2018-03-13 15:00

2018-03-13 15:00

Fortsatta protester mot banknedläggning

BÄCKEFORS/HÖGSÄTER: Kritiserar beslut

Engagemanget för att bevara bankkontoren i Bäckefors och Högsäter fortsätter. Beslutet har väckt starka reaktioner, bland invånare såväl som styrande politiker, som på torsdag träffar företrädare för banken för att föra en dialog kring nedläggningsbeslutet.

Det var i slutet av februari som Dalslands sparbank meddelade att de i juni planerar att lägga ner bankkontoren i Bäckefors och Högsäter. Enligt banken är antalet besök för få för att fortsatt kunna hålla öppet bankkontoren.

Beslutet har kritiserats starkt av invånare på båda orterna, samt från kommunernas styrande politiker, som ansett att de inte fått tillräckligt med information om beslutet.

På torsdag ska de dock få komma till tals.

Per Eriksson (S), kommunstyrelsens ordförande i Bengtsfors, Ulla Börjesson (S), kommunstyrelsens ordförande i Färgelanda, samt kommuncheferna Susanne Korduner, Färgelanda, och Göran Eriksson, Bengtsfors, träffar då Dalslands sparbanks vd Magnus Olsson samt Daniel Jonasson, styrelseordförande, för att diskutera beslutet.

– Vi hoppas på en konstruktiv dialog och att beslutet om nedläggning ändras. Vi är mycket angelägna om att bankkontoren blir kvar på båda orter, säger Per Eriksson.

Besvara kritik

Daniel Jonasson säger till Dalslänningen att beslutet inte har diskuterats vidare eftersom de inte haft något ytterligare styrelsemöte, men att de kommer att besvara de skrivelser som de har mottagit gällande nedläggningen.

Bland föreningar och ortsinvånare kokar fortsatt åsikterna om banknedläggningen.

Föreningsalliansen i Bäckefors kallade efter beslutet till möte för att diskutera hur de skulle agera i frågan och i går kväll, måndag, träffades medlemmarna igen för vidare planering.

"Har inte datorer"

Gubbdagis i Bäckefors har i ett uttalade också uttryckt sin oro inför framtiden: "Många av våra medlemmar har inte datorer för att sköta bankaffärer utan är i behov av ett bankkontor. Låt inte kunderna i Bäckefors och Högsäter bli offer i er jakt på högre vinst och bättre kapitaltäckning", skriver herrarna.

De önskar att banken tänker om. "Vi kräver att ni ändrar ert beslut om stängning av kontoren".

Banknedläggningen har varit uppe för diskussion vid årsmötena med Bäckefors IF och SPF Seniorerna Bäcke-Ödskölt, som motsätter sig nedläggningen. Även Bäckefors hembygds- och framtidsförening ska ta upp beslutet vid föreningens årsmöte.

Per Jonsson, Bengtsfors, som är huvudman i Dalslands sparbank, har vid ett tidigare tillfälle uttalat att han kommer att ta upp frågan vid nästa huvudmannamöte den 22 mars.

Det var i slutet av februari som Dalslands sparbank meddelade att de i juni planerar att lägga ner bankkontoren i Bäckefors och Högsäter. Enligt banken är antalet besök för få för att fortsatt kunna hålla öppet bankkontoren.

Beslutet har kritiserats starkt av invånare på båda orterna, samt från kommunernas styrande politiker, som ansett att de inte fått tillräckligt med information om beslutet.

På torsdag ska de dock få komma till tals.

Per Eriksson (S), kommunstyrelsens ordförande i Bengtsfors, Ulla Börjesson (S), kommunstyrelsens ordförande i Färgelanda, samt kommuncheferna Susanne Korduner, Färgelanda, och Göran Eriksson, Bengtsfors, träffar då Dalslands sparbanks vd Magnus Olsson samt Daniel Jonasson, styrelseordförande, för att diskutera beslutet.

– Vi hoppas på en konstruktiv dialog och att beslutet om nedläggning ändras. Vi är mycket angelägna om att bankkontoren blir kvar på båda orter, säger Per Eriksson.

Besvara kritik

Daniel Jonasson säger till Dalslänningen att beslutet inte har diskuterats vidare eftersom de inte haft något ytterligare styrelsemöte, men att de kommer att besvara de skrivelser som de har mottagit gällande nedläggningen.

Bland föreningar och ortsinvånare kokar fortsatt åsikterna om banknedläggningen.

Föreningsalliansen i Bäckefors kallade efter beslutet till möte för att diskutera hur de skulle agera i frågan och i går kväll, måndag, träffades medlemmarna igen för vidare planering.

"Har inte datorer"

Gubbdagis i Bäckefors har i ett uttalade också uttryckt sin oro inför framtiden: "Många av våra medlemmar har inte datorer för att sköta bankaffärer utan är i behov av ett bankkontor. Låt inte kunderna i Bäckefors och Högsäter bli offer i er jakt på högre vinst och bättre kapitaltäckning", skriver herrarna.

De önskar att banken tänker om. "Vi kräver att ni ändrar ert beslut om stängning av kontoren".

Banknedläggningen har varit uppe för diskussion vid årsmötena med Bäckefors IF och SPF Seniorerna Bäcke-Ödskölt, som motsätter sig nedläggningen. Även Bäckefors hembygds- och framtidsförening ska ta upp beslutet vid föreningens årsmöte.

Per Jonsson, Bengtsfors, som är huvudman i Dalslands sparbank, har vid ett tidigare tillfälle uttalat att han kommer att ta upp frågan vid nästa huvudmannamöte den 22 mars.

  • Helena Lindgren

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.