2018-01-12 06:00

2018-01-12 06:00

Musikalisk start på 2018

FÖRENINGSLIV: SPF fick musikalisk duo på besök vid sitt månadsmöte

Det nya årets första månadsmöte i SPF inleddes med underhållning av Janne Samuelsson och Sten-Åke Kristiansson.

Programmet var denna gång en fin blandning av välkända blueslåtar som till exempel St. Louis Blues och Nobody knows you when you´re down and out, och ett axplock ur den svenska visskatten. Ferlins Syner i lövsprickningen var närmast ”bluesifierad”, enligt Samuelsson. Den visan påminde om våren, liksom Olle Adolfssons En glad calypso om våren.

Den vackraste visan och den klassiska Beatrice Aurore fick också sällskap av Ferlins älskade I folkviseton. Man avslutade med en ton av djupare allvar i Cornelis Vreeswijks Telegram för en bombad by.

Resor på gång

Ordföranden, Nils Erik Mellström, påminde om föreningens hemsida – och hur man hittar till den.

Anders Storm berättade om resorna som planeras. 29 juni blir det travresa (kvällstävling), 14 augusti en endagar så kallad hemlig resa och den 20-21 september reser föreningen till Åland på skördefest. Sten Åke Berg berättade mer om den stora resan under våren till Schwarzwald. Den resan är fullbokad.

Nya datum

Berith Nylander meddelade att Livslust utgår 24 (25) januari. Erik Wedsberg påminde om att kören flyttas från 22 januari till 29 januari. Jerry Bjord meddelade att den så kallade Hopplösa gympan startar 19 januari.

Nästa månadsmöte blir den 14 februari då alla är välkomna på årsmöte.

Programmet var denna gång en fin blandning av välkända blueslåtar som till exempel St. Louis Blues och Nobody knows you when you´re down and out, och ett axplock ur den svenska visskatten. Ferlins Syner i lövsprickningen var närmast ”bluesifierad”, enligt Samuelsson. Den visan påminde om våren, liksom Olle Adolfssons En glad calypso om våren.

Den vackraste visan och den klassiska Beatrice Aurore fick också sällskap av Ferlins älskade I folkviseton. Man avslutade med en ton av djupare allvar i Cornelis Vreeswijks Telegram för en bombad by.

Resor på gång

Ordföranden, Nils Erik Mellström, påminde om föreningens hemsida – och hur man hittar till den.

Anders Storm berättade om resorna som planeras. 29 juni blir det travresa (kvällstävling), 14 augusti en endagar så kallad hemlig resa och den 20-21 september reser föreningen till Åland på skördefest. Sten Åke Berg berättade mer om den stora resan under våren till Schwarzwald. Den resan är fullbokad.

Nya datum

Berith Nylander meddelade att Livslust utgår 24 (25) januari. Erik Wedsberg påminde om att kören flyttas från 22 januari till 29 januari. Jerry Bjord meddelade att den så kallade Hopplösa gympan startar 19 januari.

Nästa månadsmöte blir den 14 februari då alla är välkomna på årsmöte.

  • Eva-Gunilla Ribbing

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.