2016-02-08 10:33

2016-02-08 10:33

Högt söktryck på skolan

LUNDSBERG: Framtidstro på Lundsberg efter skandalerna

Den 30 januari var det 120 år sedan Lundsbergs skola grundades.
Och – efter en viss svacka – är den still going strong, är budskapet från rektorn Johan Harrysson, som själv gick på skolan som ung.

– Det har gått 28 år och jag är tillbaka på den skola jag tog studenten på, nu som rektor och VD, säger han och beskriver känslan inför detta:

– Härligt!

Johan Harrysson fick chansen att berätta om skolan, när Östra Värmlands näringslivsdag arrangerades i skolans lokaler.

Det blev en glad och stolt berättelse från ledaren för en skola som har det speciella med sig att många av eleverna även bor på skolan. Därmed handlar skolans uppdrag både om skola, boende och fritidsaktiviteter, men Harrysson är tydlig;

– Fokus för oss är skolan och att utbilda våra ungdomar.

Att vidarestudier väntar efter gymnasiet vill han ska vara självklart för Lundsbergs elever och därför knyter man redan under gymnasietiden kontakter med universitet och högskolor. Han visar också stolt upp goda studieresultat, och ger sin bild av hur dessa grundläggs:

– Vi har små undervisningsgrupper och stor personaltäthet. Vi har 150 elever på skolan och 60 anställda, Vi har obligatorisk läxläsning varje dag utom lördag och söndag. Vi är kända för regler och ordning. Vi har ett inrutat system här. Klockan 22 ska det vara tyst och lugnt på rummet – och det är det i regel.

Apropå regler ger skolan också undervisning i sådant som inte brukar stå på schemat på gymnasieskolor: utbildning i sociala koder, exempelvis i vilken ordning man tar sig an bestick och glas på ett fint dukat bord, eller hur man konverserar lättsamt vid en middag.

– Det ger våra elever ett försprång jämfört med dem som inte får med sig de kunskaperna, framhöll Johan Harrysson.

Samtidigt sticker han inte under stol med att skolan haft problem. Urspårad nollning och synpunkter från Skolinspektionen var mycket omskrivna för ett par år sedan:

– Ni vet ju allihop vad som har hänt med strykjärn och sånt, det är inget att hymla om, säger han.

Dock tycker han nu att problemen är utredda och elevantalet är på väg upp igen:

– Vi hade 180-190 elever innan, nu har vi 150. Är ni här om två år tror jag att vi ligger mellan 180 och 200 elever. Vi har ett jättetryck utifrån.

Kostnaden förskräcker i vart fall inte: många familjer, både i Sverige och utomlands, visar intresse för att låta sina ungdomar gå på Lundsberg.

– Det kostar 246 000 per år att vara internatelev här på gymnasiet, 221 000 att gå nian. Men det kostar att bo hemma också!

– Det har gått 28 år och jag är tillbaka på den skola jag tog studenten på, nu som rektor och VD, säger han och beskriver känslan inför detta:

– Härligt!

Johan Harrysson fick chansen att berätta om skolan, när Östra Värmlands näringslivsdag arrangerades i skolans lokaler.

Det blev en glad och stolt berättelse från ledaren för en skola som har det speciella med sig att många av eleverna även bor på skolan. Därmed handlar skolans uppdrag både om skola, boende och fritidsaktiviteter, men Harrysson är tydlig;

– Fokus för oss är skolan och att utbilda våra ungdomar.

Att vidarestudier väntar efter gymnasiet vill han ska vara självklart för Lundsbergs elever och därför knyter man redan under gymnasietiden kontakter med universitet och högskolor. Han visar också stolt upp goda studieresultat, och ger sin bild av hur dessa grundläggs:

– Vi har små undervisningsgrupper och stor personaltäthet. Vi har 150 elever på skolan och 60 anställda, Vi har obligatorisk läxläsning varje dag utom lördag och söndag. Vi är kända för regler och ordning. Vi har ett inrutat system här. Klockan 22 ska det vara tyst och lugnt på rummet – och det är det i regel.

Apropå regler ger skolan också undervisning i sådant som inte brukar stå på schemat på gymnasieskolor: utbildning i sociala koder, exempelvis i vilken ordning man tar sig an bestick och glas på ett fint dukat bord, eller hur man konverserar lättsamt vid en middag.

– Det ger våra elever ett försprång jämfört med dem som inte får med sig de kunskaperna, framhöll Johan Harrysson.

Samtidigt sticker han inte under stol med att skolan haft problem. Urspårad nollning och synpunkter från Skolinspektionen var mycket omskrivna för ett par år sedan:

– Ni vet ju allihop vad som har hänt med strykjärn och sånt, det är inget att hymla om, säger han.

Dock tycker han nu att problemen är utredda och elevantalet är på väg upp igen:

– Vi hade 180-190 elever innan, nu har vi 150. Är ni här om två år tror jag att vi ligger mellan 180 och 200 elever. Vi har ett jättetryck utifrån.

Kostnaden förskräcker i vart fall inte: många familjer, både i Sverige och utomlands, visar intresse för att låta sina ungdomar gå på Lundsberg.

– Det kostar 246 000 per år att vara internatelev här på gymnasiet, 221 000 att gå nian. Men det kostar att bo hemma också!

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.