2015-11-03 06:00

2015-11-03 06:00

Inget flyt för LFIBK

INNEBANDY: Lesjöfors/Filipstad–Kumla 9–13

Lesjöfors/Filipstad gjorde nio mål framåt. Det borde räcka för att ta poäng på hemmaplan. Men laget saknade det rätta flytet mot Kumla och släppte in 13 bollar.
– Vi har fått för många skador och sjukdomar, säger LFIBK:s assisterande tränare Robert Hedlund.

Stundtals har laget spelat bra och utmanat topplagen i serien. Men så har det också fallit in i svackor under matcherna.

Lördagens hemmamatch mot Kumla ger ett tydligt sådant exempel.

– Vi hamnade i ett underläge med 0–4 i den första perioden – och det skulle också bli den marginal som vi förlorade med. I den andra perioden jobbade vi oss nästan i kapp och hade 4–6, men så släppte vi in fyra bollar till till 4–10, säger Robert Hedlund.

LFIBK kom tillbaka starkt och gick från 6–12 till 9–12 innan Kumla satte punkt för målskyttet med sitt 13–9-mål.

– Vi var nära att göra 10–12 också, Kumla var skärrat i det läget. Vi gjorde ett försök, men misslyckades, säger han.

Efter förra helgens uddamålsförlust mot Surahammar, som sågs som ett fall framåt, gick det mesta snett för LFIBK inför mötet med Kumla.

– Jone (Eric Stjerngren Jonestad) och (Oscar) Höjd var borta redan innan matchen. Och på uppvärmningen fick ytterligare två spelare kliva av. Dessutom fick Joakim Jacobsson avbryta under spelets gång. Vi saknar det rätta flytet. Hittills har vi bara fått spela en match med ordinarie lag och den matchen vann vi. Vi vet att vi kommer att få det tufft i division 1 även om vi har alla våra spelare tillgängliga, men det blir inte bättre av att vi tappar folk inför matcherna, säger Robert Hedlund.

På tisdag i nästa vecka spelar laget sin nästa match på bortaplan mot Hagfors.

– Vi får försöka att krya på oss tills dess. Hagfors har ett bra lag, men vi ska kunna bjuda upp till dans, säger han.

Mål, Lesjöfors/Filipstad: Gustaf Ryhed 3, Claes Knutsson, Johan Ryhed, Victor Haraldsson, Johan Nordström, Sebastian Niittymäki, Magnus Stjernberg, Kumla: Hannes Karlsson 2, Filip Palm 2, Filip Larsson, Edwin Gustavsson, Erik Gyllberg, Johan Nordström, Emil Albertsson, Victor Jonson, Jimmy Karlsson, Johan Jansson, Jesper Andersson.

Stundtals har laget spelat bra och utmanat topplagen i serien. Men så har det också fallit in i svackor under matcherna.

Lördagens hemmamatch mot Kumla ger ett tydligt sådant exempel.

– Vi hamnade i ett underläge med 0–4 i den första perioden – och det skulle också bli den marginal som vi förlorade med. I den andra perioden jobbade vi oss nästan i kapp och hade 4–6, men så släppte vi in fyra bollar till till 4–10, säger Robert Hedlund.

LFIBK kom tillbaka starkt och gick från 6–12 till 9–12 innan Kumla satte punkt för målskyttet med sitt 13–9-mål.

– Vi var nära att göra 10–12 också, Kumla var skärrat i det läget. Vi gjorde ett försök, men misslyckades, säger han.

Efter förra helgens uddamålsförlust mot Surahammar, som sågs som ett fall framåt, gick det mesta snett för LFIBK inför mötet med Kumla.

– Jone (Eric Stjerngren Jonestad) och (Oscar) Höjd var borta redan innan matchen. Och på uppvärmningen fick ytterligare två spelare kliva av. Dessutom fick Joakim Jacobsson avbryta under spelets gång. Vi saknar det rätta flytet. Hittills har vi bara fått spela en match med ordinarie lag och den matchen vann vi. Vi vet att vi kommer att få det tufft i division 1 även om vi har alla våra spelare tillgängliga, men det blir inte bättre av att vi tappar folk inför matcherna, säger Robert Hedlund.

På tisdag i nästa vecka spelar laget sin nästa match på bortaplan mot Hagfors.

– Vi får försöka att krya på oss tills dess. Hagfors har ett bra lag, men vi ska kunna bjuda upp till dans, säger han.

Mål, Lesjöfors/Filipstad: Gustaf Ryhed 3, Claes Knutsson, Johan Ryhed, Victor Haraldsson, Johan Nordström, Sebastian Niittymäki, Magnus Stjernberg, Kumla: Hannes Karlsson 2, Filip Palm 2, Filip Larsson, Edwin Gustavsson, Erik Gyllberg, Johan Nordström, Emil Albertsson, Victor Jonson, Jimmy Karlsson, Johan Jansson, Jesper Andersson.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.