2018-10-10 06:00

2018-10-10 06:00

Alla döpta borde konfirmeras

Insändare

Inte förrän mina barn kom upp i konfirmationsåldern blev jag varse att tiderna förändrats även gällande konfirmationsläsningen. På min tid var det inte ens en fråga om man skulle konfirmeras. Det var en självklarhet.

Så är det inte idag. Tvärtom så sjunker intresset för att konfirmera sig för varje år.

Rent spontant tycker jag ju att det borde vara ännu mera angeläget med konfirmationsundervisning idag när skolan inte längre erbjuder kristendomsundervisning som det var förr, då morgonsamling med psalmsång och bibliska berättelser var ett naturligt inslag i skolan.

Varför trycker man inte på vikten av konfirmationsläsningen som en förmedlare av viktiga värderingsfrågor och en betydelsefull del av vår kulturella identitet? Jag har ju fortfarande bilden av att man blir ”vuxen” genom konfirmationen och det är ju en bit som uppenbarligen fattas många unga idag, så här borde kyrkan verkligen ges utrymme att fånga upp de unga i församlingen.

Det borde väl vara en självklarhet att alla som är döpta också påbörjar sin konfirmationsläsning, för om man inte får den möjligheten, hur ska man då veta om man vill konfirmeras eller ej?

Och om man låtit döpa sina barn, varför vill man då inte att de sedan ska konfirmera dopet? För mig är det obegripligt. Speciellt som jag i samband med mina barns dop uppfattade att vi föräldrar därmed också åtog oss att förmedla det kristna budskapet till våra barn så att de känner gemenskap i kristenheten.

Genom konfirmationsläsningen och dess obligatoriska kyrkobesök får våra barn också ett naturligt förhållande till vår kyrka och dess ritualer. Något som jag själv kunnat se haft betydelse i samband med begravning av närstående.

Föräldrarnas inställning i frågan har stor betydelse för om barnen väljer att låta konfirmera sig och jag är väldigt glad över att ha bidragit till att mina barn tagit det beslutet, då jag ser det som en berikande investering för livet.

En mamma, konfirmerad -82

Så är det inte idag. Tvärtom så sjunker intresset för att konfirmera sig för varje år.

Rent spontant tycker jag ju att det borde vara ännu mera angeläget med konfirmationsundervisning idag när skolan inte längre erbjuder kristendomsundervisning som det var förr, då morgonsamling med psalmsång och bibliska berättelser var ett naturligt inslag i skolan.

Varför trycker man inte på vikten av konfirmationsläsningen som en förmedlare av viktiga värderingsfrågor och en betydelsefull del av vår kulturella identitet? Jag har ju fortfarande bilden av att man blir ”vuxen” genom konfirmationen och det är ju en bit som uppenbarligen fattas många unga idag, så här borde kyrkan verkligen ges utrymme att fånga upp de unga i församlingen.

Det borde väl vara en självklarhet att alla som är döpta också påbörjar sin konfirmationsläsning, för om man inte får den möjligheten, hur ska man då veta om man vill konfirmeras eller ej?

Och om man låtit döpa sina barn, varför vill man då inte att de sedan ska konfirmera dopet? För mig är det obegripligt. Speciellt som jag i samband med mina barns dop uppfattade att vi föräldrar därmed också åtog oss att förmedla det kristna budskapet till våra barn så att de känner gemenskap i kristenheten.

Genom konfirmationsläsningen och dess obligatoriska kyrkobesök får våra barn också ett naturligt förhållande till vår kyrka och dess ritualer. Något som jag själv kunnat se haft betydelse i samband med begravning av närstående.

Föräldrarnas inställning i frågan har stor betydelse för om barnen väljer att låta konfirmera sig och jag är väldigt glad över att ha bidragit till att mina barn tagit det beslutet, då jag ser det som en berikande investering för livet.

En mamma, konfirmerad -82

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.