2015-09-22 16:55

2015-09-22 16:55

Örnen vill överraska

INNEBANDY: Pernilla Tärnler ser fram emot säsongen

I morgon onsdag smygstartas seriespelet i damernas division 2 med mötet mellan Molkomlaget Örnen och Karlstad IBF Ungdom.

– Jag är lite nervös såklart, men det ska bli väldigt kul, det känns bara bra, säger Örnens backklippa Pernilla Tärnler om känslan inför premiären.

Förra säsongen nådde Örnen en sjätteplats i division 2, vilket får ses som en stark prestation av Molkomlaget som då var nykomling i serien.

Stabila backen Pernilla Tärnler hoppas och tror att hennes Örnen kommer att bli ett lag att räkna med även den här säsongen.

– Jag tycker att man ska förvänta sig av oss att vi ska kunna hänga med ganska bra. Vi har fått behålla många av våra spelare från förra säsongen och vi har också fyllt på med några nya. Nu är det bara att köra på och se hur långt det räcker, säger hon.

Pernilla Tärnler förväntar sig att många av lagen i säsongens division 2-serie kommer att vara bra, men hon räds inget motstånd.

– Vi kommer att ha en bra chans att vinna mot de flesta lagen i serien. Jag tror att vi kommer att hålla till i mitten. Och jag tror inte att något lag kommer att kunna spela ut oss, jag tror att vi kan överraska, säger hon.

Förra säsongen hade Örnen ett av sina vassaste offensiva vapen i sina snabba spelvändningar, i vilka laget med hjälp av god rörelse och precisa passningar ofta nådde skyttar som kunde ta avslut från fina lägen.

– Ja, så var det. Och så sett är det positivt att vi har fått behålla en stor del av vår trupp från den förra säsongen, så att vi kan bygga vidare på det spel vi hade, säger hon.

I morgon onsdag står Örnen berett att ta emot Karlstad IBF Ungdom i seriepremiären hemma i Molkoms sporthall.

– Vi gjorde en bra match dem på hemmaplan förra säsongen, nu får vi se hur bra vi kan stå emot dem i år, säger Pernilla Tärnler.

Förra säsongen nådde Örnen en sjätteplats i division 2, vilket får ses som en stark prestation av Molkomlaget som då var nykomling i serien.

Stabila backen Pernilla Tärnler hoppas och tror att hennes Örnen kommer att bli ett lag att räkna med även den här säsongen.

– Jag tycker att man ska förvänta sig av oss att vi ska kunna hänga med ganska bra. Vi har fått behålla många av våra spelare från förra säsongen och vi har också fyllt på med några nya. Nu är det bara att köra på och se hur långt det räcker, säger hon.

Pernilla Tärnler förväntar sig att många av lagen i säsongens division 2-serie kommer att vara bra, men hon räds inget motstånd.

– Vi kommer att ha en bra chans att vinna mot de flesta lagen i serien. Jag tror att vi kommer att hålla till i mitten. Och jag tror inte att något lag kommer att kunna spela ut oss, jag tror att vi kan överraska, säger hon.

Förra säsongen hade Örnen ett av sina vassaste offensiva vapen i sina snabba spelvändningar, i vilka laget med hjälp av god rörelse och precisa passningar ofta nådde skyttar som kunde ta avslut från fina lägen.

– Ja, så var det. Och så sett är det positivt att vi har fått behålla en stor del av vår trupp från den förra säsongen, så att vi kan bygga vidare på det spel vi hade, säger hon.

I morgon onsdag står Örnen berett att ta emot Karlstad IBF Ungdom i seriepremiären hemma i Molkoms sporthall.

– Vi gjorde en bra match dem på hemmaplan förra säsongen, nu får vi se hur bra vi kan stå emot dem i år, säger Pernilla Tärnler.