2017-09-14 06:00

2017-09-14 06:00

And there goes another one…

Lärarbristen

Om några veckor går uppsägningstiden ut för ytterligare en kollega, som blivit erbjuden tjänst i grannkommunen.

Lönen höjs med närmare 20 procent, vilket är mer än den genomsnittlige grundskolläraren fått i de senaste fem lönerevisionerna, sammanlagt.

Kollegan är inte ensam. De senaste två åren har runt var tredje lärare på vår skola valt att ”rösta med fötterna” - andra huvudmän erbjuder högre löner och bättre arbetsvillkor. Och signaler från andra skolor i kommunen tyder på att personalomsättningen är hög även där.

Politiker och tjänstemän i Karlstads kommun! Den 12 september var det Skolans dag, en dag då de fackliga organisationerna för lärare sätter fokus på grund- och gymnasieskolan. Med anledning av den dagen undrar jag som lärare och vanlig medlem hur ni tänker runt problemet vi har med att kunna erbjuda tillräckligt bra lön och arbetsvillkor för att kunna behålla våra grundskollärare?

Jag har denna termin tagit över en grupp i 9:an i matematik. Jag är den sjätte matteläraren under deras högstadietid. De undrar givetvis varför de fått nya lärare så ofta. Har ni ett bra svar till dem?!

Janne Arvidsson

högstadielärare

Om några veckor går uppsägningstiden ut för ytterligare en kollega, som blivit erbjuden tjänst i grannkommunen.

Lönen höjs med närmare 20 procent, vilket är mer än den genomsnittlige grundskolläraren fått i de senaste fem lönerevisionerna, sammanlagt.

Kollegan är inte ensam. De senaste två åren har runt var tredje lärare på vår skola valt att ”rösta med fötterna” - andra huvudmän erbjuder högre löner och bättre arbetsvillkor. Och signaler från andra skolor i kommunen tyder på att personalomsättningen är hög även där.

Politiker och tjänstemän i Karlstads kommun! Den 12 september var det Skolans dag, en dag då de fackliga organisationerna för lärare sätter fokus på grund- och gymnasieskolan. Med anledning av den dagen undrar jag som lärare och vanlig medlem hur ni tänker runt problemet vi har med att kunna erbjuda tillräckligt bra lön och arbetsvillkor för att kunna behålla våra grundskollärare?

Jag har denna termin tagit över en grupp i 9:an i matematik. Jag är den sjätte matteläraren under deras högstadietid. De undrar givetvis varför de fått nya lärare så ofta. Har ni ett bra svar till dem?!

Janne Arvidsson

högstadielärare

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.