2018-07-09 06:00

2018-07-09 06:00

Smart som en studentförbundare

SIGNERAT: BUBBEL FRÅN ALMEDALSBYRÅN

Utöver ett enskilt ”folkförrädare” som klingade klart var allt som hördes käbblande grymtande och stönande. Eller så var det kanske allt nazisterna faktiskt hade att komma med, skriver Byrån.

Centerns partiledare Annie Lööf har blivit en symbol för splittringen inom Alliansen. C går ofta på tvärs med Alliansen för sakens skull och för att Lööf vill visa ledarskap. Flörtande med andra regeringskonstellationer än Alliansen har också förekommit. Det är inte att undra på att väljarna misstror det borgerliga samarbetet. Lyckligtvis är delar av centerrörelsen klokare än så.

Centerstudenter lanserade under Almedalsveckans en ny kampanj. Iförda tröjor med texten ”Kristersson Lööf ’18” deklarerade förbundet tydligt att de bara har en enda statsministerkandidat och att han heter Ulf Kristersson. En liknande tydlighet från moderpartiet skulle hjälpa den borgerliga valrörelsen avsevärt.

Hövding på hörnet

Under Almedalens första dag iakttogs en delegation bestående av sex personer ur LO-ledningen slå sig ned runt ett fyrpersonsbord på Joda Bar & Kök i hamnen i Visby. Det rimliga hade väl varit att erbjuda ordföranden Karl-Petter Thorwaldsson en bekväm plats i soffan. Men inte så när LO håller hov.

Nej, givetvis ska hövdingen sitta på kanten trots att där knappt fanns plats för knäna. Inte heller fick någon sitta direkt mot honom utan tre personer trängde ihop sig på bordets ena sida. Det säger mer om LO som organisation än något debattinlägg Byrån har läst.

Grymtande protester

Centerns partiledare Annie Lööf fick sitt Almedalstal stört av skräniga nazister ur Nordiska motståndsrörelsen. Mellan 30 och 50 stycken hade placerat sig i publikhavet för att störa och skrämma närvarande.

Men som protest betraktat var det amatörmässigt. Ingen samordning alls utan de ropade var och en för sig lite vad som föll dem in. Utöver ett enskilt ”folkförrädare” som klingade klart var allt som hördes käbblande grymtande och stönande. Eller så var det kanske allt nazisterna faktiskt hade att komma med.

Tänk inte på det

Socialdemokraternas väljartapp plågar alltjämt det en gång så mäktiga partiet. Partiledare Stefan Löfven fortsätter sina försök till vardagspopulism genom att bara göra ett kort besök i Almedalen. Där stannade han till vid ett äldreboende för att hålla pressträff.

Byrån undrar om det kan var så illa ställt inom S att partiet nu särskilt riktar in sig på de väljare som har svårt att minnas alla vallöften som gavs för fyra år sedan och som sedan inte har uppfyllts.

Ring, klocka ring

Det blir allt svårare för Svenska kyrkan att påstå att den inte är vänstervriden. Efter att domprosten i Visby ringt i klockorna för att tysta den namnkunnige, borgerlige debattören Thomas Gür är nu kyrkan också ett stort skämt. Bokstavligt talat.

Efter att kyrkan behandlat den demokratiska högern på samma sätt som tidigare bara nazisterna behandlats sprider sig nu inläggen i sociala medier. Små videoklipp på kyrkor som ringer i klockorna ackompanjeras av texten ”Thomas Gür lär ha setts till i [valfri stad]”. Kyrkan kanske inte har vett att ta avstånd från det inträffande ordentligt, men håller detta i sig lär det ändå svida som vigvatten på en ofrälse.

Larmet går

Svenska Naturskyddsföreningen gör sitt yttersta för att inte tas på allvar. Det måste vara det enda sättet att tolka föreningens beslut att verka för att alla fällor ska förses med larmutrustning. Alla. Naturskyddsföreningen ska alltså verka för att varenda råttfälla i Sverige måste förses med larm. Utöver att förslaget är uppåt väggarna tokigt i sig anar Byrån en enorm energibov runt hörnet. Och allt på Naturskyddsföreningens begäran.

