2015-07-27 16:59

2015-07-27 16:59

40 år i kyrkans tjänst

BRATTFORS: Gerd har varit kyrkvärd sedan 70-talet

Gerd Dahlberg tackades vid söndagens gudstjänst i Brattfors kyrka för sin gärning som kyrkvärd.
Det är en långvarig tjänst det handlar om – i 40 år har hon haft uppdraget.

– Gerd har varit kyrkvärd i Brattfors sedan mitten av 1970-talet och har verkligen givit ett stort engagemang för sin hemkyrka. Gerd är en mycket varm person som ger mycket värme till de som kommer och genom hennes bemötande så känner man sig verkligen varmt välkommen, säger prästen Anders E Carlsson.

Stort engagemang

Han och kollegorna är glada och tacksamma för Gerds stora engagemang.

– 40 år är en lång tid och vår församling är mycket tacksamma för allt som Gerd gett och betytt för kyrkan i Brattfors och det kommer att kännas tomt efter henne även om hon kommer att finnas med som besökare även framöver, säger han.

Ny mässhake

I samband med söndagens gudstjänst presenterades också en ny mässhake. Den är beställd och skänkt till Brattfors kyrka av Sonja Persson, Karlstad, och formgiven och tillverkad av textilkonstnär Margrét Kållberg.

Sonja Persson är född i Brattfors och uppväxt i Brattfors och Brattforshyttan.

Hennes far Jonte Svensson drev den kooperativa lanthandeln, snett över vägen mot kyrkan. Söndagarnas gudstjänster där den gamla antika svarta sammetsmässhaken med det allseende ögat i guldbroderi på ryggen användes, var mycket imponerande på Sonja under uppväxten. Det gav henne bestående intryck av kyrkan.

Sonjas familj härstammar från Brattfors och Sonja Persons och Margrét Kållbergs mammor var kusiner. Deras mamma respektive pappa föddes på Björkåsen, Brattfors. Margrét har också designat bårtäcket i Nykroppa, där hon är född.

Mässhaken som nu finns i Brattfors är röd, sydd av bomullssammet med guldbroderier, fodrad med linnetyg, i venetiansk modell. På framsidan har den en virkad spets symboliserande floden, sammanslagningen av de fyra paradisfloderna. Spetsen är virkad för länge sedan av Anna Svensson, Brattfors, Sonja Perssons mamma.

På ryggen finns flera symboler, varav den största står för Ave Maria. Här ser man ett stort A och ett kraftfullt M, i mitten växtlighetssymbolen som kan vara en stiliserad palm, här en applikation i förgyllt skinn, omgiven av broderi i läggsöm med olika sorters guldtrådar.

– Gerd har varit kyrkvärd i Brattfors sedan mitten av 1970-talet och har verkligen givit ett stort engagemang för sin hemkyrka. Gerd är en mycket varm person som ger mycket värme till de som kommer och genom hennes bemötande så känner man sig verkligen varmt välkommen, säger prästen Anders E Carlsson.

Stort engagemang

Han och kollegorna är glada och tacksamma för Gerds stora engagemang.

– 40 år är en lång tid och vår församling är mycket tacksamma för allt som Gerd gett och betytt för kyrkan i Brattfors och det kommer att kännas tomt efter henne även om hon kommer att finnas med som besökare även framöver, säger han.

Ny mässhake

I samband med söndagens gudstjänst presenterades också en ny mässhake. Den är beställd och skänkt till Brattfors kyrka av Sonja Persson, Karlstad, och formgiven och tillverkad av textilkonstnär Margrét Kållberg.

Sonja Persson är född i Brattfors och uppväxt i Brattfors och Brattforshyttan.

Hennes far Jonte Svensson drev den kooperativa lanthandeln, snett över vägen mot kyrkan. Söndagarnas gudstjänster där den gamla antika svarta sammetsmässhaken med det allseende ögat i guldbroderi på ryggen användes, var mycket imponerande på Sonja under uppväxten. Det gav henne bestående intryck av kyrkan.

Sonjas familj härstammar från Brattfors och Sonja Persons och Margrét Kållbergs mammor var kusiner. Deras mamma respektive pappa föddes på Björkåsen, Brattfors. Margrét har också designat bårtäcket i Nykroppa, där hon är född.

Mässhaken som nu finns i Brattfors är röd, sydd av bomullssammet med guldbroderier, fodrad med linnetyg, i venetiansk modell. På framsidan har den en virkad spets symboliserande floden, sammanslagningen av de fyra paradisfloderna. Spetsen är virkad för länge sedan av Anna Svensson, Brattfors, Sonja Perssons mamma.

På ryggen finns flera symboler, varav den största står för Ave Maria. Här ser man ett stort A och ett kraftfullt M, i mitten växtlighetssymbolen som kan vara en stiliserad palm, här en applikation i förgyllt skinn, omgiven av broderi i läggsöm med olika sorters guldtrådar.