2018-08-09 06:00

2018-08-09 06:00

FBK sviker sin själ

Insändare

Halva ståplatsläktaren har fått ge vika för inglasade sittplatser. Vad blir det? undrar signaturen Stort hjärta.

Jag har haft årskort på ståplatsläktaren i Löfbergs arena under flera år.

I måndags var jag och tittade på lagets första isträning. Ett bra initiativ av FBK att bjuda in alla intresserade och vilken jättefin publiksiffra det blev och jag tror även årets lag har möjlighet att gå väldigt långt.

Men till min förskräckelse så upptäckte jag att minst halva ståplatsläktaren var borta! Där har det byggts en inglasad restaurang. Här ska man tydligen SITTA och titta på hockey, om man nu lyckats få ett fönsterbord.

Sorgligt, för ståplatsläktaren har alltid varit en drivande kraft för övrig publik i hallen. Ett stort hjärta som också pulserar friskt blod till våra hårt arbetande spelare. Här glittrar det, här rullas det ut fantastiska Tifon vid matchöppningen. Det ger våra spelare kraft och inspiration!

Jag njuter av den hockeyupplevelsen och nu undrar jag om jag i fortsättningen kan få plats eftersom halva läktaren är borta och jag redan har köpt ett säsongskort för alla matcher. Känner mig lite lurad och upplever en tvivelaktig marknadsföring från FBK men tanke på omständigheterna.

Det känns också som om FBK har svikit sina verkliga fans. Men det är väl pengarna som styr och inte idrotten...

 

Stort hjärta

 

SVAR DIREKT:

 

Ståplats är motorn även framgent

 

Till att börja med ett stort tack för ditt engagemang. Vi hade en fantastisk inramning med väldigt mycket folk på första ispasset för säsongen. Något vi hoppas är en fin indikator på ett starkt intresse inför den stundande säsongen.

Vi har som du såg byggt om vår restaurang Nitton32. Den är i mångt och mycket motorn och hjärtat i vår dagliga verksamhet gällande restaurangverksamheten, både vad gäller matcher men också årets alla övriga dagar för till exempel andra event och luncher. Det blir ett fantastiskt lyft för Löfbergs Arena och förhoppningsvis uppskattat av, och till glädje för, väldigt många besökare.

Beläggningen på ståplats har de senaste säsongerna varit ungefär 50 procent, det vill säga omkring 800 per match.

Ståplatssektionen är motorn i vår fantastiska arenaupplevelse i Löfbergs Arena och de gånger som sektionen är fullbelagd skapas helt klart Sveriges mäktigaste inramning. Ståplatsläktaren i Löfbergs Arena har efter förändringen fortsatt en kapacitet på 1200 åskådare, alltså 400 fler än föregående säsongs snitt på ståplats.

Vi strävar efter löpande dialoger med supporterföreningarna och har diskuterat både placering och storlek av ståplats löpande.

Vi tror och hoppas på en fortsatt fantastisk inramning på våra matcher – vi har utan tvekan fortsatt plats för väldigt många och värderar alla besökare, stående som sittande, högt.

 

Välkommen till en ny spännande säsong!

Johan Kemi

Event- och privatmarknadschef, Färjestad BK

 

 

Jag har haft årskort på ståplatsläktaren i Löfbergs arena under flera år.

I måndags var jag och tittade på lagets första isträning. Ett bra initiativ av FBK att bjuda in alla intresserade och vilken jättefin publiksiffra det blev och jag tror även årets lag har möjlighet att gå väldigt långt.

Men till min förskräckelse så upptäckte jag att minst halva ståplatsläktaren var borta! Där har det byggts en inglasad restaurang. Här ska man tydligen SITTA och titta på hockey, om man nu lyckats få ett fönsterbord.

Sorgligt, för ståplatsläktaren har alltid varit en drivande kraft för övrig publik i hallen. Ett stort hjärta som också pulserar friskt blod till våra hårt arbetande spelare. Här glittrar det, här rullas det ut fantastiska Tifon vid matchöppningen. Det ger våra spelare kraft och inspiration!

Jag njuter av den hockeyupplevelsen och nu undrar jag om jag i fortsättningen kan få plats eftersom halva läktaren är borta och jag redan har köpt ett säsongskort för alla matcher. Känner mig lite lurad och upplever en tvivelaktig marknadsföring från FBK men tanke på omständigheterna.

Det känns också som om FBK har svikit sina verkliga fans. Men det är väl pengarna som styr och inte idrotten...

 

Stort hjärta

 

SVAR DIREKT:

 

Ståplats är motorn även framgent

 

Till att börja med ett stort tack för ditt engagemang. Vi hade en fantastisk inramning med väldigt mycket folk på första ispasset för säsongen. Något vi hoppas är en fin indikator på ett starkt intresse inför den stundande säsongen.

Vi har som du såg byggt om vår restaurang Nitton32. Den är i mångt och mycket motorn och hjärtat i vår dagliga verksamhet gällande restaurangverksamheten, både vad gäller matcher men också årets alla övriga dagar för till exempel andra event och luncher. Det blir ett fantastiskt lyft för Löfbergs Arena och förhoppningsvis uppskattat av, och till glädje för, väldigt många besökare.

Beläggningen på ståplats har de senaste säsongerna varit ungefär 50 procent, det vill säga omkring 800 per match.

Ståplatssektionen är motorn i vår fantastiska arenaupplevelse i Löfbergs Arena och de gånger som sektionen är fullbelagd skapas helt klart Sveriges mäktigaste inramning. Ståplatsläktaren i Löfbergs Arena har efter förändringen fortsatt en kapacitet på 1200 åskådare, alltså 400 fler än föregående säsongs snitt på ståplats.

Vi strävar efter löpande dialoger med supporterföreningarna och har diskuterat både placering och storlek av ståplats löpande.

Vi tror och hoppas på en fortsatt fantastisk inramning på våra matcher – vi har utan tvekan fortsatt plats för väldigt många och värderar alla besökare, stående som sittande, högt.

 

Välkommen till en ny spännande säsong!

Johan Kemi

Event- och privatmarknadschef, Färjestad BK

 

 

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.