2016-08-08 09:24

2016-08-08 15:34

Stora kakkalaset på Skräddartorp

GRYTHYTTAN: 47 goda skäl att fika

Den gångna helgen firades Hembygdsgårdarnas dag över hela landet.
En av gårdarna som firades var idylliska Skräddartorp, mellan Grythyttan och Loka, där Grythyttans hembygdsförening ställde till med stort kakkalas.

Inte mindre än 47 sorters kakor bullades(!) det upp med när kakfaten ställdes på långbordet i söndags och strax kom fikasugna gäster in och lastade på sina assietter. Det svåra var att välja. Uppfinningsrikedomen har varit stor hos bagarna och utbudet är både stort och varierat.

– Det är ett tiotal som varit med och bakat och alla får baka det de är bra på, säger Birgitta Granberg, en av föreningens aktiva.

Hon hade fullt upp i köket med att koka kaffe och skicka ut termosar, för denna dag var det bra ruljangs. Det fanns uppenbarligen många läckergommar och kakmonster i gröngräset utanför!

Det är inte första gången föreningen arrangerar kakkalas och det har varit riktigt många sorter även tidigare år. Ändå lyckas bagarna komma på nyheter:

– Det har varit några nya sorter i år. Hasselnötskakor har vi inte haft förut till exempel, säger Birgitta.

Det har varit en lång och aktiv sommar på hembygdsgården och nog är Skräddartorp och andra hembygdsgårdar värda att fira. Här hålls kulturarvet levande. I Skräddartorps fall går rötterna så långt bakom som 1600-talet och när kaffegästerna knaprat i sig så många kakor de mäktade med, gick det bra att gå runt och kika i de historiska byggnaderna.

Under sommaren har det varit en hel del arrangemang och det är inte riktigt slut på säsongen än.

Föreningen har 600 medlemmar och även om inte alla är praktiskt aktiva, är det klart att det här är en stor förening med mycket på gång och mycket att bevara för framtiden – oavsett om det handlar om takmålningar från 1700-talet eller den goda traditionen att bjuda in till storstilat kakkalas.

– Vi försöker hålla i gång! säger Birgitta.

Inte mindre än 47 sorters kakor bullades(!) det upp med när kakfaten ställdes på långbordet i söndags och strax kom fikasugna gäster in och lastade på sina assietter. Det svåra var att välja. Uppfinningsrikedomen har varit stor hos bagarna och utbudet är både stort och varierat.

– Det är ett tiotal som varit med och bakat och alla får baka det de är bra på, säger Birgitta Granberg, en av föreningens aktiva.

Hon hade fullt upp i köket med att koka kaffe och skicka ut termosar, för denna dag var det bra ruljangs. Det fanns uppenbarligen många läckergommar och kakmonster i gröngräset utanför!

Det är inte första gången föreningen arrangerar kakkalas och det har varit riktigt många sorter även tidigare år. Ändå lyckas bagarna komma på nyheter:

– Det har varit några nya sorter i år. Hasselnötskakor har vi inte haft förut till exempel, säger Birgitta.

Det har varit en lång och aktiv sommar på hembygdsgården och nog är Skräddartorp och andra hembygdsgårdar värda att fira. Här hålls kulturarvet levande. I Skräddartorps fall går rötterna så långt bakom som 1600-talet och när kaffegästerna knaprat i sig så många kakor de mäktade med, gick det bra att gå runt och kika i de historiska byggnaderna.

Under sommaren har det varit en hel del arrangemang och det är inte riktigt slut på säsongen än.

Föreningen har 600 medlemmar och även om inte alla är praktiskt aktiva, är det klart att det här är en stor förening med mycket på gång och mycket att bevara för framtiden – oavsett om det handlar om takmålningar från 1700-talet eller den goda traditionen att bjuda in till storstilat kakkalas.

– Vi försöker hålla i gång! säger Birgitta.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.