2016-04-07 06:00

2016-04-07 06:00

De styrande är ointresserade

RADIKALISERING:

Våra ungdomar delges via dagens stora informationsflöde alla de fantastiska möjligheter som står dem till buds och det kan vara förståeligt att de gärna tar sikte på någon av alla de toppsysselsättningar som finns att tillgå. Många bestämmer sig tidigt för att bli fotbollsproffs, andra för att konstruera fantasieggande datorspel vilka kan göra allt det omöjliga möjligt. Visst vore det underbart att kunna tillmötesgå alla deras drömmar och ungdomliga ambitioner.

Man förvånas storligen över hur ungdomar kan radikaliseras och börja söka sig mot andra mer eller mindre fantasifulla områden, de är ju bosatta i ett av världens rikaste länder där det bara bor lyckliga och glada människor och där alla tänkbara vägar står öppna för dem. Många av dessa ambitiösa har dock funnit att man inte når sitt tänkta mål trots till och med mångåriga högskole- och/eller universitetsstudier.

Det finns unga människor som inte finner motivation för teoretiska studier. Modern teknik har gjort klart för dem att lyckan står att finna omedelbart runt hörnet, varför då försätta värdefull tid med att läsa en massa meningslös litteratur och lära sig idiotiska formler som ändå inte leder nån vart? Här finner vi en klar anledning till att många ungdomar marginaliseras. De får inte det jobb de har tänkt sig och de får för det mesta inget jobb alls och ingen bostad. Alla drömmar krossas och kan de undvika droger och kriminalitet så väcks naturligtvis tankar om en alternativ tillvaro. Vanligt är att unga människor som befinner sig i liknande situation söker sig till varandra eftersom dessa vanligtvis talar samma språk.

För att återgå till ordet radikalisering eller kanske till och med extremism så söker sig värvare gärna till dem som vill ha ut lite mer av livet än bara tristess, för de vet att här kan deras argument om spänning, pengar och position finna accept och grogrund.

Det som högst sannolikt är den primära orsaken till att ordet radikalisering har fått sådan aktualitet är våra styrandes ointresse att med större allvar och ambition ta sig an det stora antalet marginaliserade ungdomarnas grundproblem här i landet. Som synes bör radikala insatser vidtas med skyndsamhet och det finns tyvärr inte tidsutrymme för ytterligare utredningar i detta avseende.

Han på glasberget

Våra ungdomar delges via dagens stora informationsflöde alla de fantastiska möjligheter som står dem till buds och det kan vara förståeligt att de gärna tar sikte på någon av alla de toppsysselsättningar som finns att tillgå. Många bestämmer sig tidigt för att bli fotbollsproffs, andra för att konstruera fantasieggande datorspel vilka kan göra allt det omöjliga möjligt. Visst vore det underbart att kunna tillmötesgå alla deras drömmar och ungdomliga ambitioner.

Man förvånas storligen över hur ungdomar kan radikaliseras och börja söka sig mot andra mer eller mindre fantasifulla områden, de är ju bosatta i ett av världens rikaste länder där det bara bor lyckliga och glada människor och där alla tänkbara vägar står öppna för dem. Många av dessa ambitiösa har dock funnit att man inte når sitt tänkta mål trots till och med mångåriga högskole- och/eller universitetsstudier.

Det finns unga människor som inte finner motivation för teoretiska studier. Modern teknik har gjort klart för dem att lyckan står att finna omedelbart runt hörnet, varför då försätta värdefull tid med att läsa en massa meningslös litteratur och lära sig idiotiska formler som ändå inte leder nån vart? Här finner vi en klar anledning till att många ungdomar marginaliseras. De får inte det jobb de har tänkt sig och de får för det mesta inget jobb alls och ingen bostad. Alla drömmar krossas och kan de undvika droger och kriminalitet så väcks naturligtvis tankar om en alternativ tillvaro. Vanligt är att unga människor som befinner sig i liknande situation söker sig till varandra eftersom dessa vanligtvis talar samma språk.

För att återgå till ordet radikalisering eller kanske till och med extremism så söker sig värvare gärna till dem som vill ha ut lite mer av livet än bara tristess, för de vet att här kan deras argument om spänning, pengar och position finna accept och grogrund.

Det som högst sannolikt är den primära orsaken till att ordet radikalisering har fått sådan aktualitet är våra styrandes ointresse att med större allvar och ambition ta sig an det stora antalet marginaliserade ungdomarnas grundproblem här i landet. Som synes bör radikala insatser vidtas med skyndsamhet och det finns tyvärr inte tidsutrymme för ytterligare utredningar i detta avseende.

Han på glasberget

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.