2015-02-28 06:01

2015-02-28 12:54

Universitetet tystar Lars Vilks

LEDARE

Det nakna våldet tillåts styra och Karlstads universitet fegar ur när de portar ett framträdande av den omdiskuterade och ständigt hotade konstnären Lars Vilks från sina lokaler. Ett anmärkningsvärt ställningstagande av ett lärosäte som säger stå för öppenhet, tolerans och en fri diskussion.

Den 17 mars var det tänkt att Lars Vilks skulle hålla ett föredrag i Aula Magna, inbjuden av Utrikespolitiska föreningen vid Karlstads universitet. Men nu blir det inte så. Universitetsledningen fick stora skälvan och avbokade Vilks. Sist han var i Aula Magna, för nästan precis tre år sedan, utsattes han för en äggkastning som givetvis kunde ha varit något ännu värre. I Köpenhamn den 14 februari blev det just värre när en islamistisk terrorist sköt mot kulturhuset Krudttønden där Vilks då höll ett föredrag, och en person dog. Sedan dess har han inte kunnat åka hem.

Nu skyller universitetet på säkerhetsproblemen som ett Vilksbesök skulle medföra. Men då har man ju gett upp och låtit våldet segra. Visst skulle det bli besvärligt med alla säkerhetsarrangemang vid ett besök, som skulle kasta om den dagliga lunken, men också det hade varit en markering. Yttrandefrihet måste få kosta! Vi låter oss inte skrämmas! Nu säger universitetet tvärt om – det blir för dyrt och jobbigt och dessutom är vi rädda.


Lägg därtill att det handlar
om Lars Vilks, som inte direkt är älskad av den intellektuella eliten i Sverige. Trots allt våld och alla hot han utsätts för så finns det få som sympatiserar med honom. Istället är föreställningarna utbredda att han bara borde lägga av och inte utmana och krångla så mycket. Han skall därtill vara en riktigt usel konstnär. Som om det skulle spela någon roll! Han sätter dessutom andras liv i fara och bara dygnetruntbevakningen av honom kostar skattebetalarna miljonbelopp.

Men det finns andra personer som också kräver ständigt personskydd och som lever under hot – ledande politiker, kungligheter och utländska stats- och regeringsföreträdare. Skulle Sverige ha sagt nej till den amerikanske presidenten Obamas besök 2013 bara för att det kostade så mycket? Eller att hålla internationella toppmöten? Vi litar på att polisen skall kunna upprätthålla säkerheten vid ett Vilksbesök precis som vid ett Obamabesök. Det är deras uppgift.


Utrikespolitiska föreningen
gjorde sin bokning bara några dagar efter Köpenhamnsattentaten och det skall de ha all heder av. Det skulle ha blivit Vilks första offentliga framträdande sedan dess. Föreningens ordförande Paula Holst säger att det är ett beklagligt beslut och att universitetet sätter en munkavle på det fria ordet. Ni skall de försöka hitta en annan lokal utanför universitetet så att Vilks kan få hålla sin föreläsning i alla fall. Studenterna på Utrikespolitiska föreningen förstår helt klart bättre situationen än vad universitetsledningen med rektor Åsa Bergenheim i spetsen gör.

Just ett universitet måste vara en plats för ett fritt och öppet samtal. Attackerna i Paris och Köpenhamn gör det bara ännu viktigare att visa att vi står upp för yttrandefriheten. Det provet har Karlstads universitet nu blivit underkända på. Betyget mycket väl godkänd går däremot till Utrikespolitiska föreningen. Det borde vara dags för en omtenta för Åsa Bergenheim & Co.

Den 17 mars var det tänkt att Lars Vilks skulle hålla ett föredrag i Aula Magna, inbjuden av Utrikespolitiska föreningen vid Karlstads universitet. Men nu blir det inte så. Universitetsledningen fick stora skälvan och avbokade Vilks. Sist han var i Aula Magna, för nästan precis tre år sedan, utsattes han för en äggkastning som givetvis kunde ha varit något ännu värre. I Köpenhamn den 14 februari blev det just värre när en islamistisk terrorist sköt mot kulturhuset Krudttønden där Vilks då höll ett föredrag, och en person dog. Sedan dess har han inte kunnat åka hem.

Nu skyller universitetet på säkerhetsproblemen som ett Vilksbesök skulle medföra. Men då har man ju gett upp och låtit våldet segra. Visst skulle det bli besvärligt med alla säkerhetsarrangemang vid ett besök, som skulle kasta om den dagliga lunken, men också det hade varit en markering. Yttrandefrihet måste få kosta! Vi låter oss inte skrämmas! Nu säger universitetet tvärt om – det blir för dyrt och jobbigt och dessutom är vi rädda.


Lägg därtill att det handlar
om Lars Vilks, som inte direkt är älskad av den intellektuella eliten i Sverige. Trots allt våld och alla hot han utsätts för så finns det få som sympatiserar med honom. Istället är föreställningarna utbredda att han bara borde lägga av och inte utmana och krångla så mycket. Han skall därtill vara en riktigt usel konstnär. Som om det skulle spela någon roll! Han sätter dessutom andras liv i fara och bara dygnetruntbevakningen av honom kostar skattebetalarna miljonbelopp.

Men det finns andra personer som också kräver ständigt personskydd och som lever under hot – ledande politiker, kungligheter och utländska stats- och regeringsföreträdare. Skulle Sverige ha sagt nej till den amerikanske presidenten Obamas besök 2013 bara för att det kostade så mycket? Eller att hålla internationella toppmöten? Vi litar på att polisen skall kunna upprätthålla säkerheten vid ett Vilksbesök precis som vid ett Obamabesök. Det är deras uppgift.


Utrikespolitiska föreningen
gjorde sin bokning bara några dagar efter Köpenhamnsattentaten och det skall de ha all heder av. Det skulle ha blivit Vilks första offentliga framträdande sedan dess. Föreningens ordförande Paula Holst säger att det är ett beklagligt beslut och att universitetet sätter en munkavle på det fria ordet. Ni skall de försöka hitta en annan lokal utanför universitetet så att Vilks kan få hålla sin föreläsning i alla fall. Studenterna på Utrikespolitiska föreningen förstår helt klart bättre situationen än vad universitetsledningen med rektor Åsa Bergenheim i spetsen gör.

Just ett universitet måste vara en plats för ett fritt och öppet samtal. Attackerna i Paris och Köpenhamn gör det bara ännu viktigare att visa att vi står upp för yttrandefriheten. Det provet har Karlstads universitet nu blivit underkända på. Betyget mycket väl godkänd går däremot till Utrikespolitiska föreningen. Det borde vara dags för en omtenta för Åsa Bergenheim & Co.