2015-12-17 09:53

2015-12-17 09:53

Läger för barn och mammor

STENEBY: Steneby församling fick pengar

Steneby pastorat får 30 000 kronor av Karlstads stift för att ordna ett dygnsläger för ensamstående mammor med barn som flytt till Sverige nästa sommar.

Pengarna ska användas för att starta en verksamhet som sedan ska ingå i församlingens ordinarie verksamhet.

I kommunen finns det i dag en grupp ensamstående mammor med barn bland flyktingarna som ingen bedriver verksamhet för.

Bryta vardagen

Det vill Svenska kyrkan i samverkan med kommunens folkhälsovård råda bot på. Syftet med lägret är att bryta vardagen för denna grupp.

Det är kyrkostyrelsen i Uppsala som satsat tio miljoner kronor för församlingar att söka i två omgångar. I Karlstads stift är församlingarna på olika sätt engagerade i arbetet med asylsökande och flyktingar. Det är ett arbete som kyrkostyrelsen vill stödja.

I första omgången fick fyra projekt bidrag och i andra tre. Förutom Steneby fick församlingarna i Årjäng och Karlskoga pengar.

Olika verksamheter

Det är en mångskiftande verksamhet och ett stort stöd som Svenska kyrkans församlingar erbjuder de många flyktingar som finns i församlingarna runt om i landet.

Blir mötesplatser

I Karlstads stift erbjuds till exempel språkkaféer, kulturkaféer, läxhjälp, barnverksamhet, musik och olika mötesplatser mellan flyktingar och församlingsbor. Församlingarna lånar också ut sina lokaler till språkundervisning med mera.

Pengarna ska användas för att starta en verksamhet som sedan ska ingå i församlingens ordinarie verksamhet.

I kommunen finns det i dag en grupp ensamstående mammor med barn bland flyktingarna som ingen bedriver verksamhet för.

Bryta vardagen

Det vill Svenska kyrkan i samverkan med kommunens folkhälsovård råda bot på. Syftet med lägret är att bryta vardagen för denna grupp.

Det är kyrkostyrelsen i Uppsala som satsat tio miljoner kronor för församlingar att söka i två omgångar. I Karlstads stift är församlingarna på olika sätt engagerade i arbetet med asylsökande och flyktingar. Det är ett arbete som kyrkostyrelsen vill stödja.

I första omgången fick fyra projekt bidrag och i andra tre. Förutom Steneby fick församlingarna i Årjäng och Karlskoga pengar.

Olika verksamheter

Det är en mångskiftande verksamhet och ett stort stöd som Svenska kyrkans församlingar erbjuder de många flyktingar som finns i församlingarna runt om i landet.

Blir mötesplatser

I Karlstads stift erbjuds till exempel språkkaféer, kulturkaféer, läxhjälp, barnverksamhet, musik och olika mötesplatser mellan flyktingar och församlingsbor. Församlingarna lånar också ut sina lokaler till språkundervisning med mera.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.