2017-07-25 10:48

2017-07-25 10:48

Släktförening fortsatte att vårda sina relationer

HÅBOL: Håbolssläktingar från 1 till 98 år

För en tid sedan höll Håbols släktförening sin årliga träff i Håbols församlingshem. Närmare 100 personer deltog, i åldrar från 1 till 98.

Komminister Anna-Lena Forsdahl, som själv är gift med förre kommunalrådet Rune Forsdahl, uppväxt i Håbol, inledde träffen i kyrkan genom att prata om hur viktigt det är att vårda relationer. Det handlar även om relationer till de människor som var här före oss, menade hon, precis det som en släktträff och en släktförening gör.

Föreningens ordförande Aud Odsbu, som omvaldes vid stämman, tyckte att det var särskilt roligt att det var så många unga och barn med på träffen.

– Kanske fyller inte dagens moderna och digitala mötesplatser trots allt alla behov, sa en mycket nöjd ordförande.

– Jag tror att vår hemsida, som också har en länk till Facebook, liksom vår innehållsrika medlemstidning som kommer varje år, är något av förklaringen till att vi fortsatt klarar av att hålla fanan högt, säger Aud Odsbu.

Efter gudstjänsten i kyrkan och årsmöte, serverades middag i församlingshemmet. Det var fullsatt, och det blev gott om tillfällen att knyta nya kontakter i släkten.

Två håbolingar, Eniros, spelade och sjöng, och ledde också allsång.

Dessutom höll lokalhistorikern och författaren Monica Åhlund ett föredrag om barnen till stammodern Katarina Bågenholm och Erik Persson.

Efter fikat besökte många av deltagarna i träffen 1600-talshuset Gäserudsstugan, som var Katarina Bågenholms födelsegård.

Komminister Anna-Lena Forsdahl, som själv är gift med förre kommunalrådet Rune Forsdahl, uppväxt i Håbol, inledde träffen i kyrkan genom att prata om hur viktigt det är att vårda relationer. Det handlar även om relationer till de människor som var här före oss, menade hon, precis det som en släktträff och en släktförening gör.

Föreningens ordförande Aud Odsbu, som omvaldes vid stämman, tyckte att det var särskilt roligt att det var så många unga och barn med på träffen.

– Kanske fyller inte dagens moderna och digitala mötesplatser trots allt alla behov, sa en mycket nöjd ordförande.

– Jag tror att vår hemsida, som också har en länk till Facebook, liksom vår innehållsrika medlemstidning som kommer varje år, är något av förklaringen till att vi fortsatt klarar av att hålla fanan högt, säger Aud Odsbu.

Efter gudstjänsten i kyrkan och årsmöte, serverades middag i församlingshemmet. Det var fullsatt, och det blev gott om tillfällen att knyta nya kontakter i släkten.

Två håbolingar, Eniros, spelade och sjöng, och ledde också allsång.

Dessutom höll lokalhistorikern och författaren Monica Åhlund ett föredrag om barnen till stammodern Katarina Bågenholm och Erik Persson.

Efter fikat besökte många av deltagarna i träffen 1600-talshuset Gäserudsstugan, som var Katarina Bågenholms födelsegård.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.