2016-02-05 14:21

2016-02-05 14:21

Känner igen problemet

JOBB

Nu lägger regeringen fram möjligheter till jobb för invandrare, tänk om man gjort samma sak för våra ungdomar. Jag kände igen vår sons problem i det som maskinföraren skrev om. Ingen har tid, vilja eller råd att hjälpa en lärling.

Nu lägger regeringen fram möjligheter till jobb för invandrare, tänk om man gjort samma sak för våra ungdomar. Jag kände igen vår sons problem i det som maskinföraren skrev om. Ingen har tid, vilja eller råd att hjälpa en lärling.

  • Ingrid

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.