2015-11-17 06:00

2015-11-17 06:00

S-kvinnorna firade med stil

LESJÖFORS: I 100 år har föreningen bidragit med sin politiska gärning

Åh, vilket part(i)! Lesjöfors S-kvinnor firade 100 år i lördags.
Och man gjorde det med mat, musik, dans och historik i Lesjöfors folkets hus.
– I dag får vi skänka en tacksamhetens tanke till dem som startade det här för 100 år sedan och såg till att jämställdhetsarbetet började då, säger en av de inbjudna gästerna, Anita Widman.

Det var uppdukat för fest i Lesjöfors folkets hus i lördags.

Gäster hade kommit från när och fjärran och på programmet fanns allt från musik av Nygamla Steel-Wires till hedrandet av fem av föreningens medlemmar för lång och trogen tjänst.

Två av gästerna, Anita Widman och Marina Isaksson, som representerade Filipstads arbetarekommun, kom till festligheterna i kläder som var tidstypiska för 100 år bakåt i tiden.

– Den här kostymen hade min morfar på sig när han gifte sig 1916, säger Anita Widman stolt.

Bjöd på axplock

Under firandet bjöd Marianne Andersson, Louise Persson och Kerstin Svensson på axplock ur föreningens rika historik, bland annat att föreningens ursprungliga medlemsantal var sju kvinnor och att den 18 juni 1919 fick klubben en uppmaning att högtidlighålla den kvinnliga rösträtten.

S-kvinnorna i Lesjöfors passade också under kvällen på att hylla fem av sina medlemmar som har varit med längst i klubben, Maj Engström (sedan 1953), Kerstin Johansson (1954), Paula Hedell (1964), Gunnel Ödman 1965 och Valborg Nilsson (1972).

När S-kvinnornas distriktsförbund i Värmland hade sitt 100-årsfirande i år fick just Valborg Nilsson ta emot Tage Erlanders hedersmedalj för att ha representerat partiet i minst 30 år. En annan av kvällens gäster under S-kvinnornas firande i Lesjöfors, Kerstin Johannesson från Lindfors, fick också en sådan medalj vid samma tillfälle.

– Ja, nu åker jag mest omkring och firar 100-årsjubileum, vi var i Forshaga förut och dessförinnan i Arvika, säger hon och ler.

Du har upplevt flera decennier av politiskt arbete, men vilken tycker du är den viktigaste politiska frågan i dag?

– Det är väl fred på jorden!

Kerstin Johannesson har varit medlem i sin lokala förening för S-kvinnor sedan 1947. Hon tycker att det är skillnad på det politiska engagemanget om man jämför nu med då.

– Nu har vi inte tid att vara med i föreningar i dag på samma sätt som förr, folk har mycket annat ikring sig, säger hon.

Det var uppdukat för fest i Lesjöfors folkets hus i lördags.

Gäster hade kommit från när och fjärran och på programmet fanns allt från musik av Nygamla Steel-Wires till hedrandet av fem av föreningens medlemmar för lång och trogen tjänst.

Två av gästerna, Anita Widman och Marina Isaksson, som representerade Filipstads arbetarekommun, kom till festligheterna i kläder som var tidstypiska för 100 år bakåt i tiden.

– Den här kostymen hade min morfar på sig när han gifte sig 1916, säger Anita Widman stolt.

Bjöd på axplock

Under firandet bjöd Marianne Andersson, Louise Persson och Kerstin Svensson på axplock ur föreningens rika historik, bland annat att föreningens ursprungliga medlemsantal var sju kvinnor och att den 18 juni 1919 fick klubben en uppmaning att högtidlighålla den kvinnliga rösträtten.

S-kvinnorna i Lesjöfors passade också under kvällen på att hylla fem av sina medlemmar som har varit med längst i klubben, Maj Engström (sedan 1953), Kerstin Johansson (1954), Paula Hedell (1964), Gunnel Ödman 1965 och Valborg Nilsson (1972).

När S-kvinnornas distriktsförbund i Värmland hade sitt 100-årsfirande i år fick just Valborg Nilsson ta emot Tage Erlanders hedersmedalj för att ha representerat partiet i minst 30 år. En annan av kvällens gäster under S-kvinnornas firande i Lesjöfors, Kerstin Johannesson från Lindfors, fick också en sådan medalj vid samma tillfälle.

– Ja, nu åker jag mest omkring och firar 100-årsjubileum, vi var i Forshaga förut och dessförinnan i Arvika, säger hon och ler.

Du har upplevt flera decennier av politiskt arbete, men vilken tycker du är den viktigaste politiska frågan i dag?

– Det är väl fred på jorden!

Kerstin Johannesson har varit medlem i sin lokala förening för S-kvinnor sedan 1947. Hon tycker att det är skillnad på det politiska engagemanget om man jämför nu med då.

– Nu har vi inte tid att vara med i föreningar i dag på samma sätt som förr, folk har mycket annat ikring sig, säger hon.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.