2016-10-07 06:00

2016-10-07 06:00

Bygg upp Götetorpsskolan!

HAMMARÖ: Skolans elever ska inte bestraffas ytterligare

På nyårsafton 2015 brann Götetorpsskolan ner. För många var detta något man läste om i tidningen, tyckte var tråkigt och sedan glömde. För oss som har barn på skolan och på förskolan är detta något vi kommer att bära med oss resten av våra liv. Att berätta för våra barn vad som hänt – att deras skola, deras klassrum, den egna bänken med det fina bänkpappret och luktsudden, deras mattebok och alla andra böcker hade brunnit upp – var inget man önskar någon förälder.

Efter branden agerade Hammarö kommuns tjänstemän och politiker snabbt och professionellt. Götetorpsskolan flyttades till nya lokaler och man poängterade att det var viktigt för barnen att få behålla tryggheten. Nu har drygt en termin gått i de nya lokalerna och det har fungerat bra, men det har kostat på. För lärarna innebar detta att allt deras material försvann, material som tagit år att samla ihop. Barnens älskade skolgård ersattes av en anpassad för gymnasieelever. För förskolan innebar flytten att man fick nya lokaler som var svårare att anpassa till de yngre barnen. Många rum, stora ytor och långa avstånd gjorde att det blev mer spring och mindre lugn och ro. Att det trots allt har blivit så bra har vi all personal att tacka för. De har jobbat hårdare än en arbetsgivare kan förvänta sig, för att få detta att fungera.

Götetorpsskolan är en liten, mysig skola. I de orden finns en enorm trygghet, många barn har gått på förskolan och skolan från cirka ett till 13 års ålder och känner all personal. Det låga barnantalet gör att alla barn har möjlighet att få synas och att få sina behov tillgodosedda. Att det är mysigt innebär att det är lugnt och tryggt vilket ökar inlärningsmöjligheterna. Barnen på Götetorp har i och med branden ett ännu större behov av att få behålla den här tryggheten, för att de ska få en så lyckad skolgång som möjligt.

Trots branden finns Götetorpsskolan kvar, den lever vidare i våra barn och den fantastiska personal som omger dem hela dagarna. Vi vädjar nu till Hammarö kommuns politiker och höga tjänstemän om att bygga upp skolan igen. Våra barn ska inte bestraffas ytterligare. Bygg upp vår skola och återskapa tryggheten i allas vår vardag!

Oroliga föräldrar

På nyårsafton 2015 brann Götetorpsskolan ner. För många var detta något man läste om i tidningen, tyckte var tråkigt och sedan glömde. För oss som har barn på skolan och på förskolan är detta något vi kommer att bära med oss resten av våra liv. Att berätta för våra barn vad som hänt – att deras skola, deras klassrum, den egna bänken med det fina bänkpappret och luktsudden, deras mattebok och alla andra böcker hade brunnit upp – var inget man önskar någon förälder.

Efter branden agerade Hammarö kommuns tjänstemän och politiker snabbt och professionellt. Götetorpsskolan flyttades till nya lokaler och man poängterade att det var viktigt för barnen att få behålla tryggheten. Nu har drygt en termin gått i de nya lokalerna och det har fungerat bra, men det har kostat på. För lärarna innebar detta att allt deras material försvann, material som tagit år att samla ihop. Barnens älskade skolgård ersattes av en anpassad för gymnasieelever. För förskolan innebar flytten att man fick nya lokaler som var svårare att anpassa till de yngre barnen. Många rum, stora ytor och långa avstånd gjorde att det blev mer spring och mindre lugn och ro. Att det trots allt har blivit så bra har vi all personal att tacka för. De har jobbat hårdare än en arbetsgivare kan förvänta sig, för att få detta att fungera.

Götetorpsskolan är en liten, mysig skola. I de orden finns en enorm trygghet, många barn har gått på förskolan och skolan från cirka ett till 13 års ålder och känner all personal. Det låga barnantalet gör att alla barn har möjlighet att få synas och att få sina behov tillgodosedda. Att det är mysigt innebär att det är lugnt och tryggt vilket ökar inlärningsmöjligheterna. Barnen på Götetorp har i och med branden ett ännu större behov av att få behålla den här tryggheten, för att de ska få en så lyckad skolgång som möjligt.

Trots branden finns Götetorpsskolan kvar, den lever vidare i våra barn och den fantastiska personal som omger dem hela dagarna. Vi vädjar nu till Hammarö kommuns politiker och höga tjänstemän om att bygga upp skolan igen. Våra barn ska inte bestraffas ytterligare. Bygg upp vår skola och återskapa tryggheten i allas vår vardag!

Oroliga föräldrar

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.