2016-08-01 06:00

2016-08-01 07:52

Alla har rätt att få vara i fred

HUSFRIDSMARODÖRER: Det är egoistisk hänsynslöshet som gäller

På Våxnäs har vi i vårt hus en ung person som spelar musik både dag och natt. Visst, alla vi andra spelar också musik och tittar på tv, men det gör vi på ett sådant sätt att det inte kommer in ljud till de andra i huset. Vi har fostrats att ta hänsyn till andra och att deras integritet, att kränka dem i deras egna hem är otänkbart för oss.

En del unga, ibland uppbackade av sina föräldrar, resonerar som så att man måste acceptera alla ljud och oljud, om man bor i en stad. Men det är bara ett klumpigt resonemang för att försvara ungdomars härjningar från bilar och lägenheter. Polisen har på sin Facebooksida dessutom konstaterat att det är brottsligt att störa andras husfrid, både från fordon och egen bostad.

Ungdomarna vet så väl att basljudet sprids effektivt mellan husen från deras bilar och att samma ljud även sprids väldigt bra i husen där de bor och spelar. Men de tycks inte bry sig. Bara för att de och en del av deras vänner gör likadant, tror de att det är normalt att göra så. Och bara för att det är få som säger till dem, så tycker de att det ändå är okej – för inga de andra har ju inte klagat...

Bostadsrättsföreningar har många gånger svårt att få bukt med husfridsmarodörerna. En del av de som stör är ju medlemmar i föreningen och kanske omtyckta för övrigt. Eller så är man från föreningens sida rädd att lägenheter ska stå tomma, så att man inte får in månadsavgifterna. Hur det nu än är, så får alla andra lida för några få som härjar och tvingas ofrivilligt leva till ackompanjemang av en enda hänsynslös, ouppfostrad människas basljud.

Jag undrar hur länge detta ska få fortgå, utan att styrelsen eller vicevärden säger ifrån. Ska folk behöva bli systematiskt kränkta ända in i sina hem, utan att någon tar itu med saken, ska vi inte alla ha rättighet att få vara ifred i våra egna hem, nu på 2000-talet. Är denna mänskliga rättighet avskaffad? Är det egoistisk hänsynslöshet som gäller i stället? Det verkar så!

Hans-Tommy Berg

Karlstad

En del unga, ibland uppbackade av sina föräldrar, resonerar som så att man måste acceptera alla ljud och oljud, om man bor i en stad. Men det är bara ett klumpigt resonemang för att försvara ungdomars härjningar från bilar och lägenheter. Polisen har på sin Facebooksida dessutom konstaterat att det är brottsligt att störa andras husfrid, både från fordon och egen bostad.

Ungdomarna vet så väl att basljudet sprids effektivt mellan husen från deras bilar och att samma ljud även sprids väldigt bra i husen där de bor och spelar. Men de tycks inte bry sig. Bara för att de och en del av deras vänner gör likadant, tror de att det är normalt att göra så. Och bara för att det är få som säger till dem, så tycker de att det ändå är okej – för inga de andra har ju inte klagat...

Bostadsrättsföreningar har många gånger svårt att få bukt med husfridsmarodörerna. En del av de som stör är ju medlemmar i föreningen och kanske omtyckta för övrigt. Eller så är man från föreningens sida rädd att lägenheter ska stå tomma, så att man inte får in månadsavgifterna. Hur det nu än är, så får alla andra lida för några få som härjar och tvingas ofrivilligt leva till ackompanjemang av en enda hänsynslös, ouppfostrad människas basljud.

Jag undrar hur länge detta ska få fortgå, utan att styrelsen eller vicevärden säger ifrån. Ska folk behöva bli systematiskt kränkta ända in i sina hem, utan att någon tar itu med saken, ska vi inte alla ha rättighet att få vara ifred i våra egna hem, nu på 2000-talet. Är denna mänskliga rättighet avskaffad? Är det egoistisk hänsynslöshet som gäller i stället? Det verkar så!

Hans-Tommy Berg

Karlstad

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.