2016-07-15 06:00

2016-07-15 06:00

Skogen förändras

SKOG

Replik till artikeln om den förtvivlade engelske fritidshusägaren i NWT 20160713, Hagfors, som vill stoppa Stora Ensos avverkning.

Livet förändras. Även skogen. Ibland är det åker och äng, fjärilar och ängsbiologisk mångfald. Någon/några blir/är förtvivlade när det växer igen och ängen inte längre brukas. Eller eventuellt planteras igen. Man sköter sin skog. Det röjs en–två gånger, det gallras två–tre gånger och skogen växer till en underbar rekreationsplats, andra djur och växter tar vid i skogen.

Skogen är vid den här tiden snart mogen för att användas till husbyggen, möbler och papper och andra förnyelsebara resurser. Man avverkar skogen och hygget blir nu en ny plats för annan biologisk mångfald. Träden har via sparade fröträd fröat sig eller också har man planterat ny skog som tar vid. Andra scenarier är att skogen brinner ner av åska eller faller av storm. Kanske återbrukar någon den och bryter upp jorden för att skapa öppet landskap och åker.

Vi lever här en kort tid på jorden och vi ser inte alltid det som sker under århundraden. I början av nittonhundratalet skövlades skogarna för att ge en god ekonomi till Sverige. På sitt sätt bra, men det är inte den typ av skogsbruk vi har idag. Det planterades sedan enormt med skog och idag har vi mer skog än någonsin i vårt land.

I dag tar vi hänsyn och vi har skogsregler att följa. Familjeskogsbrukarna lever oftast nära sina skogar och brukar den med sitt hjärta och den är även en del av levebrödet som också utvecklar vårt land. Att sedan en fritidshusägare går ut och är förtvivlad kan låta bedrövligt. Men det får inte hämma det skogsbruk som skapar utveckling i vår bygd. I andra änden finns det säkerligen förtvivlade fritidshusägare när en sjöutsikt planteras igen. Att inte se helheten och att låta människor tro att skogen har blivit det den är utan att någon arbetat förvaltat och utvecklat är naivt. Någon måste betala...Men naturen den förändras och ny mångfald skapas.

 

Kikki Ahlstedt Karlsson

Familjeskogsbrukare i Kil samt, ledamot i regionstyrelsen LRF Värmland

Livet förändras. Även skogen. Ibland är det åker och äng, fjärilar och ängsbiologisk mångfald. Någon/några blir/är förtvivlade när det växer igen och ängen inte längre brukas. Eller eventuellt planteras igen. Man sköter sin skog. Det röjs en–två gånger, det gallras två–tre gånger och skogen växer till en underbar rekreationsplats, andra djur och växter tar vid i skogen.

Skogen är vid den här tiden snart mogen för att användas till husbyggen, möbler och papper och andra förnyelsebara resurser. Man avverkar skogen och hygget blir nu en ny plats för annan biologisk mångfald. Träden har via sparade fröträd fröat sig eller också har man planterat ny skog som tar vid. Andra scenarier är att skogen brinner ner av åska eller faller av storm. Kanske återbrukar någon den och bryter upp jorden för att skapa öppet landskap och åker.

Vi lever här en kort tid på jorden och vi ser inte alltid det som sker under århundraden. I början av nittonhundratalet skövlades skogarna för att ge en god ekonomi till Sverige. På sitt sätt bra, men det är inte den typ av skogsbruk vi har idag. Det planterades sedan enormt med skog och idag har vi mer skog än någonsin i vårt land.

I dag tar vi hänsyn och vi har skogsregler att följa. Familjeskogsbrukarna lever oftast nära sina skogar och brukar den med sitt hjärta och den är även en del av levebrödet som också utvecklar vårt land. Att sedan en fritidshusägare går ut och är förtvivlad kan låta bedrövligt. Men det får inte hämma det skogsbruk som skapar utveckling i vår bygd. I andra änden finns det säkerligen förtvivlade fritidshusägare när en sjöutsikt planteras igen. Att inte se helheten och att låta människor tro att skogen har blivit det den är utan att någon arbetat förvaltat och utvecklat är naivt. Någon måste betala...Men naturen den förändras och ny mångfald skapas.

 

Kikki Ahlstedt Karlsson

Familjeskogsbrukare i Kil samt, ledamot i regionstyrelsen LRF Värmland

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.