2018-03-13 08:24

2018-03-13 08:24

DEBATT: Ära den som äras bör

SKOLAN: Det är Tage Nordkvist som gjort mest för våra elever och deras utbildning

Filipstads kommun har återigen uppmärksammats för att lyckas förbättra elevernas resultat i skolan. Vår förvaltningschef har tack vare detta nominerats till Stora skolledarpriset.

Det är fantastiskt kul att det ”strategiska, långsiktiga och verksamhetsutvecklande arbetet på övergripande nivå” lyfts fram och premieras. Men när Jan-Erik Andrén nomineras som den som gjort jobbet måste något gått otroligt fel.

Arbetet med att utveckla undervisningen i Filipstads kommun med mål att förbättra eleverna resultat initierades, planerades och påbörjades 2007 av Tage Nordkvist som då var verksamhetschef och sedan förvaltningschef.

Tage är nog den person som under vår mångåriga anställning i kommunen gjort mest för våra elever och deras utbildning. Han förtjänar ett stort tack för det. Att ge äran till någon som kom in många år efter att arbetet påbörjades är inte bara okunnigt utan rent utav oförskämt. Det leder till att det sk tilliten som finns i hela kedjan naggas ännu mer i kanten.

Nej – ge äran åt den som förtjänar den!

Personal

Det är fantastiskt kul att det ”strategiska, långsiktiga och verksamhetsutvecklande arbetet på övergripande nivå” lyfts fram och premieras. Men när Jan-Erik Andrén nomineras som den som gjort jobbet måste något gått otroligt fel.

Arbetet med att utveckla undervisningen i Filipstads kommun med mål att förbättra eleverna resultat initierades, planerades och påbörjades 2007 av Tage Nordkvist som då var verksamhetschef och sedan förvaltningschef.

Tage är nog den person som under vår mångåriga anställning i kommunen gjort mest för våra elever och deras utbildning. Han förtjänar ett stort tack för det. Att ge äran till någon som kom in många år efter att arbetet påbörjades är inte bara okunnigt utan rent utav oförskämt. Det leder till att det sk tilliten som finns i hela kedjan naggas ännu mer i kanten.

Nej – ge äran åt den som förtjänar den!

Personal

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.