allt från 50 kronor till 1 500 kronor, säger han.

Om det finns en vilja att ge IBF Lesjöfors ett bidrag, ta kontakt med föreningen för detaljer.

Under måndagen lade IBF Lesjöfors styrelse ut ett inlägg på både Facebook och Twitter angående föreningens ekonomi.

I det konstaterades det att klubben gick 40 000 kronor back under säsongen 2014/2015, men att samtliga betalningar kunde klaras efter att klubbens medlemmar hade lånat ut pengar.

– Förra året kostade för mycket. Vi hade då fem lag i seriespel och flera långa resor till västra Värmland. När det inte fanns några pengar kvar var det några medlemmar som gick in och lånade ut pengar, säger Anders Andersson.

När sponsorintäkterna nu dessutom har minskat jämfört med tidigare säsonger är det inte konstigt att klubbens ekonomi har blivit ansträngd.

– Vi är en ung klubb som ännu inte riktigt har hunnit att bygga upp våra resurser, säger Anders Andersson.

Han tycker dock inte att det går att prata om en ekonomisk kris i föreningen. Uppropet på Facebook och Twitter skapades med syftet att undvika en sådan.

– Vi har cirka 4 000–5 000 kronor i likvida medel, men vi har en del skulder också, säger han.

Anders Andersson räknar med att klubben kommer att hålla sin budget den här säsongen. Hans förhoppning är dock att föreningen ska kunna göra sig skuldfri på sikt.

– Men det kommer också hela tiden nya räkningar som måste betalas, säger han.

Och det är kostnadskrävande att driva en förening. I IBF Lesjöfors fall slukar poster som domararvoden, anmälningskostnader till seriespel, materialkostnader och resekostnader en stor del av resurserna.

Anders Andersson vågar dock se positivt på framtiden för IBF Lesjöfors. Och han är tacksam över den fina responsen som föreningen har fått på sin vädjan. På bara ett dygn har föreningen fått in över 3 500 kronor.

– På Swish har vi kunnat se direkt hur mycket pengar som har kommit in, men bankgirot kommer vi att kunna se först om några dagar. Vi är tacksamma för alla bidrag, hittills har folk skänkt allt från 50 kronor till 1 500 kronor, säger han.

Om det finns en vilja att ge IBF Lesjöfors ett bidrag, ta kontakt med föreningen för detaljer.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.