2016-05-05 11:01

2016-05-05 18:35

Står för klippning av gräsmattorna

FÄRGELANDA: I alla fall den här säsongen

Färgelanda kommun gör en kovändning och kommer, efter kritik från föreningar, att stå för klippnigen av fotbollsplanerna. I alla fall den här säsongen.

Det var i mitten av april som Dalslänningen rapporterade om fotbollsföreningarnas kritik mot den nya taxan för klippning av kommunens fotbollsplaner. I alla år har Färgelanda kommun stått för kostnaden och arbetet med att klippa planerna, men i och med förändringen av föreningsbidragen var tanken att föreningarna skulle ta över ansvaret själva.

Orimligt dyrt

Kostnaden skulle täckas av de bidrag som föreningarna tilldelas av kommunen. Flera av dem får både ett anläggningsbidrag plus ett aktivitetsbidrag; 25 kronor per deltagare och sammankomst. Men enligt föreningarna räcker det inte till, dels på grund av kostsamma maskiner.

Möjligheten att få planerna klippta av kommunen skulle kvarstå, men taxan höjdes till 684 kronor per timme.

Orimligt dyrt ansåg många föreningar.

– Vi begär att ni ser över detta för att vår förening ska kunna överleva, skrev Stigens IF, som tillsammans med flera andra föreningar förklarade sitt missnöjde i skrivelser till kommunen.

Färgelanda kommun kallade då till möte där samtliga fotbollsföreningar representerades. Kort därefter beslutade kommunstyrelsen att för perioden 2016-05-01 – 2016-09-30 ansvara för klippning av samtliga planer i kommunen, vilket beräknas kosta 250 000 kronor. Pengarna ska tas från kommunstyrelsens ofördelade medel.

– Nivåerna bör ses över och vi måste lösa detta under 2016. Kommunen har en maskin som nästan klipper på elitnivå och vissa planer kräver det, sa Tobias Bernhardsson (C).

Behandla lika

Men det var inte alla politiker som var med på tåget.

– Vi har ett ansvar att behandla alla föreningar lika. Om vi gör det här måste alla föreningar få undantag, sa Linda Jansson (M).

Beslutet säger också att förvaltningen ska finna former för att föreningarna eller andra aktörer ska ta över ansvaret för gräsklippning säsongen 2017.

Det var i mitten av april som Dalslänningen rapporterade om fotbollsföreningarnas kritik mot den nya taxan för klippning av kommunens fotbollsplaner. I alla år har Färgelanda kommun stått för kostnaden och arbetet med att klippa planerna, men i och med förändringen av föreningsbidragen var tanken att föreningarna skulle ta över ansvaret själva.

Orimligt dyrt

Kostnaden skulle täckas av de bidrag som föreningarna tilldelas av kommunen. Flera av dem får både ett anläggningsbidrag plus ett aktivitetsbidrag; 25 kronor per deltagare och sammankomst. Men enligt föreningarna räcker det inte till, dels på grund av kostsamma maskiner.

Möjligheten att få planerna klippta av kommunen skulle kvarstå, men taxan höjdes till 684 kronor per timme.

Orimligt dyrt ansåg många föreningar.

– Vi begär att ni ser över detta för att vår förening ska kunna överleva, skrev Stigens IF, som tillsammans med flera andra föreningar förklarade sitt missnöjde i skrivelser till kommunen.

Färgelanda kommun kallade då till möte där samtliga fotbollsföreningar representerades. Kort därefter beslutade kommunstyrelsen att för perioden 2016-05-01 – 2016-09-30 ansvara för klippning av samtliga planer i kommunen, vilket beräknas kosta 250 000 kronor. Pengarna ska tas från kommunstyrelsens ofördelade medel.

– Nivåerna bör ses över och vi måste lösa detta under 2016. Kommunen har en maskin som nästan klipper på elitnivå och vissa planer kräver det, sa Tobias Bernhardsson (C).

Behandla lika

Men det var inte alla politiker som var med på tåget.

– Vi har ett ansvar att behandla alla föreningar lika. Om vi gör det här måste alla föreningar få undantag, sa Linda Jansson (M).

Beslutet säger också att förvaltningen ska finna former för att föreningarna eller andra aktörer ska ta över ansvaret för gräsklippning säsongen 2017.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.