2017-10-10 06:00

2017-10-10 06:00

Goda råd om näthat mot barn och ungdomar

FILIPSTAD: Så kan vuxna motverka och förebygga kränkningar på internet

35 procent av barnen i åldrarna 10-16 år har någon gång utsatts för kränkningar via nätet.
Nu vill Brottsförebyggande centrum och Medborgarskolan tillsammans upplysa föräldrar och skolpersonal om hur detta kan motverkas.

Trakasserier, näthat och diskriminering är för många barn och ungdomar vanliga inslag när de vistas på olika internetforum.

En undersökning som organisationen Friends låtit sammanställa utifrån 1001 Sifo-intervjuer, har var tredje ung person blivit utsatt för nätkränkningar under det senaste året – sju av tio har dessutom svarat att det skett utav någon de känner eller vet vem det är.

Rapporten visar också att 18 procent av tjejerna och 6 procent av killarna har blivit utsatta för trakasserier av sexuell karaktär. Av svaren framgår även att varannan ung har sett vuxna bete sig olämpligt mot andra vuxna på nätet. Samtidigt oroas cirka 70 procent av vårdnadshavarna ibland eller ofta för att barnen och ungdomarna ska fara illa när de hänger på internet.

För att försöka motverka dessa problem har Brottsförebyggande centrum i Värmland tillsammans med Medborgarskolan dragit igång en föreläsningsturné. Samarbetet startade redan i våras då ett antal skolor runt om i länet besöktes – nu har det blivit dags att besöka fler orter.

Filipstad får torsdagen den 12 oktober besök av Per Hydén som arbetar med rättighets- och antidiskrimineringsfrågor vid Brottsförebyggande centrum. Han kommer hålla en föreläsning där han för föräldrar och skolpersonal berättar om hur de kan hjälpa och stötta utsatta ungdomar. Föreläsningen kommer bland annat ta upp vilka lagar och regler det är som gäller på internet, hur begångna kränkningar kan hanteras och även hur nätmobbing kan förebyggas.

– Det är viktigt att föräldrar och skolpersonal har en grundläggande förståelse för vad våra ungdomar kan möta på nätet. I grunden är det inte sociala medier eller nätet som är problemet. Problemet är att vi som människor kränker varandra, dock kan mekanismerna skilja sig åt när det gäller just nätkränkningar vilket är viktigt att uppmärksamma, säger Per Hydén i ett pressmeddelande.

Trakasserier, näthat och diskriminering är för många barn och ungdomar vanliga inslag när de vistas på olika internetforum.

En undersökning som organisationen Friends låtit sammanställa utifrån 1001 Sifo-intervjuer, har var tredje ung person blivit utsatt för nätkränkningar under det senaste året – sju av tio har dessutom svarat att det skett utav någon de känner eller vet vem det är.

Rapporten visar också att 18 procent av tjejerna och 6 procent av killarna har blivit utsatta för trakasserier av sexuell karaktär. Av svaren framgår även att varannan ung har sett vuxna bete sig olämpligt mot andra vuxna på nätet. Samtidigt oroas cirka 70 procent av vårdnadshavarna ibland eller ofta för att barnen och ungdomarna ska fara illa när de hänger på internet.

För att försöka motverka dessa problem har Brottsförebyggande centrum i Värmland tillsammans med Medborgarskolan dragit igång en föreläsningsturné. Samarbetet startade redan i våras då ett antal skolor runt om i länet besöktes – nu har det blivit dags att besöka fler orter.

Filipstad får torsdagen den 12 oktober besök av Per Hydén som arbetar med rättighets- och antidiskrimineringsfrågor vid Brottsförebyggande centrum. Han kommer hålla en föreläsning där han för föräldrar och skolpersonal berättar om hur de kan hjälpa och stötta utsatta ungdomar. Föreläsningen kommer bland annat ta upp vilka lagar och regler det är som gäller på internet, hur begångna kränkningar kan hanteras och även hur nätmobbing kan förebyggas.

– Det är viktigt att föräldrar och skolpersonal har en grundläggande förståelse för vad våra ungdomar kan möta på nätet. I grunden är det inte sociala medier eller nätet som är problemet. Problemet är att vi som människor kränker varandra, dock kan mekanismerna skilja sig åt när det gäller just nätkränkningar vilket är viktigt att uppmärksamma, säger Per Hydén i ett pressmeddelande.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.