Svenska Nyhetsbyrån

Centerns partiledare Annie Lööf har blivit en symbol för splittringen inom Alliansen. C går ofta på tvärs med Alliansen för sakens skull och för att Lööf vill visa ledarskap. Flörtande med andra regeringskonstellationer än Alliansen har också förekommit. Det är inte att undra på att väljarna misstror det borgerliga samarbetet. Lyckligtvis är delar av centerrörelsen klokare än så.

Centerstudenter lanserade under Almedalsveckans en ny kampanj. Iförda tröjor med texten ”Kristersson Lööf ’18” deklarerade förbundet tydligt att de bara har en enda statsministerkandidat och att han heter Ulf Kristersson. En liknande tydlighet från moderpartiet skulle hjälpa den borgerliga valrörelsen avsevärt.

Hövding på hörnet

Under Almedalens första dag iakttogs en delegation bestående av sex personer ur LO-ledningen slå sig ned runt ett fyrpersonsbord på Joda Bar & Kök i hamnen i Visby. Det rimliga hade väl varit att erbjuda ordföranden Karl-Petter Thorwaldsson en bekväm plats i soffan. Men inte så när LO håller hov.

Nej, givetvis ska hövdingen sitta på kanten trots att där knappt fanns plats för knäna. Inte heller fick någon sitta direkt mot honom utan tre personer trängde ihop sig på bordets ena sida. Det säger mer om LO som organisation än något debattinlägg Byrån har läst.

Grymtande protester

Centerns partiledare Annie Lööf fick sitt Almedalstal stört av skräniga nazister ur Nordiska motståndsrörelsen. Mellan 30 och 50 stycken hade placerat sig i publikhavet för att störa och skrämma närvarande.

Men som protest betraktat var det amatörmässigt. Ingen samordning alls utan de ropade var och en för sig lite vad som föll dem in. Utöver ett enskilt ”folkförrädare” som klingade klart var allt som hördes käbblande grymtande och stönande. Eller så var det kanske allt nazisterna faktiskt hade att komma med.

Tänk inte på det

Socialdemokraternas väljartapp plågar alltjämt det en gång så mäktiga partiet. Partiledare Stefan Löfven fortsätter sina försök till vardagspopulism genom att bara göra ett kort besök i Almedalen. Där stannade han till vid ett äldreboende för att hålla pressträff.

Byrån undrar om det kan var så illa ställt inom S att partiet nu särskilt riktar in sig på de väljare som har svårt att minnas alla vallöften som gavs för fyra år sedan och som sedan inte har uppfyllts.

Ring, klocka ring

Det blir allt svårare för Svenska kyrkan att påstå att den inte är vänstervriden. Efter att domprosten i Visby ringt i klockorna för att tysta den namnkunnige, borgerlige debattören Thomas Gür är nu kyrkan också ett stort skämt. Bokstavligt talat.

Efter att kyrkan behandlat den demokratiska högern på samma sätt som tidigare bara nazisterna behandlats sprider sig nu inläggen i sociala medier. Små videoklipp på kyrkor som ringer i klockorna ackompanjeras av texten ”Thomas Gür lär ha setts till i [valfri stad]”. Kyrkan kanske inte har vett att ta avstånd från det inträffande ordentligt, men håller detta i sig lär det ändå svida som vigvatten på en ofrälse.

Larmet går

Svenska Naturskyddsföreningen gör sitt yttersta för att inte tas på allvar. Det måste vara det enda sättet att tolka föreningens beslut att verka för att alla fällor ska förses med larmutrustning. Alla. Naturskyddsföreningen ska alltså verka för att varenda råttfälla i Sverige måste förses med larm. Utöver att förslaget är uppåt väggarna tokigt i sig anar Byrån en enorm energibov runt hörnet. Och allt på Naturskyddsföreningens begäran.

Svenska Nyhetsbyrån

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.