2016-01-04 16:21

2016-01-04 16:21

Vi tror på människomöten

KARLSTAD: Därför planeras en moské på södra Rud

Svar till signaturen Ingen signaturbyggnad, tack (NWT 28/12):

Du argumenterar för att en framtida moské i Karlstad bör ligga på Kronoparken. Vi har en annan uppfattning.

Karlstad är en stad där människor med olika åsikter, värderingar och religioner möts. Från kommunens sida ser vi detta som en tillgång och vi vill behandla olika ideologier och religioner lika.

När den islamska kulturföreningen önskade köpa tomt för att bygga moské samlade vi förvaltningar och olika organisationer till ett möte med möjligheter till synpunkter på detta. Därefter har vi prövat olika alternativ och fastnat för ett område på södra Rud. Där finns närhet till kommunikationer, ett visst avstånd till bostadsbebyggelse och närhet till annan verksamhet med offentlig karaktär. Det är också en plats som föreningens medlemmar själva är nöjda med.

Valet av plats prövas nu i sedvanlig ordning med samråd och utställning. Vi har en stadsbyggnadsvision om Karlstad som en blandad stad där människor från olika samhällsgrupper och traditioner möts. Det innebär bland annat att vi vill blanda villabebyggelse med hyreslägenheter och bostadsrätter.

Det finns andra sätt att bygga städer på också, med chinatowns eller stadsdelar för svarta och vita som det finns i många länder. Men vi tror inte på den idén. Vi tror att människor, värderingar och traditioner behöver mötas och utmana varandra i ett demokratiskt samhälle. Därför har vi valt att nu pröva möjligheten för en moskébyggnad i ett offentligt läge i staden. Och ja, den får gärna vara arkitektoniskt intressant. Det berikar stadsbilden.

Per-Inge LidénPeter Kullgren

Kommunalråd (MP)

Svar till signaturen Ingen signaturbyggnad, tack (NWT 28/12):

Du argumenterar för att en framtida moské i Karlstad bör ligga på Kronoparken. Vi har en annan uppfattning.

Karlstad är en stad där människor med olika åsikter, värderingar och religioner möts. Från kommunens sida ser vi detta som en tillgång och vi vill behandla olika ideologier och religioner lika.

När den islamska kulturföreningen önskade köpa tomt för att bygga moské samlade vi förvaltningar och olika organisationer till ett möte med möjligheter till synpunkter på detta. Därefter har vi prövat olika alternativ och fastnat för ett område på södra Rud. Där finns närhet till kommunikationer, ett visst avstånd till bostadsbebyggelse och närhet till annan verksamhet med offentlig karaktär. Det är också en plats som föreningens medlemmar själva är nöjda med.

Valet av plats prövas nu i sedvanlig ordning med samråd och utställning. Vi har en stadsbyggnadsvision om Karlstad som en blandad stad där människor från olika samhällsgrupper och traditioner möts. Det innebär bland annat att vi vill blanda villabebyggelse med hyreslägenheter och bostadsrätter.

Det finns andra sätt att bygga städer på också, med chinatowns eller stadsdelar för svarta och vita som det finns i många länder. Men vi tror inte på den idén. Vi tror att människor, värderingar och traditioner behöver mötas och utmana varandra i ett demokratiskt samhälle. Därför har vi valt att nu pröva möjligheten för en moskébyggnad i ett offentligt läge i staden. Och ja, den får gärna vara arkitektoniskt intressant. Det berikar stadsbilden.

Per-Inge LidénPeter Kullgren

Kommunalråd (MP)

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.