2015-02-09 11:16

2015-02-09 11:16

Elitspelare tränade Åmålsungdomar

ISHOCKEY: Omsvärmade FBK-stjärnor

Över hundra ÅSK-ungdomar fanns på isen i fredags kväll när Åmåls SK gästades av sju A-lagsspelare från elitklubben Färjestads BK.

Shawn Lalonde, Ludwig Byström och Niklas Arell passade på att gästa Åmål när det var paus i SHL-spelet. I fredags genomförde de två ispass med sammanlagt ett hundratal ungdomar. Från Färjestads damlag, som är på väg upp i eliten, kom fyra tjejer. Däribland hemmatjejen Ida Lindahl, som trivdes som fisken i vattnet när hon skrev autograf på autograf.

– Det fanns inga liknande arrangemang när jag började spela ishockey, men jag tror det är en stor fördel för tjejerna som börjar i dag, att vi får komma ut och visa att det finns en satsning på damerna inom FBK och att det går att komma fram. Sedan är det så klart kul för killarna när några av deras förebilder kommer till Åmål, säger Ida Lindahl.

När det gäller hockey tillhör Åmål Värmland och Åmåls SK ingår sedan flera år tillbaka i Hockeyalliansen, som är drivs av Färjestads BK för att stärka ungdomshockeyn i regionen.

FBK bjöd tillbaka

I fredags var det Färjestads tur att bjuda tillbaka till ÅSK. Några av klubbens stjärnor kom till ishallen och var med på några träningar, coachade, gav tips och avslutade med att skriva autografer.

Kvällen inleddes med mingel, innan det blev två träningspass. Det hela avslutades sedan i en fullknökad kafeteria, där FBK-spelarna skrev autografer och pratade med alla som ville.

Shawn Lalonde, Ludwig Byström och Niklas Arell passade på att gästa Åmål när det var paus i SHL-spelet. I fredags genomförde de två ispass med sammanlagt ett hundratal ungdomar. Från Färjestads damlag, som är på väg upp i eliten, kom fyra tjejer. Däribland hemmatjejen Ida Lindahl, som trivdes som fisken i vattnet när hon skrev autograf på autograf.

– Det fanns inga liknande arrangemang när jag började spela ishockey, men jag tror det är en stor fördel för tjejerna som börjar i dag, att vi får komma ut och visa att det finns en satsning på damerna inom FBK och att det går att komma fram. Sedan är det så klart kul för killarna när några av deras förebilder kommer till Åmål, säger Ida Lindahl.

När det gäller hockey tillhör Åmål Värmland och Åmåls SK ingår sedan flera år tillbaka i Hockeyalliansen, som är drivs av Färjestads BK för att stärka ungdomshockeyn i regionen.

FBK bjöd tillbaka

I fredags var det Färjestads tur att bjuda tillbaka till ÅSK. Några av klubbens stjärnor kom till ishallen och var med på några träningar, coachade, gav tips och avslutade med att skriva autografer.

Kvällen inleddes med mingel, innan det blev två träningspass. Det hela avslutades sedan i en fullknökad kafeteria, där FBK-spelarna skrev autografer och pratade med alla som ville.