2016-03-18 10:58

2016-03-18 10:58

"Det börjar i mötena"

GAMMELKROPPA: Handelskammaren befinner sig än en gång ute på en Värmlandsturné

Handelskammaren i Värmland befinner sig på turné – stopp nummer 14 på rundresan blev Gammelkroppa skogsskola. Hit var företagsrepresentanter inbjudna för att nätverka, inspireras och skapa nya affärsmöjligheter.

– Affärer görs i möten mellan människor, det är där som allt börjar, säger Mikael Björemo.

Han arbetar som kommunikatör för Handelskammaren i Värmland och var även moderator för torsdagens företagslunch i Gammelkroppa.

Grundsyftet till denna länsresa som går under parollen Handelskammaren på rull, handlar just om dessa möten och att få vara en del av dem, menar Björemo.

– Vi har 1100 medlemsföretag och tycker dels att det är viktigt att komma ut och berätta vad vi gör för något, samtidigt som vi vill veta vad företagarna har för idéer och utmaningar, säger Björemo.

Handelskammarens vd, Frida Johansson, är av samma åsikt.

– Vi är våra medlemmar – det är viktigt att vi lägger örat mot marken och lyssnar, säger hon.

Turnéplanen innefattar Värmlands alla 16 kommuner och har pågått sedan den 24 november förra året. Kvar att besöka efter stoppet i Filipstad är Årjäng och Hammarö.

– Träffarna har varit välbesökta, vi räknar till att över 800 personer har deltagit hittills, säger Björemo.

Torsdagens träff var inte heller något undantag. Extra bord och stolar fick placeras ut i föreläsningssalen så att alla åhörare fick plats att över en tallrik soppa knyta nya kontakter och lyssna till föredragen från scenen.

– Det är viktigt att känna till det värmländska näringslivet och för oss att titta på vilka förutsättningar som finns, säger Johansson.

Hon berättar att Handelskammarens arbete riktar sig mot alla företag – små som stora.

– Något vi jobbar en hel del med är hur man kan skapa tillväxt i de små företagen, säger hon och berättar om Affärskraft Värmland – ett projekt som Handelskammaren är med och driver och som handlar om att erbjuda kompetensutveckling för mindre företag med upp till nio anställda.

En av de lokala entreprenörer som bjudits in för att berätta om sitt företag var Beatrice Granfeldt som driver Beatrices konditori och café. Snart ett år har gått sedan hon öppnade verksamheten i sin nuvarande form, under den tiden har hon nu servat kunder med allt från bröllopstårtor till smörgåstårtor. På frågan om entreprenörslivet var som hon tänkt sig svarar hon:

– Det var nog lite mer att tänka på än vad jag först hade tänkt, men det är roligt!

Den andre företagaren som var inbjuden för att prata entreprenörskap var Mikael Helgevall, vd för Robust ståldörrar. Han pratade om företagets arv – att tillverka dörrar i stål och om framtiden.

– Jag tror kanske inte vi kommer ha fler anställda om tio år men en högre automationsgrad.

– Affärer görs i möten mellan människor, det är där som allt börjar, säger Mikael Björemo.

Han arbetar som kommunikatör för Handelskammaren i Värmland och var även moderator för torsdagens företagslunch i Gammelkroppa.

Grundsyftet till denna länsresa som går under parollen Handelskammaren på rull, handlar just om dessa möten och att få vara en del av dem, menar Björemo.

– Vi har 1100 medlemsföretag och tycker dels att det är viktigt att komma ut och berätta vad vi gör för något, samtidigt som vi vill veta vad företagarna har för idéer och utmaningar, säger Björemo.

Handelskammarens vd, Frida Johansson, är av samma åsikt.

– Vi är våra medlemmar – det är viktigt att vi lägger örat mot marken och lyssnar, säger hon.

Turnéplanen innefattar Värmlands alla 16 kommuner och har pågått sedan den 24 november förra året. Kvar att besöka efter stoppet i Filipstad är Årjäng och Hammarö.

– Träffarna har varit välbesökta, vi räknar till att över 800 personer har deltagit hittills, säger Björemo.

Torsdagens träff var inte heller något undantag. Extra bord och stolar fick placeras ut i föreläsningssalen så att alla åhörare fick plats att över en tallrik soppa knyta nya kontakter och lyssna till föredragen från scenen.

– Det är viktigt att känna till det värmländska näringslivet och för oss att titta på vilka förutsättningar som finns, säger Johansson.

Hon berättar att Handelskammarens arbete riktar sig mot alla företag – små som stora.

– Något vi jobbar en hel del med är hur man kan skapa tillväxt i de små företagen, säger hon och berättar om Affärskraft Värmland – ett projekt som Handelskammaren är med och driver och som handlar om att erbjuda kompetensutveckling för mindre företag med upp till nio anställda.

En av de lokala entreprenörer som bjudits in för att berätta om sitt företag var Beatrice Granfeldt som driver Beatrices konditori och café. Snart ett år har gått sedan hon öppnade verksamheten i sin nuvarande form, under den tiden har hon nu servat kunder med allt från bröllopstårtor till smörgåstårtor. På frågan om entreprenörslivet var som hon tänkt sig svarar hon:

– Det var nog lite mer att tänka på än vad jag först hade tänkt, men det är roligt!

Den andre företagaren som var inbjuden för att prata entreprenörskap var Mikael Helgevall, vd för Robust ståldörrar. Han pratade om företagets arv – att tillverka dörrar i stål och om framtiden.

– Jag tror kanske inte vi kommer ha fler anställda om tio år men en högre automationsgrad.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.