2016-04-18 15:29

2016-04-18 15:29

Nej till hundrastning

FILIPSTAD: Brukshundsklubben – inget ställe att rasta jycken på

– Lika lite som man vill att hundar rastas på en fotbollsplan vill vi att man rastar hundar på vår anläggning, det är inte det den är till för.
Så säger Filipstads brukshundsklubbs vice ordförande Richard Jansson, med anledning av förra veckans hundrastgårdsdiskussion.

Förra veckan röstade teknikutskottet nej till motionen om att iordningställa en inhägnad hundrastgård.

Kommunens tekniske chef, Inge Nilsson Piehl som lämnat ett skriftligt svar på motionen till utskottet, menade att detta inte är något prioriterat kommunalt uppdrag då resurserna är begränsade. Han hänvisade i stället ägare som vill släppa sina hundar under ordnade former till brukshundsklubbens område.

Inte för rastning

Efter att ha läst FT:s artikel om detta vill nu klubbens vice ordförande Richard Jansson slå tillbaka mot Nilsson Piehls hänvisning.

– Brukshundsklubbens anläggning är inte till för att rasta sina hundar på, och det tror jag att de flesta begriper. Vår plan är en så kallad appellplan där vi tränar våra hundar – de ligger, kryper och springer på den. Används den som en rastgård får man räkna med att hundarna gör i från sig och det vore ju inte så trevligt för oss som använder den som träningsområde, säger han och tillägger:

– Men självklart är alla välkomna att komma ut dit, bli medlemmar och ta del av vår verksamhet.

Huruvida det finns ett behov av en inhägnad hundrastgård bland kommunens hundägare kan Richard Jansson inte uttala sig om.

Själv skulle han dock inte åka till en sådan för att låta någon av sina fem hundar springa av sig, berättar han.

– Som regel släpper man ju inte gärna sin hund bland främmande hundar så då gäller det ju att man är ensam där. Jag går hellre ut i skogen för att rasta mina hundar där.

Förra veckan röstade teknikutskottet nej till motionen om att iordningställa en inhägnad hundrastgård.

Kommunens tekniske chef, Inge Nilsson Piehl som lämnat ett skriftligt svar på motionen till utskottet, menade att detta inte är något prioriterat kommunalt uppdrag då resurserna är begränsade. Han hänvisade i stället ägare som vill släppa sina hundar under ordnade former till brukshundsklubbens område.

Inte för rastning

Efter att ha läst FT:s artikel om detta vill nu klubbens vice ordförande Richard Jansson slå tillbaka mot Nilsson Piehls hänvisning.

– Brukshundsklubbens anläggning är inte till för att rasta sina hundar på, och det tror jag att de flesta begriper. Vår plan är en så kallad appellplan där vi tränar våra hundar – de ligger, kryper och springer på den. Används den som en rastgård får man räkna med att hundarna gör i från sig och det vore ju inte så trevligt för oss som använder den som träningsområde, säger han och tillägger:

– Men självklart är alla välkomna att komma ut dit, bli medlemmar och ta del av vår verksamhet.

Huruvida det finns ett behov av en inhägnad hundrastgård bland kommunens hundägare kan Richard Jansson inte uttala sig om.

Själv skulle han dock inte åka till en sådan för att låta någon av sina fem hundar springa av sig, berättar han.

– Som regel släpper man ju inte gärna sin hund bland främmande hundar så då gäller det ju att man är ensam där. Jag går hellre ut i skogen för att rasta mina hundar där.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.