2015-10-26 13:51

2015-10-26 13:52

"Inte alls roligt"

DALSLAND: Dystert besked för Bokdagar

Dalslands Litteraturförening får inte den begärda höjning av anslagen som man begärt.

I fredags valde Västra Götalandsregionens kulturnämnd att säga nej till föreningens begäran om ett ökat årligt anslag på 400 000 till totalt 750 000 kronor.

– Nu blev det inte så och jag kan inte svara på hur det blir i fortsättningen för Bokdagar i Dalsand. Det känns som att springa in i en vägg, säger Anita K Alexandersson, huvudansvarig för arrangemanget.

– Vi kommer nu inte kunna att anställa någon som tar över efter mig när jag nu slutar, fortsätter hon.

Under ett styrelsemöte den 2 november ska litteraturföreningen fatta ett beslut om framtiden för Bokdagar i Dalsland.

I fredags valde Västra Götalandsregionens kulturnämnd att säga nej till föreningens begäran om ett ökat årligt anslag på 400 000 till totalt 750 000 kronor.

– Nu blev det inte så och jag kan inte svara på hur det blir i fortsättningen för Bokdagar i Dalsand. Det känns som att springa in i en vägg, säger Anita K Alexandersson, huvudansvarig för arrangemanget.

– Vi kommer nu inte kunna att anställa någon som tar över efter mig när jag nu slutar, fortsätter hon.

Under ett styrelsemöte den 2 november ska litteraturföreningen fatta ett beslut om framtiden för Bokdagar i Dalsland.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.