2015-10-19 15:00

2015-10-19 15:00

Förväntan i föreningarna

NORDMARK: Fibersatsningen är välkommen

De tre kommunerna på östkanten gör gemensam sak för att erbjuda alla invånare fiber.
Det är en satsning som välkomnas, inte minst av dem som redan är aktiva i fiberföreningar.
– Det är verkligen jättebra, säger Johnny Svensson, ordförande i Nordmarks fiberförening.

En vecka har gått sedan Filipstad, Storfors och Kristinehamn presenterade sin gemensamma satsning på fiber. Satsningen görs tillsammans med bolaget IP Only och dess dotterbolag Bynet, som har erfarenhet av fibersatsningar på landsbygd.

Målsättningen är fiber till alla som vill ha, och på samma villkor som folk i tätort.

Om ytterligare en vecka, tisdagen den 27 oktober, kommer fiberföreningen i Nordmark att samla byborna till ett möte i ortens församlingshem.

Då blir det information av kommunernas bredbandssamordnare Björn Kjerrulf. Johnny Svensson ser fram emot mötet och är optimist, även om föreningen han jobbat hårt med faktiskt blivit sidsteppad nu:

– Vi kan skrota fiberföreningen – den har inget berättigande längre, säger Johnny Svensson och låter inte särskilt ledsen.

För skillnaden är att det inte är föreningens ideellt arbetande medlemmar som ska kämpa med ansökningar till Jordbruksverket, upphandlingar av grävningsarbeten och mycket mer. Detta ska i stället företagen sköta – så som det varit när invånarna i exempelvis Filipstads tätort skaffat sig bredband. En kostnad på runt 20 000 kronor får varje hushåll som ansluter sig räkna med, men allt det administrativa krånglet och osäkerheten kring projektet slipper de enskilda.

– Målsättningen är att hundra procent ska ha möjlighet att få fiber till samma kostnad som i tätorterna, säger Johnny Svensson.

Lokal förankring

Nu behöver man i och för sig inte lägga ned fiberföreningarna ändå. På presskonferensen i förra veckan var både bredbandssamordnaren och företagen tydliga med att man vill ha lokalbefolkningen till hjälp, exempelvis med kontakter med lokala entreprenörer med mera.

Intresset för fiber är stort i bygden, rapporterar Johnny.

– Vi har 80-90 familjer som betalat medlemsavgift till föreningen och det gör man ju för att man är intresserad av att vara med och skaffa fiber.

Johnny tror att intresset blir minst lika stort nu, när fibersatsningen ändrar inriktning.

Det låter som att ni är på hugget i Nordmark?

– Ja, vi är på hugget och platser där föreningar redan finns ligger bra till.

För egen del tycker han att engagemanget känns självklart:

– Skulle jag inte vara med och försöka få till det här, skulle jag svika nästa generation av Nordmarksbor.

En vecka har gått sedan Filipstad, Storfors och Kristinehamn presenterade sin gemensamma satsning på fiber. Satsningen görs tillsammans med bolaget IP Only och dess dotterbolag Bynet, som har erfarenhet av fibersatsningar på landsbygd.

Målsättningen är fiber till alla som vill ha, och på samma villkor som folk i tätort.

Om ytterligare en vecka, tisdagen den 27 oktober, kommer fiberföreningen i Nordmark att samla byborna till ett möte i ortens församlingshem.

Då blir det information av kommunernas bredbandssamordnare Björn Kjerrulf. Johnny Svensson ser fram emot mötet och är optimist, även om föreningen han jobbat hårt med faktiskt blivit sidsteppad nu:

– Vi kan skrota fiberföreningen – den har inget berättigande längre, säger Johnny Svensson och låter inte särskilt ledsen.

För skillnaden är att det inte är föreningens ideellt arbetande medlemmar som ska kämpa med ansökningar till Jordbruksverket, upphandlingar av grävningsarbeten och mycket mer. Detta ska i stället företagen sköta – så som det varit när invånarna i exempelvis Filipstads tätort skaffat sig bredband. En kostnad på runt 20 000 kronor får varje hushåll som ansluter sig räkna med, men allt det administrativa krånglet och osäkerheten kring projektet slipper de enskilda.

– Målsättningen är att hundra procent ska ha möjlighet att få fiber till samma kostnad som i tätorterna, säger Johnny Svensson.

Lokal förankring

Nu behöver man i och för sig inte lägga ned fiberföreningarna ändå. På presskonferensen i förra veckan var både bredbandssamordnaren och företagen tydliga med att man vill ha lokalbefolkningen till hjälp, exempelvis med kontakter med lokala entreprenörer med mera.

Intresset för fiber är stort i bygden, rapporterar Johnny.

– Vi har 80-90 familjer som betalat medlemsavgift till föreningen och det gör man ju för att man är intresserad av att vara med och skaffa fiber.

Johnny tror att intresset blir minst lika stort nu, när fibersatsningen ändrar inriktning.

Det låter som att ni är på hugget i Nordmark?

– Ja, vi är på hugget och platser där föreningar redan finns ligger bra till.

För egen del tycker han att engagemanget känns självklart:

– Skulle jag inte vara med och försöka få till det här, skulle jag svika nästa generation av Nordmarksbor.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.