2015-08-04 06:00

2015-08-04 06:00

Danskväll baraför medlemmar

NORDMARK: Larsmäss för alla på dan, men inte på kvällen:

Det populära evenemanget Larsmäss drar i gång på lördag. I år testar arrangörerna ett nytt koncept.

Sedan ett antal år tillbaka arrangeras Larsmäss av Nordmarks IF. De utlovar en familjefest som passar för alla åldrar.

– Vi börjar dagen med knattefotboll på Hedvallen, efter det drabbar A-laget samman med veteranlaget. Vi kommer även att ha allt från lotterier till fiskdam och Ponnyridning, säger Benny Ahremark Persson, som är ordförande för Nordmarks IF.

Det är fyrtionde året på rad som fotbollsmatcherna arrangeras i samband med Larsmäss. Veteranlaget består av före detta spelare i Nordmarks A-lag. Många ser möjligheten att ta det som en hemvändardag och ålderspannet i veteranlaget är imponerande, allt från trettio till sextio år.

Förra året vann veteranerna mot A-laget som i år är ute efter revansch.

Vikande trend

Under kvällen fortsätter festligheterna i Folkets Park, men nytt för i år är att endast medlemmar i Nordmarks IF får delta.

– Vi har sett en vikande trend länge och förra året var det bara 300 betalande gäster. Det blev kärvt ekonomiskt och det var på gränsen att det gick jämnt ut, förklarar Benny Ahremark Persson.

Den allmänna dansen i Folkets park har varit en del av Larsmäss sedan mer än sjuttio år tillbaka.

– Larsmäss har sett lite olika ut från år till år och i år testar vi ett helt nytt koncept helt enkelt.

Många har blivit upprörda över beslutet som för många kommit som en överraskning.

– Jag har förstått att vi rört upp många känslor men vi var tvungna att ställa oss frågan om vi törs utsätta klubben för det. Det är en liten klubb som inte klarar av stora ekonomiska smällar. Ekonomin är bara en av all faktorer som ligger bakom beslutet. Det ligger så mycket arbete från oss arrangörer bakom. Det känns inte värt det om inte klubben kan gå med plus efter ett sånt evenemang.

Lösning finns

Benny Ahremark Persson har en lösning på problemet.

– Om folk vill komma, kan de bli medlemmar i klubben. Det kostar 150 kronor. När man betalat den avgiften och bidragit till klubbens ekonomi är det fritt fram att delta.

En annan nyhet för i år är även att det i stället för dansband bjudit hit en DJ som kommer spela rockklassiker och hålla i frågesport.

Sedan ett antal år tillbaka arrangeras Larsmäss av Nordmarks IF. De utlovar en familjefest som passar för alla åldrar.

– Vi börjar dagen med knattefotboll på Hedvallen, efter det drabbar A-laget samman med veteranlaget. Vi kommer även att ha allt från lotterier till fiskdam och Ponnyridning, säger Benny Ahremark Persson, som är ordförande för Nordmarks IF.

Det är fyrtionde året på rad som fotbollsmatcherna arrangeras i samband med Larsmäss. Veteranlaget består av före detta spelare i Nordmarks A-lag. Många ser möjligheten att ta det som en hemvändardag och ålderspannet i veteranlaget är imponerande, allt från trettio till sextio år.

Förra året vann veteranerna mot A-laget som i år är ute efter revansch.

Vikande trend

Under kvällen fortsätter festligheterna i Folkets Park, men nytt för i år är att endast medlemmar i Nordmarks IF får delta.

– Vi har sett en vikande trend länge och förra året var det bara 300 betalande gäster. Det blev kärvt ekonomiskt och det var på gränsen att det gick jämnt ut, förklarar Benny Ahremark Persson.

Den allmänna dansen i Folkets park har varit en del av Larsmäss sedan mer än sjuttio år tillbaka.

– Larsmäss har sett lite olika ut från år till år och i år testar vi ett helt nytt koncept helt enkelt.

Många har blivit upprörda över beslutet som för många kommit som en överraskning.

– Jag har förstått att vi rört upp många känslor men vi var tvungna att ställa oss frågan om vi törs utsätta klubben för det. Det är en liten klubb som inte klarar av stora ekonomiska smällar. Ekonomin är bara en av all faktorer som ligger bakom beslutet. Det ligger så mycket arbete från oss arrangörer bakom. Det känns inte värt det om inte klubben kan gå med plus efter ett sånt evenemang.

Lösning finns

Benny Ahremark Persson har en lösning på problemet.

– Om folk vill komma, kan de bli medlemmar i klubben. Det kostar 150 kronor. När man betalat den avgiften och bidragit till klubbens ekonomi är det fritt fram att delta.

En annan nyhet för i år är även att det i stället för dansband bjudit hit en DJ som kommer spela rockklassiker och hålla i frågesport.

  • Lotten Rönqvist