2016-01-04 13:09

2016-01-04 13:09

Full fart när det vita guldet föll

FILIPSTAD: Kalhyttan lockar långväga besökare dessa kalla, snörika dagar

SNÖ! När vintern äntligen lagt sig över Värmland råder aktivitetsrika dagar på Kalhyttan. Glada motionärer och tävlingstränande skidentusiaster – i spåren får alla plats.
– Det här är något man väntat på, säger Per Rabitsch.

I full färd med att borsta bort snön som fastnat på pjäxorna under den korta gångturen från bilen, gör sig Filipstadsborna Gun Palmqvist och Per Rabitsch redo att ge sig ut i de lockande vita skidspåren som omger Kalhyttans naturrika område.

– Äntligen, ja det kan man verkligen säga, konstaterar Per och syftar på vinterns ankomst.

– Det här är tredje gången vi åker i vinter, premiärturen gjorde vi den 30. Det här är något man väntat på. Vi kör hårt nu under ledigheten.

Bara vädret tillåter brukar Per och Gun besöka Kalhyttans skidanläggning ett par gånger i veckan. Hur många kilometer de avverkar varierar från fem upp till en mil.

– Vi brukar väl åka i en timme ungefär, säger Per.

Att Kalhyttan är en populär plats så här i snötider märks väl då det inte bara är skidåkande kommuninnevånare som far fram i spåren – många från närliggande orter som bland annat Karlstad, Kristinehamn och Karlskoga åker till Filipstad tack vare den fina anläggningen.

– Det är verkligen kul att se. Vi har även märkt av en stor ökning bland våra medlemmar, när jag kollade senast var vi 660 stycken, det är 150 mer än i fjol, säger Torbjörn Johnson från Filipstads skidförening

En av alla utsocknes som denna lördag kört 1,5 mil på Kalhyttans dragna spår är Sandra Nyman från Kopparberg. Hon ligger just nu i hårdträning för att i februari köra sitt tredje Tjejvasanlopp.

– Jag har faktiskt aldrig varit här förut men jag måste säga att jag är lite imponerad. Det är en väldigt bra organisation.

I full färd med att borsta bort snön som fastnat på pjäxorna under den korta gångturen från bilen, gör sig Filipstadsborna Gun Palmqvist och Per Rabitsch redo att ge sig ut i de lockande vita skidspåren som omger Kalhyttans naturrika område.

– Äntligen, ja det kan man verkligen säga, konstaterar Per och syftar på vinterns ankomst.

– Det här är tredje gången vi åker i vinter, premiärturen gjorde vi den 30. Det här är något man väntat på. Vi kör hårt nu under ledigheten.

Bara vädret tillåter brukar Per och Gun besöka Kalhyttans skidanläggning ett par gånger i veckan. Hur många kilometer de avverkar varierar från fem upp till en mil.

– Vi brukar väl åka i en timme ungefär, säger Per.

Att Kalhyttan är en populär plats så här i snötider märks väl då det inte bara är skidåkande kommuninnevånare som far fram i spåren – många från närliggande orter som bland annat Karlstad, Kristinehamn och Karlskoga åker till Filipstad tack vare den fina anläggningen.

– Det är verkligen kul att se. Vi har även märkt av en stor ökning bland våra medlemmar, när jag kollade senast var vi 660 stycken, det är 150 mer än i fjol, säger Torbjörn Johnson från Filipstads skidförening

En av alla utsocknes som denna lördag kört 1,5 mil på Kalhyttans dragna spår är Sandra Nyman från Kopparberg. Hon ligger just nu i hårdträning för att i februari köra sitt tredje Tjejvasanlopp.

– Jag har faktiskt aldrig varit här förut men jag måste säga att jag är lite imponerad. Det är en väldigt bra organisation.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.