2016-01-20 13:19

2016-01-20 13:20

"Vi värvar och förbundet river ner"

FILIPSTAD: Kommunals sektionsledning får gliringar i affärer

Det har varit en tuff vecka för Kommunals medlemmar efter de avslöjanden som gjorts när det gäller förbundsstyrelsens affärer. 5 000 medlemmar har på en vecka valt att lämna Kommunal, den siffran närmar sig nu 10 000. Ute på de lokala sektionerna kan det bli svårt att värva nya medlemmar.

Det har varit en tuff vecka för Dan Stjernlöf som är ordförande för Kommunals sektion i Filipstad.

Stöter på i affärerna

– Det är ingen som kommit in på sektionskontoret och sagt något om det som hänt, säger Dan Stjernlöf. I stället har de stött på oss ute i affärerna och på arbetsplatser och jag tror att medlemmar tycker det som avslöjats är för djävligt.

Måste ha självinsikt

Dan Stjernlöf vill inte säga att han tycker att Kommunals förbundsledning ska avgå, utan tar en annan väg.

– Jag hoppas att förbundsstyrelsen rannsakar sig själva och kommer till självinsikt och tar sitt ansvar, säger Dan Stjernlöf. Nu är det sektionerna som drabbas värst och det som hänt är beklagligt. De som sitter i toppen får medlemmarna inte tag på. Karusellen med fastighetsaffärerna borde nog Kommunals ledning ha haft koll på. Nu måste de själva ta beslut om de ska sitta kvar eller inte.

Medlemsbortfall

På en vecka har 5 000 medlemmar valt att lämna Kommunal, nu är siffran 9 600. Vet du om några av de 920 medlemmar som finns i Filipstad har valt att gå ur?

– Det är inte bra att folk lämnar Kommunal, men jag kan inte se nu om någon av våra medlemmar har gjort det, säger Dan Stjernlöf. Det är ju tre månaders uppsägning, så det märks först när den tiden har gått. Det som borde ske nu är att förbundsledningen går ut och värvar nya medlemmar då det är deras dåliga handlande som gjort att de begärt utträde.

Hur längre tror du förbundsordföranden Annelie Nordström kommer att sitta kvar?

– Jag tror att hon sitter kvar till Kommunals kongress i maj, säger Dan Stjernlöf. Men dyker det upp fler skandaler nu, så blir det nog svårt för henne att klara det. Jag tror inte att granskningen är färdig.

Hur kände du när hela den här historien rullades upp i media?

– Det kändes inte bra när det började komma fram och det som retar mig mest är att vi uppmanats av förbundsledningen att värva fler medlemmar, säger Dan Stjernlöf. Det känns som att vi ute i sektionerna värva och förbundet river ner.

Vad anser du om Margot Wallströms samröre med Kommunal i lägenhetsaffären?

– Där skyller Nordström och Wallström på varandra, men det är lika djävligt om man gjort så här, säger Stjernlöf. Nu är Wallström anmäld till KU och får väl försvara sig själv i den här frågan. Jag hoppas det inte dyker upp något mer nu.

Hur kommer ni att agera nu från Kommunals sektion i Filipstad?

Som jag ser det kan man bara gå stärkt ur något och det tror jag att vi gör, säger Dan Stjernlöf. Vi kommer nu att göra en skrivelse som vi skickar till tidningens insändarsida. En skrivelse där vi talar om vart vi står och att vi på sektionen inte kan ställas till ansvar för det förbundsledningen har gjort. När vi i sektionerna varit på kurs, så har vi fått stå för våra egna kostnader och det är så det ska vara.

Under tisdagen och onsdagen samlades förbundsstyrelsen för att arbeta fram ett åtgärdspaket.

Det har varit en tuff vecka för Dan Stjernlöf som är ordförande för Kommunals sektion i Filipstad.

Stöter på i affärerna

– Det är ingen som kommit in på sektionskontoret och sagt något om det som hänt, säger Dan Stjernlöf. I stället har de stött på oss ute i affärerna och på arbetsplatser och jag tror att medlemmar tycker det som avslöjats är för djävligt.

Måste ha självinsikt

Dan Stjernlöf vill inte säga att han tycker att Kommunals förbundsledning ska avgå, utan tar en annan väg.

– Jag hoppas att förbundsstyrelsen rannsakar sig själva och kommer till självinsikt och tar sitt ansvar, säger Dan Stjernlöf. Nu är det sektionerna som drabbas värst och det som hänt är beklagligt. De som sitter i toppen får medlemmarna inte tag på. Karusellen med fastighetsaffärerna borde nog Kommunals ledning ha haft koll på. Nu måste de själva ta beslut om de ska sitta kvar eller inte.

Medlemsbortfall

På en vecka har 5 000 medlemmar valt att lämna Kommunal, nu är siffran 9 600. Vet du om några av de 920 medlemmar som finns i Filipstad har valt att gå ur?

– Det är inte bra att folk lämnar Kommunal, men jag kan inte se nu om någon av våra medlemmar har gjort det, säger Dan Stjernlöf. Det är ju tre månaders uppsägning, så det märks först när den tiden har gått. Det som borde ske nu är att förbundsledningen går ut och värvar nya medlemmar då det är deras dåliga handlande som gjort att de begärt utträde.

Hur längre tror du förbundsordföranden Annelie Nordström kommer att sitta kvar?

– Jag tror att hon sitter kvar till Kommunals kongress i maj, säger Dan Stjernlöf. Men dyker det upp fler skandaler nu, så blir det nog svårt för henne att klara det. Jag tror inte att granskningen är färdig.

Hur kände du när hela den här historien rullades upp i media?

– Det kändes inte bra när det började komma fram och det som retar mig mest är att vi uppmanats av förbundsledningen att värva fler medlemmar, säger Dan Stjernlöf. Det känns som att vi ute i sektionerna värva och förbundet river ner.

Vad anser du om Margot Wallströms samröre med Kommunal i lägenhetsaffären?

– Där skyller Nordström och Wallström på varandra, men det är lika djävligt om man gjort så här, säger Stjernlöf. Nu är Wallström anmäld till KU och får väl försvara sig själv i den här frågan. Jag hoppas det inte dyker upp något mer nu.

Hur kommer ni att agera nu från Kommunals sektion i Filipstad?

Som jag ser det kan man bara gå stärkt ur något och det tror jag att vi gör, säger Dan Stjernlöf. Vi kommer nu att göra en skrivelse som vi skickar till tidningens insändarsida. En skrivelse där vi talar om vart vi står och att vi på sektionen inte kan ställas till ansvar för det förbundsledningen har gjort. När vi i sektionerna varit på kurs, så har vi fått stå för våra egna kostnader och det är så det ska vara.

Under tisdagen och onsdagen samlades förbundsstyrelsen för att arbeta fram ett åtgärdspaket.